Tavuk Eti Nasıl Saklanır? - Son Dakika

Tavuk Eti Nasıl Saklanır?

18.03.2017 12:26

1
Tavuk eti, protein içeren besinler arasında hem fiyatının uygun olması hem de damak tadını şenlendirmesi sayesinde ilk sırada tercih edilen besinler arasında yer alıyor. Bolca tüketilmesine rağmen tavuk etinin saklama koşulları maalesef hala tam olarak bilinemiyor. Özellikle yaz aylarında dikkatli muhafaza edilmediği durumlarda besin zehirlenmelerine hatta bu durumdan kaynaklanan ölümler bile meydana gelebiliyor. Tavuk eti nasıl muhafaza edilmeli ve nasıl saklanmalı?

2
Tavuk eti buzdolabında nasıl saklanmalı?
Tavuk eti buzdolabında nasıl saklanmalı?
Taze alınmış bir tavuk buzdolabında uygun şartlarda muhafaza edildiği takdirde en fazla 3 gün bekletilmelidir.

3
Çiğ tavuk eti saklama koşulları
Çiğ tavuk eti saklama koşulları

Çiğ tavuğu buzdolabında saklarken, buzdolabı sıcaklığının maksimum +4 derece olması gerekir.+4 dereceden sıcak ortamlarda saklanan tavuklarda et kalitesi düşer, bozulma hızlanır dolayısıyla zehirlenmelere yol açar.

Marketten aldığınız tavuk en az 2 gün içerisinde pişirilmeyecekse muhakkak dondurulmalıdır. Buzlukta saklamak için en uygun sıcaklık ise -18 derece olmalıdır. Uygun şekilde hazırlanıp buzluğa atılan tavuk 6 ya da 12 ay arasında saklanabilmektedir.

4
Pişmiş tavuk etini saklama koşulları
Pişmiş tavuk etini saklama koşulları

Pişmiş tavuk etini dolapta saklamak istiyorsanız beraber piştiği diğer malzemelerle muhakkak ayırmalısınız. Örneğin patatesle pişmiş bir tavuk yemeğini aynı kapta dolaba koyarsanız besin zehirlenmesine davetiye çıkartmış olursunuz.

Eğer tavuğu tek olarak pişirmişseniz maksimum dolapta 3 gün saklamalısınız.

5
Donuk tavuk eti nasıl çözülmeli?
Donuk tavuk eti nasıl çözülmeli?
Donuk tavuk eti ilk olarak dolabın alt kısmına alınmalıdır ve orda çözülmeye bırakılmalıdır. Tavuk eti asla oda sıcaklığında çözülmeye bırakılmamalıdır. Bu durum bakterilerin artmasına ve zamanla vücudunuzda zararlı bakterilerin üremesine neden olmaktadır. Çözülmesi için buzdolabının alt kısmına alınan tavuk eğer bütün halinde ise 24 saat içinde, parçalar halinde ise 3 ve 9 saat arasında çözülmesi beklenmelidir.

Son Dakika Tavuk Eti Nasıl Saklanır? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor