Son Dakika Haberleri: Tarihe Damga Vurmuş Kraliçe

Tarihe Damga Vurmuş Kraliçe

7 yıl önce

9 günlük Kraliçenin hüznü

1
Temmuz 1553'te, 9 gün boyunca İngiltere Kraliçeliği yapan Lady Jane Grey, hüzünlü hikayesi ile tarih sayfalarında yer alıyor.
2
'Dokuz Günlük Kraliçe' olarak adlandırılan Lady Grey, kuzeni VI. Edward'ın ölümünden sonra tahta geçer.
3
Bir sonraki veliaht, ölen kuzeni Edward'ın kardeşi Prenses Mary olması gerekirken, Jane veliaht olarak ilan edilir.
4
Babası Suffolk Dükü ve Northumberland Dükü'nün katkıları ile tahta çıkan Jane, 15 Mayıs 1553'de Northumberland Dükü'nün oğlu Guilford Dudley ile evlenir.
5
Ancak Prenses Mary, dokuz gün sonra tahtı ondan geri alır.
6
Yeni Kraliçe Mary tahta çıktıktan sonra Northumberland Dükü'nü idam ettirir ama 15 yaşındaki kuzeni Jane'e kıyamaz. Yine de Jane, kulede tutuklu olarak kalır.
7
Kraliçe Mary katolik, dokuz günlük kraliçe Jane ise bir protestandır. Kendisiyle doğrudan bir ilgisi olmayan bir protestan isyanı sonrasında, 12 Şubat 1554'te, 16 yaşında iken Londra Kulesi'nde idam edilir.Haber Yayın Tarihi: 20.05.2013 12:56 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Yasak Elma'nın yıldızı Tuvana Türkay'ın annesine bakın! O da estetik güzeli çıktı 124 yıl önce çekilen ilk röntgendeki ilginç detay ortaya çıktı! Bir Zamanlar Çukurova'nın Saniye'sini hiç böyle görmediniz! Cesur pozlarıyla Instagram'ı kasıp kavuruyor Ayasofya'da çırılçıplak poz vermişti! Tepki çeken model hakkında flaş gelişme Yıldız futbolcu, İspanyol güzelin peşine düştü! Her şeyi Instagram ele verdi