Tasarım Sırlarımız Bizde Kalacak - Son Dakika

Tasarım Sırlarımız Bizde Kalacak

29.03.2012 18:22

1
Altay Projesi kapsamında, Türkiye'nin ilk Tank Test Merkezi açıldı.
2
Altay Türk Ana Muharebe Tankı Projesi kapsamında gerçekleştirilen ve ticari/askeri gizlilik gerektiren testlerin yapılabildiği tank test merkezi, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıldı.
3
Otokar Adapazarı tesislerinde kurulan ve 29 Mart tarihinde (bugün) açılışı yapılan Tank Test Merkezi bünyesinde Elektromanyetik Uyumluluk Test Merkezi, Tank Test Pisti ve Dinamometreli İklimlendirilmiş Test Merkezi'ni barındırıyor.
4
Gelecekte yeni test olanakları ile geliştirilecek Merkez, dünyanın en modern ve sayılı Tank Test Merkezleri arasında yer alıyor.
5
2008 yılında başlatılan Türkiye'nin ilk ana muharebe tankı Altay Projesi kapsamında kurulan Tank Test Merkezi'nde güvenli sürüş, sistemlerin doğru çalışması ve ürünün seri üretime hazır hale gelmesi için gerekli olan; savaş ve barış koşullarında askeri araçların elektromanyetik uyumluluklarını, farklı iklimlerdeki hareket kabiliyetlerini artırmaya yönelik testler yapılabilecek.
6
Düzenlenen açılış töreninde konuşma yapan Koç Holding Savunma Sanayi, Diğer Otomotiv ve Bilgi Grubu Başkanı ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, “Cirosunun yüzde 4'ünü Ar-Ge'ye ayıran ve bugüne kadar geliştirdiği teknolojilerle her zaman rekabet avantajı sağlayan bir şirket olarak Türkiye'de yine bir ilki gerçekleştirdiğimiz için gururluyuz.
7
Sadece geçtiğimiz 10 yıl içinde yaptığımız 76 milyon TL'ye ulaşan Ar-Ge yatırımları ile kaynaklarımızı ülkemizde kullanıp, Türkiye'nin araçlarını daha hızlı bir şekilde hayata geçirme imkanına kavuştuk.
8
Türkiye'nin ilk Tank Test Merkezi'ni devreye alıyoruz. Savunma Sanayii Müsteşarlığı'mızın katkıları ile hayata geçirdiğimiz toplam 10 milyon USD'nin üzerinde tutan bu yatırım, Altay projesinin önemli bir mihenk taşı olacak.
9
Bu Tank Test Merkezi sayesinde, Altay tankı tamamlandığında güncel tehditlere karşı geliştirilmiş, dünyanın modern ana muharebe tankı olacak.
10
Bu merkez, Altay'ın geliştirme sürecini mükemmelleştirirken, zaman ve maliyetten tasarruf etmemizi sağlayacak” dedi.
11
Tank Test Merkezi'nin teknik özellikleri hakkında bilgi veren Görgüç, “Bugün açılışı yapılan Tank Test Merkezi, bünyesinde Elektromanyetik Uyumluluk Test Merkezi ve Tank Test Pisti'ni barındırıyor.
12
Altay Projesi kapsamında mevcut Dinamometreli İklimlendirilmiş Test Merkezimiz de kullanılacak ve gelecek dönemlerde bu merkezlere yeni olanaklar ilave edilecek. Bu test imkanları ayrıca savunma sanayii başta olmak üzere tüm askeri ve sivil Türk sanayisinin hizmetine açılacak” dedi.
13
Türk savunma sanayiinde millileştirme çalışmalarının en önemli projelerinden biri olan ana muharebe tankı ALTAY projesinde “Tasarım ve Prototip Üretimi” dönemi Otokar'ın ana yükleniciliğinde yürütülüyor. 2008 yılında sözleşmesi imzalanan projenin 78,5 ayda tamamlanması bekleniyor.
14
Otokar ana yükleniciliğinde sürdürülen projenin bugüne kadar olan döneminde birinci aşama olan “Kavramsal Tasarım Aşaması” 2010 yılı içinde tamamlandı.
15
Bu aşamanın sonucunda, ALTAY tankının gerçek boyutlardaki bir modeli üretilerek geçtiğimiz yıl IDEF Savunma Sanayii fuarında sergilendi.
16
Projenin en kritik aşamalarından olan İkinci Aşama “Detaylı Tasarım Aşaması” içinde yer alan ve tasarımın önemli ölçüde belirginleştiği “Ön Tasarım Süreci” de 2011 yılı son çeyreğinde başarıyla sona erdi.
17
Bu yılın son çeyreğinde testlere hazır hale gelecek ilk ön prototip ALTAY tankı için yatırımlar da proje planı dahilinde devam ediyor.
18
Otokar fabrikası bünyesinde mevcut olanakların yanısıra 10 milyon USD'lik yatırımla yapılan Tank Test Merkezi'nde yeni açılan Elektromanyetik Uyumluluk Test Merkezi ve Tank Test Pisti yer alıyor.
19
Altay'ın tüm elektronik cihazların savaş ve barış durumlarındaki elektromanyetik uyumlulukları ve duyarlılığını inceleyecek; tankın hareket kabiliyetini ölçmek için kullanılacak ve tankın farklı iklim koşullarındaki çalışma kabiliyetini artıracak Tank Test Merkezi, dünyanın en modern ve gelişmiş test merkezleri arasında yer alıyor.
20
Tank Test Merkezi bünyesinde yer alan bir diğer önemli altyapı da tank test pistidir.
21
Toplam bir turun yaklaşık 1,5 km olduğu bu pistte, tankın hareket kabiliyetini ölçmek üzere yerleşim yapıldı.
22
Pistin yüzde 30 yan eğimli viraj kısmı tankın yüksek hızlarda dönmesine müsade ediyor. Pistte ayrıca atış kontrol sisteminin performansını incelemek üzere yaklaşık 390 m uzunluğunda APG stabilizasyon parkuru bulunuyor.
23
Aynı zamanda iç kısımda süspansiyon performansını test etmek üzere 150 m uzunluğunda Profil IV parkuru bulunuyor.
24
Tank Test Merkezi, gelecekte yağmurlama testlerinin yapılacağı tesis ile genişleyecek ve pistin 36m çapındaki taşıt dinamiği test alanında fren, slalom, nokta dönüş, ileri geri manevra gibi birçok dinamik test yapılabilecek
25
Test Merkezinde Altay tankının güç ve soğutma grupları -45 dereceden +60 dereceye kadar olan farklı sıcaklıklarda, %5-95 RH aralığında değişen nem oranlarında test edilecek.
26
Bu merkezde tankın sıcak ve soğuk iklim coğrafyalarında nasıl bir termal davranış sergileyeceği incelenecek ve dinamometreler vasıtasıyla motor ve şanzıman komplesi azami güç ve tork koşullarında zorlanarak tüm termodinamik geliştirme faaliyetleri programlanacak.
27
28
29
30

Son Dakika Tasarım Sırlarımız Bizde Kalacak - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bir ay içinde hamile bıraktığı 6 kadınla yan yana gelip poz verdi Köyün yarısı koronaya yakalandı, kimse vefat etmedi! Sırrı iki şeyde saklı Çok şaşıracaksınız! Ali Baba ve Kırk Haramiler'deki içi altın dolu mağara bakın neredeymiş Sadece meyve ve bitkilerle besleniyor! Ormanın gerçek kralını görenler hayretler içerisinde Baba, kadın öğretmenin 12 yaşındaki kızına gönderdiği mesaj sonrası polise koştu