Son Dakika Haberleri: Teröristler, Canlı Bomba Olmak İçin Nasıl İkna Ediliyor?

Teröristler, Canlı Bomba Olmak İçin Nasıl İkna Ediliyor?

4 yıl önce

1
Son dönemlerde artan canlı bomba eylemlerinde kullanılan insanların nasıl seçildiği, hangi psikoloji ile bu eylemleri gerçekleştirdiği her zaman merak konusu olmuştur. Canlı bomba yapılma sürecinin nasıl olduğunu sizler için derledik...
2
1) Terörist gruplar neden canlı bomba kullanıyor? Ülkemizde son dönemlerde canlı bomba eylemleri oldukça arttı. Bu eylemlerin tercih edilmesinin nedenleri ise aslında basit. Bu eylemler, diğer saldırılara oranla daha kolay planlanabiliyor ve son ana kadar denetlenebildiği için de, uygulama bakımından daha etkili ve sonuç odaklı oluyor. Eylemci, arkada işe yarar hiçbir iz bırakmıyor, yardım aldığı kişiler hakkında bilgi veremiyor. Hepsinden önemlisi de, eylem planının en zor bölümünü oluşturan "kaçış" için herhangi bir kaygı barındırmıyor.
3
2) Canlı bomba olan kişiler nasıl seçiliyor? Tel Aviv Üniversitesi'nde görevli İsrailli psikolog Ariel Merari, 50'den fazla canlı bombanın sosyal çevresini araştırdı. Araştırmada ne ortak özellikleri, ne de patolojik bir kimlik özelliği saptayabildi. Bütün bu katillerde en önemli benzerlik, hiç dikkat çekmemeleriydi.
4
Akıllara gelen soru ''Sizin, bizim gibi insanlar mı yani?'' Yüzeysel olarak bakıldığında: Evet. İntihar komandolarının psikolojik analizlerini yapmaya çalışan farklı branşlardaki bilim insanları böyle söylüyorlar. Açıklama yaparken de, mezhep, tarikat veya intihar araştırmalarında kullanılan yöntemlere başvuruyorlar: "Narsisist (özsever) bir ruhsal yapı", "sınırlarda gezinen kişilik" ve "intihar öncesi sendrom".
5
3) Eylemciler özenle seçiliyor; Seçilen eylemcilere baktığınız zaman, rahatlıkla duyguları harekete geçirilebilecek kişiler seçiliyor. Ayrıca bu eylemciler çoğunlukla toplumda yer edinemeyen kişiler arasından seçiliyor. Eylemcinin içinde kendini feda etme, bir kahraman olma duygusu ön plana çıkabiliyor. Elbette ciddi oranda da bir sosyal baskı var. Bu sosyal baskı içinde ona öğretilen duygu da şu: ‘Bunu gerçekleştirmediğin zaman grubun içinde saygı gören bir insan olarak yaşama şansın yok.'
6
4) Eylemlerin temelinde hangi psikolojik nedenler var? İntihar terörizminin altında, ağırlıklı olarak "şehit olma" inancı yatıyor. Bir nevi dini duyguların kötü emeller uğruna sömürülmesi de denilebilir. Geleneklerle yetişen insanlar, öteki dünya ile ilgili vaatlere daha kolay inanıyorlar. En büyük ödül onların olacak: hem cennette hem de öldükten sonra yeryüzünde, kahramanlaşarak ölümsüzlüğe ulaşacaklar...
7
5) Eylemcilerin bilinçaltına yönelik ne gibi konuşmalar yapılıyor? Saldırı öncesi eylemcilerin motive olmaları için, narsisist yaraları iyice deşiliyor, varlıklarının tehlike altında olduğu tekrar tekrar vurgulanıyor. Böylelikle şiddetli bir çatışma potansiyeli yaratılıyor. Ayrıca bu kişilerin bilinçaltına yavaş yavaş ‘Sen zaten bu eylemi gerçekleştirmediğin zaman burada da insan gibi saygı görmeyeceksin. Ama bu eylemi gerçekleştirdiğin zaman hem grup adına hareket ediyorsun hem de kendini kahraman olarak kılıyorsun.' fikri yerleştiriliyor.
8
6) Eylemcilerin düşünme yetileri nasıl yok ediliyor? Beyin yıkama tekniklerine "düşünmeyi durdurma ritüeli" de dahil. Grup halinde bir araya gelerek toplu yeminler ediliyor, iyi ya da kötü, bazı sözler koro halinde saatlerce ateşli bir şekilde tekrarlanarak bilinç uyutuluyor. Böyle toplantılar sıkça tekrarlanarak düşünme yeteneği iyice bastırılıyor. İlişkilerin ve bilgi akışının sıkıca denetimi, bakış açısını iyice daraltıyor. Kişide en ufak bir tereddüt görüldüğünde, grup, duygusal baskı uyguluyor.
9
7) Zihne ekilen şeytani fikir: Düşmanın yok edilmesi! Kişinin utanması ve kendini suçlu hissetmesi sağlanıyor. Sonunda kişi, "korkak" damgası yemektense ölümü tercih ediyor. Kişilere, her şeyi sadece siyah-beyaz gören yalancı bir kişilik naklediliyor. Artık onların yaşamındaki her şey, sadece inananlar ve inanmayanlar, insan ve insan olmayanlar, her şey yada hiçbir şeyden ibaret! Sorunları çözebilmenin bir tek yolu var: intihar saldırısıyla düşmanın yok edilmesi!
10
8) Canlı bombaların eğitim süreci nasıl işliyor? Eylemcilerin seçilme sürecinde, bahsedilen psikolojik yatkınlıklar belirleniyor ve sonra iyice geliştiriliyor. Eğitimin uygulamalı bölümünde, cesaretlerini ve ruhsal dayanıklılıklarını kanıtladıkları testlerden geçiriliyorlar. Bunlar arasında "beyin yıkama"yı çağrıştıran uygulamalara da rastlanıyor: Tamamen yalıtılmış bir odada günlerce sessiz bir şekilde oturmak ya da bazen yerin altına kazılan bir çukurda, bir cesetle birlikte 48 saat geçirmek...
11
9) ''Düşmanı yok etmek için her yol mübahtır.'' Ancak, intihar komandolarında posthipnotik (hipnoz sonrası) bir emir olasılığı tamamen yok sayılamaz; çünkü kişi, hipnozun "geleneksel değerleri"yle hareket ediyor: düşmanı yok etmek için her yol mubahtır. İnsanın içinde, geri dönüşü olmayan yola bir an önce girme bilincini yıllarca ayakta tutan bir iç mekanizmanın olduğu da kesin.
12
10) Geriye son iki şey kaldı: Ölmek ve öldürmek; Eylemden önceki son hazırlıklar da yolunda gidince, psikiyatristlerin kişilerde intihar öncesi sıkça gözlediği presuisidal (intihar öncesi) sendrom devreye giriyor ve büyük bir kararlılık gözleniyor. Aynı fırtına öncesi sessizlik gibi, insan büyük bir iç huzuruna kavuşuyor, serinkanlı ve dostça davranıyor. Veda mektubu yazıyor, arkadaşlarıyla eğlenmeye gidiyor, yiyip içiyor, video oyunları oynuyor. Ve artık son aşamaya sıra geliyor: Ölmek ve öldürmek...
13
Kızılay'dan Çankaya'ya doğru giden otobüs duraklarının bulunduğu noktada meydana gelen bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırı sonucu 37 kişi yaşamını yitirdi. Gerçekleşen saldırı sonra akıllar daha önce Türkiye'de yaşanan terör eylemlerini de getirdi. İşte Türkiye'de yaşanan en kanlı terör eylemleri...
14
Türkiye, 10 Ekim 2015'te Ankara'da yaşanan terör saldırısıyla sarsıldı. Resmi açıklamalara göre 86 kişinin yaşamını yitirdiği ve 186 kişinin de yaralı olduğu bombalı saldırı, Cumhuriyet tarihinde yaşanan en kanlı terör eylemi olarak tarihe geçti.
15
20 TEMMUZ 2015 - SURUÇ SALDIRISI: Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde, Kobani'ye yardım götürmek üzere toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin basın açıklaması yaptığı sırada düzenlenen intihar saldırısında 34 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıyı IŞİD'in düzenlemiş olabileceği öne sürüldü.


