Son Dakika Haberleri: Tarihin Seyrini Değiştiren En Etkili 10 Kişi

Tarihin Seyrini Değiştiren En Etkili 10 Kişi

6 yıl önce

1
ABD'li astrofizikçi, tarih ve hukuk profesörü Michael H. Hart 1978 yılında ilk kez yayınlandığında eleştirmenler tarfından oldukça cesur görülen ve çokça tartışılan kitabı 'En Etkin 100' de kendince tarihte en etkili bulduğu kişilerin listesini yapmakla beraber onları sıralıyordu.
2
Hart'ın listesi kimilerini sarsmış kimilerini kızdrmış kimilerini ise sevindirmişti. İşte o 'En Etkin 100'den ilk 10'a girenler;
3
10 - Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi.
4
9 - Kristof Kolomb: Cenovalı denizci ve kaşif
5
8 - Johannes Gutenberg; 1447 yılında hareketli parçalar ile yazı baskısını Avrupa'da başlatan, kuyumcu, matbaacı ve yayıncıdır.
6
7 - Ts'ai lun; Kağıdın Çinli kaşifi.
7
6 - Aziz Pavlus; Pavlik Kiliselerin kurucusu ve en büyük Hıristiyan misyoner.
8
5 - Konfüçyüs; Çinli ahlak ve devlet filozofu.
9
4 - Gautama Buddha; Budizm'in kurucusu
10
3 - Hz. İsa; Hiristiyan dininin peygamberi
11
2 - Isaac Newton; Modern fiziğin kurucusu.
12
Listenin başına ise sürpriz bir seçim olarak Hz. Muhammed'i koyan Hart bu durumu şöyle açıklıyor;
13
“Dünyanın en etkili insanlar listesinin başına Hz. Muhammed'i koymam bazı okurları şaşırtabilir, bazılarını da kuşkuya düşürebilir, ancak Hz. Muhammed tarihte, hem dini hem de laik düzeyde üstün başarılı olan tek insandı.”

14
“Mütevazı bir aileden gelen Hz. Muhammed dünyanın en büyük dinlerinden birini kurmuş, yaymış ve çok etkili bir politik lider olmuştur. Bugün, ölümünden on üç yüzyıl sonra, etkisi hâlâ güçlü ve yaygındır.”

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ortalıktan Kaybolan Afrodit, Reklam Filmiyle Bomba Gibi Döndü Edip Akbayram'ın Kızı da Şarkıcı Çıktı! Bakın Nasıl Benziyor MasterChef Türkiye'den Diskalifiye Olan Şef Murat'ın Olayları TC Kimlik Numarasının Sırrı Ortaya Çıktı Yeşilçam'ın Emine'si Meral Zeren Son Haliyle Şaşırttı