Son Dakika Haberleri: TBMM Başkanlık Konutu İlk Kez Görüntülendi

TBMM Başkanlık Konutu İlk Kez Görüntülendi

4 yıl önce

1
Yıkılan eski binanın yerine yapılan yeni TBMM Başkanlığı konutu 8 milyon TL'ye mal oldu. Enerji kaybını en aza indiren mimarisi nedeniyle "yeşil bina" sertifikası alması beklenen konutta İstanbul taşı ve Karaman mermeri kullanıldı.
2
Yıkılan eski konutun yerine yapılan yeni bina 8 milyon TL'ye mal oldu. Binanın her bölümünde yerli malı kullanıldı.
3
Konut, İstanbul taşı ve Karaman mermeriyle yenilendi. Enerji kaybını en aza indiren mimarisi nedeniyle "yeşil bina" sertifikası alması beklenen konutta, başkanlar ve konukları için 2 ayrı bölüm tasarlandı.
4
Terliğinden havlusuna kadar tüm eksiklikleri giderilen binada özel desenli halılar ve çiniler kullanıldı. Meclis Başkanı'nın ikameti için hazırlanan bölüme tümüyle eski konutun mobilyaları konuldu.
5
Bu bölümde ayak yıkamak için bir abdest lavabosuna yer verildi. Resmi kabul ve yemeklerin verileceği salonlarda özel üretim halılar kullanıldı. Üst kat ise kilimlerle donatıldı.
6
Konutta, Kaşgarlı Mahmud'un Divan-ü Lugati't-Türk adlı eserine ilave ettiği ilk Türk dünya haritası da bulunuyor.
7
Seramik üzerine işlenen haritada Türklerin yaşadığı bölgeler ile bunların bağlantı kurduğu bazı ulus ve ülkeler gösteriliyor. Konutta göze çarpan bir başka simge de "Hayat Ağacı".
8
Eski Türklerde bir ucu yerin derininde, bir ucu da gökte ve gökteki ucunda ise gök tanrısı olduğuna inanılan ağaç tasavvuru konutun duvarlarını süslüyor. Matrakçı Nasuh'un İstanbul gravürü de konuta ayrı bir hava katıyor.
9
Konut hakkında bilgi veren TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Çiftçi, "Türk mimarisinin özelliklerini yansıtan örnek bir bina inşa ettik. Kamuda ilk kez ‘yeşil bina' özelliklerine sahip bir yapı ortaya çıkardık. Umarız bu bütün kurumlara örnek olur" dedi.
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24Diğer Galeriler

Obez Kadın, Barbie Bebek Olmak İçin Ameliyat Oldu! Son Hali İnanılmaz Kim Milyoner Olmak İster'de İlginç Sorular Ünlü Çift Kimseye Aldırış Etmedi, Denizde Aşka Geldi Her Sabah Aç Karnına İçene 1 Ayda 20 Kiloya Kadar Verdiriyor Kilolarıyla Dalga Geçilen YouTuber Danla Bilic, Mide Küçültme Ameliyatı Oldu