Takımların Simge ve Sembolleri - Son Dakika

Takımların Simge ve Sembolleri

23.08.2011 10:25

1
Beşiktaş'ın Kartalı: Beşiktaş'ın simgesi olan ''kara kartal''ın çıkış noktası bir taraftarın tezahüratı olmuş. 1940-1941 yıllarında ligde liderliğini sürdürüyor.
2
Beşiktaş, 19 Ocak 1941 Pazar günü Şeref Stadı'nda yaptığı maçın ikinci yarısında tribününden bir taraftar, ''Haydi Kara Kartallar! Hücum edin Kara Kartallar!'' diye bağırıyor.
3
Şeref Stadı'nı dolduran binlerce taraftar ve maçı takip eden gazetecileri bir anda etkileyen balıkçı Mehmet Galin'in bu tezahüratındaki ''Kartal'' Beşiktaş'ın sembolü oluyor.
4
Fenerbahçe'nin Kanaryası: Fenerbahçe'nin simgesi sarı kanarya ''Uçan kaleci'' olarak tanınan ünlü kaleci Cihat Arman'dan geliyor.

5
Sahaya genellikle kanarya sarısı formasıyla çıkan Arman bir maçta kalenin 90 olarak tabir edilen köşesine giden topu adeta uçarak çıkarıyor.
6
O sırada taraftarlardan birisi, 'Hey yavrum kanaryama bak, yine uçtu' diye bağırıyor. 1952 yılında Fenerbahçe genç kadro kuruyor. Bu kadro, ardı ardına şampiyonluğunu kovalayınca basın, kanarya sembolünü telaffuz etmeye başlıyor.
7
Galatasaray'ın Aslanı: Galatasaray'ın simgesi olan aslan ise, futbolcuları Nihat Bedik'ten geliyor.
8
Galatasaray futbol takımının 8 yıl kaptanlığını yapan, 18 kez giydiği A Milli Takım formasını 8 kez kaptan olarak taşıyan Bedik, 1936 yılında aktif spordan çekilmesine rağmen spor yapmayı ihmal etmedi.
9
''Aslan'' ismini verdiği teknesi ile yarışlara katılan, futbol oynadığı dönemlerde ''Aslan Nihat'' olarak çağrılan Bedik, hayatını adadığı Galatasaray'a kendi lakabını simge olarak bıraktı.
10
Bursaspor'un Timsahı: 1992 yılında yeşil-beyazlı kulüpte yedek yönetici olarak yer alan Lemi Keskin'in izlediği bir belgeselden yola çıkmasıyla bulundu.
11
Bir timsahın boğa yediği görüntüleri izleyen Keskin, yaptığı görüşmeler sonucu ''yeşil inciler'' olarak bilinen sembolün ''timsah'' olarak değiştirilmesini sağladı.
12
Trabzonspor'un Kaplanı: Trabzonspor'un kaplan simgesi ise Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın ''Kartal', ''Kanarya'' ve ''Aslan'' simgelerini kullanmalarının ardından gazeteler tarafından yapılan bir yakıştırmanın ardından ortaya çıktığı biliniyor.
13
Gaziantepspor'un Şahini: Fransızlar'a karşı kentin savunmasında önemli rol üstlenen Şahin Bey'den geliyoHalk tarafından ''Şahin Bey'' olarak bilinen Mehmet Sait, 1911'de Trablusgarp Savaşlarına gönüllü olarak katılır.
14
Balkan Savaşlarında, Birinci Dünya Savaşında Çanakkale, Romanya, Filistin cephelerinde savaşan Şahin Bey, Fransızlara karşı Antep savunmasını her şeyin üstünde tutar.
15
Gaziantepspor tarihinde önemli yere sahip Şahin Bey, kentin futbol kulübüne Şahin simgesini veren isim olur. Hatta, takımın rengi Fransızlar'la çarpışan çetelerden akan kanın rengi kırmızı ile matemi simgeleyen siyah olarak belirlenir.
16
Mersin İdman Yurdu'nun Kırmızı Şeytanları: 1990-1991 sezonunda bir gazetecinin İngiltere'nin Manchaster United takımına özenerek kaleme aldığı köşe yazısında Mersin İdmanyurdu için ''Kırmızı Şeytanlar'' benzetmesini yapması, taraftarlar tarafından sempati ile karşılanarak benimsendi.

Son Dakika Takımların Simge ve Sembolleri - Son Dakika Spor


YORUMLAR
500
Advertisement