Tazmanya canavarı 3 bin yıl aradan sonra Avustralya'ya geri döndü - Son Dakika

Tazmanya canavarı 3 bin yıl aradan sonra Avustralya'ya geri döndü

07.10.2020 13:41

Soyu tükenme tehlikesi altındaki Tazmanya canavarları 3 bin yıl sonra yeniden Avustralya ekosistemine kazandırıldı. 16 yıllık çalışma ile yetiştirilen 26 Tazmanya canavarı, Sidney'deki ulusal parka salındı.

1
Avustralya'nın yerlisi olan ancak günümüzde sadece Tazmanya adasında yaşayan ve orada nesli tükenmekte olan Tazmanya canavarı 3 bin yılın ardından anavatanına tekrar ayak bastı. Bilim insanları, 26 Tazmanya canavarını Sydney'in kuzeyinde yer alan Barrington Tops'taki büyük bir sığınağa bıraktı.
2
ÇENESİYLE HAYVANLARIN KEMİKLERİNİ KIRMASIYLA ÜNLÜ
ÇENESİYLE HAYVANLARIN KEMİKLERİNİ KIRMASIYLA ÜNLÜ
Nesli tükenmekte olarak sınıflandırılan yaklaşık 12 kilogram ağırlığındaki Tazmanya canavarı, adını yüksek perdeli sesinden alıyor ve çenesiyle avladığı hayvanların kemiklerini kırmasıyla ünlü. Ancak, araştırmacılar Tazmanya canavarlarının insanlara veya tarım ürünlerine karşı tehdit oluşturmadığını belirtti.
3
Çevre kuruluşu Aussie Ark, Tazmanya canavarlarını 1000 dönümlük çitlerle çevrili sığınağa salmak için diğer hayvan gruplarıyla birlikte çalıştı. Hayvanların, hayatta kalma şanslarını yüksek tutmaya yardımcı olmak için sığınakta yiyecek ve su sağlanmadı.
4
2 YILDA 40 HAYVAN DAHA BIRAKILACAK
2 YILDA 40 HAYVAN DAHA BIRAKILACAK
Örgütün satın aldığı araziye saldıkları canavarların ilk kez su-gıda-barınak desteği olmaksızın vahşi doğaya uyum sağlayıp yerleşmelerinin 6 ay alacağını ve şubatta çiftleşmeye başlayacaklarını belirten Faulkner, gelecek 2 yılda 40 hayvan daha bırakacaklarını duyurdu.
5
ÜREME MEVSİMİNE HAZIRLANIYORLAR
ÜREME MEVSİMİNE HAZIRLANIYORLAR
15 Tazmanya canavarından oluşan ilk grup Mart ayında serbest bırakıldı. Hayvanlar çevrelerine uyum belirtileri gösterdikten sonra, Eylül ayında 11 hayvan daha serbest bırakıldı.
6
Genç ve sağlıklı Tazmanya canavarları, Şubat ayında başlayacak üreme mevsimine hazır olmaları umuduyla seçildi.

Aussie Ark'ın başkanı Tim Faulkner National Geographic'e yaptığı açıklamada, "Onlar artık özgürce evlerinde yaşamanın tadını çıkarabilirler. Onlara göz kulak olmanın bazı temel yollarına sahibiz. Ama esasen onlara gelişebilecekleri bir alan tanımak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

7
AĞIZ KANSERİ NEDENİYLE TAZMANYA'DA SAYILARI AZALDI
AĞIZ KANSERİ NEDENİYLE TAZMANYADA SAYILARI AZALDI
Faulkner, gelecek iki yıl içinde 40 Tazmanya canavarının daha sığına bırakılacağını belirtti. Diğer taraftan, Tazmanya'da vahşi doğada 25 binden daha az Tazmanya canavarı olduğu tahmin ediliyor.1990'larda adada 150 binlik bir popülasyon bulunuyordu, ancak Tazmanya canavarlarının sayısı ölümcül bir ağız kanseri nedeniyle gittikçe azaldı.
8
KEDİLERİ VE TİLKİLERİ AVLIYOR
KEDİLERİ VE TİLKİLERİ AVLIYOR
Söz konusu çalışmayla henüz tedavisi bulunmayan öldürücü hastalığa karşı "sigorta görevi görecek bir nüfus oluşturmayı umduklarını" belirten Faulkner, canavarların sömürgeciler tarafından kıtaya getirilen ve 40 tür yerli memeli hayvanının soyunu tüketmiş bulunan tilkilerle kedilerin nüfusunun kontrolü açısından da doğal çözüm oluşturduklarını ifade etti.
9
10
11

Son Dakika Tazmanya canavarı 3 bin yıl aradan sonra Avustralya'ya geri döndü - Son Dakika


YORUMLAR (2)
500
Advertisement