Tarihe Damga Vurmuş Kraliçe - Son Dakika

Tarihe Damga Vurmuş Kraliçe

20.05.2013 12:56

9 günlük Kraliçenin hüznü

1
Temmuz 1553'te, 9 gün boyunca İngiltere Kraliçeliği yapan Lady Jane Grey, hüzünlü hikayesi ile tarih sayfalarında yer alıyor.
2
'Dokuz Günlük Kraliçe' olarak adlandırılan Lady Grey, kuzeni VI. Edward'ın ölümünden sonra tahta geçer.
3
Bir sonraki veliaht, ölen kuzeni Edward'ın kardeşi Prenses Mary olması gerekirken, Jane veliaht olarak ilan edilir.
4
Babası Suffolk Dükü ve Northumberland Dükü'nün katkıları ile tahta çıkan Jane, 15 Mayıs 1553'de Northumberland Dükü'nün oğlu Guilford Dudley ile evlenir.
5
Ancak Prenses Mary, dokuz gün sonra tahtı ondan geri alır.
6
Yeni Kraliçe Mary tahta çıktıktan sonra Northumberland Dükü'nü idam ettirir ama 15 yaşındaki kuzeni Jane'e kıyamaz. Yine de Jane, kulede tutuklu olarak kalır.
7
Kraliçe Mary katolik, dokuz günlük kraliçe Jane ise bir protestandır. Kendisiyle doğrudan bir ilgisi olmayan bir protestan isyanı sonrasında, 12 Şubat 1554'te, 16 yaşında iken Londra Kulesi'nde idam edilir.

Son Dakika Tarihe Damga Vurmuş Kraliçe - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Biz donarken o açıldıkça açıldı! Alemin Kralı Oben, iç çamaşırıyla dışarı çıkıp poz verdi Ne zaman oluştuğu bilinmiyor! Burası Akdeniz'in aşağı dünyaya açılan kapısı Nüfuslar artıyor! İşte büyükşehir olmaya aday 15 ilimiz Tam 30 dakika sürdü! Doğanın en ölümcül kavgasında beklenmedik son Dünya basını bu haberi konuşuyor! Kraliyet'in olaylı gelini Meghan Markle düşük yaptı