'Tek' Kitabın Satıldığı Dünyanın En Sıra Dışı Kitapçısında 9 Kare - Son Dakika

'Tek' Kitabın Satıldığı Dünyanın En Sıra Dışı Kitapçısında 9 Kare

29.03.2017 12:13

Yoshiyuki Morioka, Japonya'da bir kitapçı dükkânı işletiyor. Yalnız, onun dükkânı diğer kitapçılara göre çok farklı: Çünkü dükkânında sadece tek kitap satılıyor.

1
2
"Bu, iki boyutlu bir kitabı, üç boyutlu bir ortama ve deneyime taşıma girişimi..."
Bu, iki boyutlu bir kitabı, üç boyutlu bir ortama ve deneyime taşıma girişimi...
Morioka dükkânıyla ilgili görüşlerini kendisiyle yapılan röportajda açıklıyor:

“Dükkânda çiçekler hakkında bir kitap satarken, kitapta görünen bir çiçeği de dükkânda sergiliyorum. Ayrıca yazarların ve editörlerin de mümkün mertebe kitapçıda zaman geçirmesini istiyorum.

Bu, iki boyutlu bir kitabı, üç boyutlu bir ortama ve deneyime taşıma girişimi. Müşterilerin de bu deneyimi yaşayınca kitabın içine dalmak istediğine inanıyorum.”

3
Morioka, bu konseptiyle dükkânın açtığı günden bugüne kadar 2100'ün üzerinde kitap satmış.

Morioka, bu konseptiyle dükkânın açtığı günden bugüne kadar 2100ün üzerinde kitap satmış.</p><p>
4
Bugüne kadar sattığı kitaplar arasında ise Fin yazar Tove Jansson'dan "The True Deceiver", Hans Christian Andersen'in "Masallar" gibi eserler var.
Bugüne kadar sattığı kitaplar arasında ise Fin yazar Tove Janssondan The True Deceiver, Hans Christian Andersenin Masallar gibi eserler var.
Bunun dışında bazı Japon yazarların kitapları ve bir sanatçının bitkileri fotoğrafladığı bir çalışması da dükkânda satılan kitaplar arasında.

5
Morioka, her ne kadar dijital çağa geçildiyse de "fiziksel" kitapların "özel" bir deneyim sunduğunu bu yüzden cazibesini kaybetmeyeceğini düşünüyor.
Morioka, her ne kadar dijital çağa geçildiyse de fiziksel kitapların özel bir deneyim sunduğunu bu yüzden cazibesini kaybetmeyeceğini düşünüyor.

Bu ilginç konsepti başka yerlerde de görüp göremeyeceğimizi zaman gösterecek...

6
Japonya'nın başkenti Tokyo'daki, Morioka Shoten isimli kitapçı bambaşka bir vizyona sahip: Dükkânda yalnızca tek kitap satılıyor.
Japonyanın başkenti Tokyodaki, Morioka Shoten isimli kitapçı bambaşka bir vizyona sahip: Dükkânda yalnızca tek kitap satılıyor.
Tokyo'nun lüks alışveriş bölgesi Ginza'daki geçtiğimiz mayıs ayında açılan kitapçı çok farklı bir anlayış doğrultusunda işletiliyor: Tamamen minimal felsefeye göre düşünülüp, işletilen bu kitapçı dükkânı müşterilere sadece "tek" kitap sunuyor.

7
Tek kitap satılıyor derken şunu kastediyoruz: Her hafta belirli bir kitap belirleniyor ve sadece o kitap satılıyor.
Tek kitap satılıyor derken şunu kastediyoruz: Her hafta belirli bir kitap belirleniyor ve sadece o kitap satılıyor.
Daha önce büyük kitabevleri de işleten Morioka, dükkânında neden tek kitap sattığını şöyle açıklıyor:

“10 yıl boyunca başka bir kitabevi işlettim ve yılda birkaç kez kitap tanıtım etkinlikleri düzenliyordum. Böyle etkinliklerde çok sayıda insan dükkânımı ziyaret etti ve bunu sadece tek bir kitap için gerçekleştirdiler.

Yaşadığım bu deneyimlerden bir süre sonra yalnızca bir kitap ile de kitapçılığın yapılabileceğine inanmaya başladım.”

8
9

Son Dakika 'Tek' Kitabın Satıldığı Dünyanın En Sıra Dışı Kitapçısında 9 Kare - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Neslihan Atagül'den "Yayılacaksa aşk yayılsın" pozu Gösteriş meraklısı Şeyma iş başında! Milyarder sevgilisi uçak kapattı, o da paylaştı Sevgilisiyle en özel anlarını paylaşan Kourtney Kardashian'a tepki yağdı: Yatak odanız yok mu? Gönül Dağı'nın güzeller güzeli Dilek'i pozlarıyla Instagram'ı kasıp kavuruyor Arka Sokaklar'ın yıldızı aşk sarhoşu! Bu halde yakalanınca utançtan yerin dibine girdiler