Tahir Elçi'nin Öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare'nin Hikayesi - Son Dakika

Tahir Elçi'nin Öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare'nin Hikayesi

28.11.2015 12:50

1
Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nde bulunan ve İslam dininin dört mezhebini simgeleyen Dört Ayaklı Minare, güvenlik güçleri ile PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'liler arasında çıkan çatışmada hasar gördü.

2
Dört Ayaklı Minare ve Kasım Padişah isimleri ile de bilinen cami, Savaş Mahallesi, Yenikapı Sokak'ta bulunuyor. Minaresindeki yazıtından 906/1500 yılında ismini de aldığı Akkoyunlu Sultanı Kasım Bey tarafından yaptırıldığı anlaşılıyor.

3
Minarede bulunan kitabede “Âdil Sultan Kasım Han'ın saltanatı zamanında Hacı Ömer oğlu Hacı Hüseyin'in emeğiyle 906/1500 senesinde inşa edildi.” yazılıdır.

4
Şeyh Matar Camii'nin minaresi hakkında Diyarbakır Salnâmeleri''nde İslâmdan önce yapılmış sağlam ve yüksek bir eser olduğu, fetihten sonra yanına cami inşa edilerek minare olarak kullanılmaya başlandığı bilgisi bulunuyor.

5
Caminin yapıldığı alanın, Şeyh Mutahhar isimli bir kimsenin mezarının bulunduğu arsa olduğu için, caminin Şeyh Mutahhar (Şeyh Matar) adıyla anıldığı söyleniyor.

6
Orhan Cezmi Tuncer, Şeyh Matar Camii'nin mimari yapısı hakkında şu değerlendirmelerde bulunuyor: “Tek kubbeli almaşık örgülü kare prizma gövde, silmeyle son bulur. Harimde, yanlarda üçer, kuzey ve güneyde ikişer penceresi olup tümünün iç ve dışında kemerle kapanan girintileri vardır. Bugün ikisi de kapatılmış olan kıble duvarı pencereleri içinden yanlara doğru yükselen merdivenlerle, doğu ve batı duvarı güney pencereleri üstüne yerleştirilen ve harim üst yarısına açılan ufak mahfillere ulaşılır. Son cemaat yeri doğu ucundaki kapıyla, mahfile bağlanır.''

7
''Üç monolit kolona oturtulan kare kesitli minare bir sanat ve teknik gösterisidir. Gövdede almaşık örgüler köşelere varmadan kesilir. Üç ara silme gövdeyi eşit olmayan dört parçaya böler. Peteğin üst yarısından fazlası beyaz taştandır.”

8
Cami, 1960 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce onartılmıştır. Şeyh Matar Camii, Vakıflar Genel Müdürlüğü veritabanında “Şeyh Matar (Kasım Padişah - Şeyh Mutahhar) Camii (Dört Ayaklı Minare)” adı ve 21.00.01/019 envanter numarası ile “Türkiye Kültür Mirasları” arasında kayıtlıdır.

9
Arsa alanı 600 m², cami alanı 221 m² ve cemaat kapasitesi 500 kişi olan Şeyh Matar Camii'nin mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne aittir.

10
11
12
13
14
15
16

Son Dakika Tahir Elçi'nin Öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare'nin Hikayesi - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Takipçilerinin bayramını bornozlu pozuyla kutlayan Fahriye Evcen eleştirilerin hedefi oldu Dünya sustu o susmadı! Çocukların öldüğü savaşa Rihanna'dan tepki İsrail'in hain saldırılarına direnen Mescid-i Aksa'da tekbirler göğü inletti! 100 binler bayram sabahı kıyama durdu 16 karısı, 151 çocuğu var! Ailesini genişletmek isteyen yaşlı adam her gece dört eşiyle ilişkiye giriyor Kleopatra'nın arılarla fantezisinden, Nil Nehri'ne karşı toplu cinsel tatmine! İşte Antik Mısır'ın sapkınlıkları
Advertisement