Tanesi 50 Kuruşluk Yumurtaları İşleyip, 100-200 Liraya Satıyor! - Son Dakika

Tanesi 50 Kuruşluk Yumurtaları İşleyip, 100-200 Liraya Satıyor!

11.04.2017 15:45

Gençlik yıllarında Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde baba mesleği marangozlukla uğraşırken elektrik akımına kapılarak iş kazası geçiren Hamit Hayran, 3 yıl yatağa bağımlı kaldıktan sonra yumurta kabuğu üzerinde oyma sanatıyla yaşama tutundu.

1
Gençlik yıllarında Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde baba mesleği marangozlukla uğraşan Hamit Hayran, 32 yaşında bir binada çalışırken 34 bin volt elektrik geçen yüksek gerilim hattında akıma kapıldı.

2
Geçirdiği iş kazası öncesi marangozluğun yanı sıra ağaç kakma ve naht sanatı ile de ilgilenen Hayran, 3 yıl yatağa bağımlı yaşadı ve çok sevdiği ağaç işlerinden uzak kaldı.

3
Kazadan sonra yürüme engelli olan 61 yaşındakiHayran, bir etkinliğe katılmak üzere geldiği Bursa'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayata yumurta kabuğuyla tutunduğunu söyledi.

4
Yaptığı araştırmalar sonucu yumurta kabuğu oyma sanatına merak sardığını anlatan Hayran, şöyle konuştu:

5
"İlk başlarda kırdım başarısız oldum ama hep sabrettim. Sonunda başarılı oldum. 26 yıl oldu şimdi çok mutluyum. Kırılgan ve hassas olan yumurtaları sabırla işleyerek hayat vermeye çalışıyorum. Türkiye'de mevcut olan her çeşit yumurtanın kabuğunda çalışabiliyorum. Hint bülbülü, kanarya, muhabbet kuşu, bıldırcın, keklik, güvercin, sülün, karabatak, deve kuşu, kaz, tavus kuşu, hindi, ördek ve tavuk gibi kanatlılara ait yumurtaların kabuklarına nakış işliyorum. Bugüne kadar binlerce yumurta kabuğu işledim."

6
Yumurta kabuğu oyma sanatında en önemli faktörün sabır olduğunu vurgulayan Hayran, "Sabır ile başlarsanız öyle biter. Kırılabilir, insanlar birbirini kırmıyorlar mı? Biri beni kırdı diye ona düşman gözüyle bakmak gerekmiyor. Onu aşk ile sevmek lazım. Aynısını yumurtaya nakşedersek sonuca varırız. Ben insanların içindeki o güzel duyguları yumurtanın üzerine işliyorum, kesme ve oyma şeklinde." dedi.

7
Zanaatkar olmanın önemine değinen Hayran, "Haddim olmayarak söylüyorum ama hassasiyet ve duygusallık sanata yansır. Hat sanatı büyülü bir sanattır. Bunu yumurta üzerine nakşetmek çok zordur. Hattatın elindeki kalemiyle çektiğini, yumurtanın üzerine verebilirseniz o zaman zanaatkar olabilirsiniz. El ile çalışan işçidir, el ve akıl ile çalışan ustadır, el, akıl ve ruhen çalışan zanaatkardır. Zanaatkar da vav gibi eğilmesini, elif gibi ayakta durmasını bilendir." diye konuştu.

8
Yumurtaları 1-30 gün işlediğini belirten Hayran, tanesi 50 kuruş olan tavuk yumurtasını işledikten sonra 100-200 liraya sattığını, bazı eserlerinin fiyatının ise 3 bin liraya kadar çıktığını sözlerine ekledi.

9
10
11
12
13
14
15

YORUMLAR
500

Son Dakika Tanesi 50 Kuruşluk Yumurtaları İşleyip, 100-200 Liraya Satıyor! - Son Dakika


Advertisement