Tarkan Filminin Ünlü Ahtapot Sahnesi Nasıl Çekildi? - Son Dakika

Tarkan Filminin Ünlü Ahtapot Sahnesi Nasıl Çekildi?

10.10.2018 11:33

1971 yapımı Tarkan Viking Kanı filmindeki dev ahtapot, birçok çocuğun travması olmuştur. İşte o travmatik sahnenin çekim aşamaları...

1
"Tarkan: Viking Kanı" filmini bilmeyeniniz yoktur. Sezgin Burak'ın çizgi romanından uyarlanan eser, özellikle "Camgöz" isimli ve çizgi romanda yer almayan fantastik bir ahtapotun arz-ı endam ettiği o meşhur sahneleriyle de akıllara kazınmıştır. Tahmin edebileceğiniz gibi o dönemde bu tür bir sahneyi çekmek oldukça zor ve zahmetli bir işti. Fakat film ekibi tüm zorluklara ve aksiliklere rağmen sözkonusu sahneleri çekmeyi başarmıştır. Gelin o meşhur sahnelerin ardında neler olup bittiğine hep birlikte bir bakalım.

2
Yaratığın nasıl görünceğine karar verildikten sonra, Ertem Eğilmez'in prodüksüyon ekibi Bayrampaşa'daki bir plastik fabrikasına gider ve oradaki görevlilerden çekmekte oldukları film için dev bir ahtapot yapmalarını isterler. Bu istek üzerine fabrikada, plastikten dev bir ahtapot yapımına girişilir.
3
Gerçekçi görünmesi adına ahtapotun kollarına tek tek spiraller bile takılır. Ne var ki bu kolların hareket etmesini sağlayan herhangi bir mekanizma tasarlanamaz.

4
Film ekibi, bu sorunu da insan gücüyle aşmaya karar verir ve birkaç dalgıç kiralar. Zira izlediğimiz sahnelerde ahtapotun kollarını işte bu dalgıçlar hareket ettirmektedir. Sorunlar aşılıp, her şey hazır hale gelince ahtapot bir kamyonla Bodrum'a taşınır ve denize bırakılır. Tabi dalgıçlar da peşinden. Teknelere saldıran ünlü ahtapotumuz işte budur.
5
Ama işin daha matrak bir yanı da var. Su altı sahnelerinde Kartal Tibet ile ahtapotun boğuşmaları gerekmektedir. Ancak o dönemde su altı kamerası nerede?! Hal böyle olunca ekibin aklına dahiyane bir fikir gelir ve ahtapotu tekrar bir kamyona yükleyip doğruca İzmir Efes Oteli'ne götürürler.

6
Zira otelin havuzunun altında bir de bar vardır. Buradaki müşteriler bir yandan içkilerini yudumlarken bir yandan da yüzenleri izleyebilmektedir. İşte Tarkan ile Ahtapot arasında geçen tüm o boğuşma sahneleri bu havuzda yaşanır. Kameramana da bardan doğru bu ilginç sahneleri kayda almak kalır.
7
İşte kamera arkasından hiç görmediğiniz o kareler...
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19

YORUMLAR (6)
  • yilmaz yüncüoglu: adam gibi filim yapsalardi ya .nasil para kazanilir nasil parana sahip cikarsin ,,,,,düzgün yasarsin. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Neco: O zamanki duruluk saflik, bugun herseyde oldugu gibi gitti, yerini boş paragoz ve kendini begenmis adini dahi cogunun bilmedigimiz bir suru yeni yetmelerin yer aldigi her turlu kirli isin dondugu bir arena aldı. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Tarkan Filminin Ünlü Ahtapot Sahnesi Nasıl Çekildi? - Son Dakika


Advertisement