'Tapu'da Rüşvetin Fotoğrafı - Son Dakika

'Tapu'da Rüşvetin Fotoğrafı

02.03.2009 14:53

1
Tapu Müdürlüğü'nde kurulan rüşvet çarkını belgeleyen gizli kamera görüntüleri, görevlilerin nasıl rüşvet aldıklarını kare kare gösteriyor.
2
Ankara'nın Sincan ilçesindeki Tapu Müdürlüğü'nde Polisin geçen hafta yerleştirdiği gizli kamerayla, aralarında müdür ve müdür yardımcılarının da bulunduğu tapu müdürlüğü görevlileri binanın asma tavanında rüşvet alırken görüntülendi
3
Ankara polisi, artan ‘rüşvet' şikâyetleri ve Bayındırlık Bakanlığı'nın savcılığa yaptığı suç duyurusu üzerine Sincan Tapu Müdürlüğü'nü izlemeye aldı. Savcılık talimatıyla operasyon için hazırlık yapan polis, tapu müdürlüğü binasındaki asma tavan bölümünün içine gizli kamera ve ses kayıt cihazları yerleştirip görevlileri izlemeye aldı.
4
Yaklaşık 2 ay süren çalışmalar sırasında başta müdür Mevlüt Çetintaş olmak üzere yardımcıları Elif Soyalp, Zeynep Sarıca, Hasan İşçioğlu ve Nazmi Yanık ile bazı memurların “rüşvet şebekesi” oluşturduğu belirlendi. Zanlıların vatandaşlardan aldığı paraları aralarında pay ettikleri belirlendi.

5
Polis, 61 ayrı rüşvet olayını tespit ederek görüntüledi. Gizli kamera görüntülerinde zanlıların bazen evrak içinde, bazen de açık biçimde kendilerine verilen paraları ceplerine, cüzdanlarına koydukları tespit edildi. Takipler sırasında görevlilerin, vatandaşın rüşvet vermesini sağlamak amacıyla işlemleri kasıtlı olarak yavaşlattığı anlaşıldı.
6
Gizli kamerayı buldular!

Operasyon öncesinde zanlıların gizli kamerayı bulup görüntü alınmasını engellediğini ortaya çıktı. Kamerayı bulundu ancak, ses kayıt cihazı fark edilmedi. Zanlıların aralarında yaptığı konuşmalar dosyaya şu şekilde yansıdı:

7
Soyalp: Bence şikâyet var Keçiören tapuyla ilgili.

Çetintaş: Ya yapıyorlarsa yapsınlar, insanın zoruna gidiyor.

Soyalp: Yok mu, en basiti 50 bin lira cebinden çıkarttı, evrakım gidiyor geliyor, verdim vatandaşa, o geldi, aldım elinden, ya ben mahvoldum mahvoldum.

8
Çetintaş: Şey yok mu yemek parası, elinde gördüm getirdiğini, kız açma diyorum dedim sana.

Soyalp: Müdür Bey, bir şey çıkmasa bile ailem inanmayacak inanmayacak yani, kabloları koparacan kalacak.

Demir: Kopartayım birini.

Çetintaş: Gizli kamera mı takılı?

Soyalp: Bir de öbür taraflara bakalım, ışıklar görünmüyor, ışıklar söndü.

Son Dakika 'Tapu'da Rüşvetin Fotoğrafı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Depremin kucağındaki Yunan Adası Sisam'da da manzara vahim! Sokaklar taş yığınıyla doldu İzmir'de şiddetli deprem sonrası korkutan görüntü! Deniz çekildi, tekneler karaya oturdu Cinsel içerikli film yıldızından maçta testis travması geçiren Rodriguez'e destek mesajı: Umarım iyisindir Nedeni bilinmiyor! Aynı fırından ekmek alan 300 kasabalı aklını yitirdi Bir döneme damga vurdu! Yumruklu saldırıda burnu kırıldı, barajı geçemeyince istifayı bastı