Tam 49 yıl oldu! Deniz Gezmiş'in ilk kez ortaya çıkan fotoğrafları - Son Dakika

Tam 49 yıl oldu! Deniz Gezmiş'in ilk kez ortaya çıkan fotoğrafları

06.05.2021 10:27

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilmelerinin 49. yılında anılıyor. 68 kuşağının öğrenci lideri ve siyasi aktivisti Deniz Gezmiş'in, 1971 yılında yakalandıktan sonra Abisinin bile ilk kez gördüğü çekilmiş yeni fotoğrafları ortaya çıkmıştı. İşte Deniz Gezmiş'in hiç görülmemiş fotoğrafları.

1
Marksist-Leninist görüşlere sahip 1968 devrimci gençlik hareketinin öğrenci liderleri ve siyasi aktivistleri olan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın 12 Mart Muhtırası sonrası 6 Mayıs 1972'de gerçekleşen idamlarının üzerinden 49 yıl geçti.
2
Genç yaşlarında darağacında hayatları son bulan üç devrimciden biri olan Deniz Gezmiş'in ise hiç görülmemiş kareleri yıllar sonra ortaya çıktı.
3
Deniz Gezmiş'in akrabası Enver Gezmiş tarafından renklendirerek sosyal medyada paylaşılan görüntüler ilgi gördü.

4
Enver Gezmiş fotoğraflarla ilgili, "Deniz Gezmiş'in Ankara'da İçişleri Bakanlığı önünde çekilmiş fotoğraflarını daha önce görmüştüm. Ancak fotoğrafların büyük boyutları yoktu. Bu fotoğrafların büyük boyutları elime geçince renklendirip sosyal medyada paylaştım. İnsanlar fotoğrafların yeni hallerini beğendiler, olumlu tepki aldım" dedi.

5
O fotoğrafların hikâyesi ise şöyle; Fotoğraflar İçişleri Bakanlığı'nın önünde çekilmişti. Deniz Gezmiş, 12 Mart muhtırasından dört gün sonra, 16 Mart 1971'de Sivas'ın Gemerek ilçesinde yakalandı.

6
Kayseri'de bir gece tutulan Deniz Gezmiş, sorgu için Ankara'ya götürüldü. Burada da dönemin İçişleri Bakanı Haldun Menteşoğlu ile bakanlık binasında görüştürüldü. Fotoğraflar o gün, İçişleri Bakanlığı binasından çıkarken çekilmişti.
7
Deniz Gezmiş'in ağabeyi Bora Gezmiş fotoğrafları ilk kez gördüğünü belirterek şunları söylemişti: "Deniz, Sivas Gemerek'te yakalandıktan sonra Kayseri'ye götürüldü. Bir gece Kayseri'de kaldı daha sonra Kayseri'den Ankara'ya götürüldü. Ankara'da dönemin İçişleri Bakanı ile görüştü."

8
"Bu fotoğraflar o görüşmeden sonra çekilmiş. Fotoğraflarda bulunan diğer şahısların simaları tanıdık. Bu şahıslar o gün çekilen diğer fotoğraflarda da var. Fotoğrafları kimin çektiğini bilmiyorum."
9
10
11
12
13

Son Dakika Tam 49 yıl oldu! Deniz Gezmiş'in ilk kez ortaya çıkan fotoğrafları - Son Dakika


YORUMLAR (30)
  • hııı: üfürükçü ...yanındamıydın berabermi yargılandan aynı sofrada yemekmi yedin mücadelyi birliktemi yaptın.belliki sende hayattan istediğini alamamışsın..ondan sonra vatan sevgisi yok kimbilir sen ne iş yapıyorsun şu anda..lakabunıda üfürükçü koymuşun zaten.. Cevap Yaz 6 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Advertisement