Tarihçilerin Gözünden Kaçmadı! - Son Dakika

Tarihçilerin Gözünden Kaçmadı!

1
Gündemden düşmeyen Muhteşem Yüzyıl, şimdi de Pargalı İbrahim Paşa'nın öldürülmesindeki bir hata ile yeniden konuşuluyor.

2
'Pargalı'nın Ölümü' adlı kitabın yazarı tarihçi Aykut Can, eldeki bilgiler ışığında Pargalı İbrahim Paşa'nın cenazesinin gündüz gömülmesinin mümkün olmayacağını söyledi. Odasında uyurken öldürülen Pargalı İbrahim Paşa'nın öldürüldüğü gece, naaşı saraydan çıkarılıp meşaleler eşliğinde bir kayığa yüklendi. Rivayetlere göre, gizli bir yere gömüldü.
3
Tarihçi Aykut Can, "Paşa'nın cenazesini gösteren minyatürlerden gördüğümüz üzere, İbrahim Paşa'nın cesedinin dizide gösterildiği gibi gündüz değil, gece saraydan kimseye gösterilmeden çıkarıldığını biliyoruz. Minyatüre baktığımızda saray görevlilerinin elinde meşaleler var. Bu da gece çıkarıldığını destekleyen bir ayrıntı. Bir diğer husus da Paşa'nın cenazesi devlet adamı cenazesi adabına uygun olarak saraydan çıkarıldı. Paşa'nın sadrazam kavuğunu tabutun üstünde görebiliyoruz" dedi.
4
Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Afyoncu da "İbrahim Paşa'nın naaşı öldürüldüğü gece saraydan çıkarılıyor. Kayığa bindirilerek saraydan uzaklaştırılıyor. Nereye defnedildiği ise tartışmalı. Rivayetlerden biri Galata Fındıklı'da Canfeda Tekkesi civarında olduğu, diğeri denize atıldığı bir diğeri de bugünkü Şişhane sırtlarında Tersane Zindanı yakınlarında bir yerde gömülü olduğu" diye konuştu.
5
6
7
8
9
10
11
12

YORUMLAR

Diğer Galeriler

4 ay önce doğum yapan Bergüzar, bikinili pozuyla değil yazdığı notla şaşırttı Kimse bu kadarını beklemiyordu! Ünlü oyuncu bir deri bir kemik kaldı Depremle sular altına gömüldü, haritalar incelenirken keşfedildi! İstanbul'un batık adası: Vordonisi Eski Beşiktaşlı güzel, kulüp başkanına verdiği ayarı yıllar sonra anlattı: Para için bacaklarımı açmadım Virüsten dolayı bacağı kesilmişti! Ünlü oyuncu Nick Cordero üç aylık yaşam savaşını kaybetti