16
6 OCAK 2015 - SULTANAHMET'TE CANLI BOMBA: İstanbul'un turistik semtlerinden Sultanahmet'teki bir polis noktasına Ocak ayında canlı bomba saldırısı düzenlendi. Saldırıda ağır yaralanan polis memuru şehit oldu. Ölen canlı bomba IŞİD militanı Dağıstanlı Diana Ramazova'ydı.


17
11 MAYIS 2013 - REYHANLI SALDIRISI: Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 11 Mayıs 2013'te bomba yüklü araçlarla terör saldırısı düzenlendi. Meydana gelen çifte patlamada 5'i çocuk 52 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıyı IŞİD'in üstlendiği iddia edildi.


18
27 TEMMUZ 2008 - GÜNGÖREN SALDIRISI: İstanbul'un Güngören ilçesinde ardı ardına iki bombanın patlatılması sonucu; 5'i çocuk olmak üzere 18 kişinin ölmesi ve 154 kişinin yaralanması ile sonuçlanmıştı. Saldırıyı PKK üstlenmişti.


19
22 MAYIS 2007 - ANAFARTALAR ÇARŞISI SALDIRISI: Ankara'nın Ulus Semti'ndeki Anafartalar Çarşısı'nda intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıyı PKK'lı Güven Akkuş'un düzenlediği açıklandı. Saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti.


20
15 KASIM 2003 - SİNAGOG SALDIRISI: Neve Şalom Sinagogu ve Bet İsrael Sinagogu'na düzenlenen eylemlerin sonucunda 27 kişi yaşamını yitirdi. Bomba yüklü araçlarla düzenlenen eylemlerde, eylemi gerçekleştiren kişiler de yaşamını yitirmiştir. Patlamaların meydana geldiği sinagoglarda ve çevrelerinde büyük hasar oluşurken, en az 300 kişi de yaralandı.


