Taylandlı Çocukların İnanılmaz Azmi! Yüzen Saha İnşa Ettiler - Son Dakika

Taylandlı Çocukların İnanılmaz Azmi! Yüzen Saha İnşa Ettiler

28.07.2016 08:46

1
Uzakdoğu ülkesi Tayland'ın güneybatısında bulunan Kaoh Panyee adası yani "Bayrak Adası", diğer adalardan daha ilginç bir konumda. Karadan 20 dakika uzaklıkta yer alan minik adada futbol sevdalısı çocuklar kendilerine denizin üstüne kurulu futbol sahası yaptı.

2
200 yıla yakın bir geçmişi olan adanın en büyük özelliği; düz bir kara parçasının bulunmaması.

3
Bu yüzden adadaki pek çok kişi için futbol demek, sadece televizyondan izlenebilen bir spor dalıydı. Ne var ki gençlerin uzun süren tek taraflı futbol aşkı, birkaç yıl önce son buldu.

4
Futbola gönül vermiş gençlerin, “artık yeter, biz de futbolu sadece seyretmek değil, aynı zamanda oynamak istiyoruz” düşüncesi ağır basınca, denizin ortasına bir futbol sahası kuruldu.

5
Adanın şimdilerde Panyee FC adlı bir futbol takımı bile var. Denizin ortasına kurulan küçük futbol sahasının tek sıkıntısı ise topun sürekli denize düşmesi.

6
Ayrıca küçük kalelerden oluşan ve çoğu zaman ıslak zeminli sahada top hâkimiyeti ise özel bir yetenek istiyor. Topa hâkim olabilmek için adeta ayağa yapışık bir şekilde oynanması gerekiyor.

7
Ada halkının bu futbol sevgisi ve mücadelesi öyle dikkat çekiyor ki, bir reklam filmine dahi konu olmuş.

8
Tayland'ın önde gelen bankalarından biri olan TMB Bank, ada çocuklarının futbol aşkını ve sahalarının kurulmasını kısa bir film yaparak reklamlarında kullanmış.

9
Gerçek hikâyenin ele alındığı bu filmde, Tayland'ın Koh Panyee isimli küçük adasında su üstünde yüzen ve balıkçılıkla geçinen bir köy var. Köyün çocukları balıkçılıkla uğraşmalarına rağmen futbol âşığıdırlar. Toprağı olmayan bu köyün çocukları, futbolu televizyondan izlemek zorundadırlar. Kendilerine futbol oynayacak bir alan bulmakta zorlandıkları için, eski tahta parçalarından kendilerine yüzen bir saha inşa ederler.

10
Bir müddet sonra FC Panyee isimli futbol takımı kurup ana karada bir futbol turnuvasına katılmaya karar verirler. Futbol turnuvasında yarı finale kadar çıkan takım, 1 farkla elenir. Bütün ada halkı onların bu yaptıklarını destekler ve tüm adanın kaderini değiştirirler.

11
300 metre uzunluğunda kireç taşı kayalarının eteğinde, denizin üzerine kurulu bu balıkçı köyünde 360 aile yaşıyor. Halkı Müslüman olan bu adanın nüfusu bin 685 civarında. Köyde elektrik ve internet bulunması oldukça dikkat çekici, hatta daha da ötesi, en çok turistlerin sevineceği bir banka ATM'si bile mevcut.

12
Köy halkı balıkçılığın yanı sıra “hydroponics” denilen suda bitki yetiştirme tekniğiyle kendi ihtiyaçları olan sebzeleri yetiştirebiliyor. İhtiyaç fazlasını da pazarda satışa çıkarıyor. Okullarda da bu teknik bir ders olarak öğretiliyor.

13
Köydeki en pahalı şey ise elektrik, maliyeti merkezden tam olarak 6 kat daha pahalı. Pek fazla olayın yaşanmadığı köyde bir tane polis memuru görev yapıyor.

14
15
16
17
18
19
20

YORUMLAR
500

Son Dakika Taylandlı Çocukların İnanılmaz Azmi! Yüzen Saha İnşa Ettiler - Son Dakika


Advertisement