Tehlike Çanları - Son Dakika

Tehlike Çanları

8 yıl önce

1
Antarktika ve Grönland'daki buz tabakalarının erimesi, 1992'den beri deniz seviyesini 11,1 milimetre yükseltti. Grönland'daki Disko Körfezi'nde bir buzdağına geceyarısı güneşinin ışıkları düşmüş.
2
Uzmanlar buz tabakalarındaki erimeyi ilk kez kapsamlı bir şekilde belgelemek için uydu imgelerinden yararlandı.
3
Leeds Üniversitesi'nden Prof. Andrew Shepherd ile NASA'dan Dr Erik İvins'in yönettiği çalışmada 10 uydudan veri toplandı. Antarktika'da bir araştırma kampı.

4
Dr Irvins'e göre Grönland'da buz kaybı hızı, 1990'ların ortalarından beri neredeyse beş kat arttı.
5
Prof. Shepherd'e göre de buz tabakalarının kaybı konusunda belirsizliğe son veren proje başarısını uluslararası işbirliğine ve uyduların hassaslığına borçlu.
6
BM'nin Hükümetler Arası İklim Değişimi Paneli IPCC de 2007'de benzer tahminlerde bulunmuştu ama Antarktika büyüyor mu, küçülüyor mu bilinmiyordu. Yeni tahminlere göre küçülüyor.
7
Araştırmaya göre buzların erimesi deniz seviyesinde yılda 0,95 milimetreye varan yükselmeye neden oluyor.

8
Buzun kaybolduğu yerlerde yeryüzü, güneşten gelen radyasyon ışınlarını geri yansıtan beyaz örtüsünü kaybediyor. Yeni yüzey daha fazla ısı emiyor.

9
Eriyen buzullarla oluşan bir gölden taşan sular, derin bir kanyon oluşturmuş.
10
Antarktika'nın Alexander Adası'nda bir çalışmaya katılan Hamish Pritchard, kaya örnekleri alarak ne zaman buzun altından çıktıklarını anlamaya çalışıyor.

Haber Yayın Tarihi: 03.12.2012 12:44 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Asistan öğretmenden skandal! 2 öğrencisine uyuşturucu verip üçlü ilişkiye girdi Esra Erol'un yıllar önceki hali görenleri şoke etti! Efsane dizide figüranlık yapmış Tam paketi bir ev parası! İşte rende tasarımlı Apple Mac Pro ve özellikleri 'Doğal gaz faturası fazla geldi' diyenler dikkat! İşte süper tasarruf önerileri Hastanede kaptı, bir anda vücudunu yemeye başladı!