21
20 KASIM 2003 - HSBC VE İNGİLİZ KONSOLOSLUĞU SALDIRILARI: Sinagog saldırılarından beş gün sonra, 20 Kasım 2003'te yine bomba yüklü araçlarla iki eylem düzenlendi. 20 Kasım'daki bombalı eylemlerin hedefi İstanbul'daki İngiliz Konsolosluğu ve HSBC Bankası'nın genel merkezi oldu. Saldırıda 30 yaşamını yitirdi, 450'den fazla kişi yaralandı. Saldırılar El-Kaide tarafından üstlenildi.


22
13 MART 1999 - MAVİ ÇARŞI SALDIRISI: Kadıköy'deki Mavi Çarşı'ya 13 Mart 1999'da düzenlenen molotofkokteylli saldırıda 13 kişi yaşamını kaybetmişti. Saldırının PKK'lı olan üç sanığı müebbet hapis cezasına çarptırıldı.


23
24 MAYIS 1993 - BİNGÖL KATLİAMI: Bingöl-Elazığ karayolunda araçların yolunu kesen PKK militanları, usta birliklerine giden ve askerliklerini tamamlayıp memleketlerine dönmekte olan üniformasız askerlerin olduğu otobüsleri durdurarak 33'ü asker, 40 kişiyi olay yerinin yakınında kurşuna dizerek katletti.


24
1 MAYIS 1977 - KANLI 1 MAYIS: İşçi Bayramı`nı kutlamak üzere çeşitli illerden İstanbul'a gelen yaklaşık 500 bin kişinin doldurduğu Taksim Meydanı'nda dönemin DİSK başkanı Kemal Türkler konuşmasının sonuna geldiğinde etraftan silah sesleri duyulmaya başlandı. Çıkan olaylarda 34 kişi yaşamını yitirdi, 136 kişi ise yaralanmıştı


25
Sadece Türkiye değil, dünyanın birçok ülkesi de teröre maruz kaldı. Kimilerinde tonlarca patlayıcı kullanıldı kimilerinde ise uçaklar... İşte dünya tarihin en kanlı terör saldırıları...
26
New York'un finans merkezine yapılan bu terörist saldırıda 38 kişi ölmüş, 400'den fazla insan yaralanmış ve saldırı 2 milyon dolarlık zarara neden olmuştu. Saldırının kaynağı 45 kg'lık dinamit taşıyan at arabasıydı. Patlamayla birlikte bölgede çalışan çok sayıda borsacı, büro elemanı, ulak ve kâtip hayatını kaybetti, JP Morgan binasının girişi harap oldu.
27
Bu suçun arkasında kimler olduğu hiçbir zaman çözülemedi, ama tahminler, o yıl çok sayıda bombalamadan sorumlu İtalyan Galleaniciler'in olduğu yönündeydi. Bombalama aynı zamanda, işçi sınıfının mücadelesi, savaş sonrası çıkan toplumsal huzursuzluklar ve kapitalizm karşıtı saldırılarla da ilişkilendirildi.
28
Bulgaristan Komünist Partisi'nden (BCP) bir grup, kısa süre önce bir cinayete kurban gitmiş General Konstantin Georgiev'in cenazesi sırasında St. Nedelya Kilisesi'nin kubbesini havaya uçurdu. Patlamayla birlikte çoğu hükûmet temsilcisi ya da askeri yetkili olmak üzere 150 kişi öldü, 500 kişi yaralandı. Saldırıyı gerçekleştiren BCP bünyesindeki Askeri Organizasyon'un, 25 kg'lık patlayıcıyı kilisenin güney girişinde kalan ana kubbenin altındaki sütunların üzerine yerleştirdiği ortaya çıktı. Bombaya bağlı 15 metre uzunluğunda bir kablo, saldırganların kaçabilmelerine fırsat tanımıştı.
29
İsyankâr ve sağcı siyonist grup Irgun, Kudüs'te bulunan King David Hotel'in ev sahipliği yaptığı İngiliz karargâhını bombalayarak farklı uluslardan 91 kişinin ölümüne ve 46 kişinin de yaralanmasına neden olmuştu. Bu, 1920'den 1948'e kadar süren İngiliz mandası sırasında gerçekleşmiş en ölümcül terör saldırısı olarak kabul ediliyor.
30
Münih yaz oyunları sırasında 4 Eylül'ü 5'ine bağlayan gece Arap eylemciler,11 İsrailli sporcuyu rehin alıp daha sonra ölümüne sebep olmuştu. Saldırganların, 1971 yılında El Fetih direniş örgütü içerisinde kurulan Kara Eylül adlı silahlı örgütün üyesi olduğu, eylemi Ürdün'ü Kara Eylül olayları nedeniyle cezalandırmak için düzenlediği tesbit edilmişti.
31
Sporcuları rehin alan Kara Eylülcüler'in talebi, İsrail hapisanelerinde tutulan 200 tutuklu ile 2 Alman Kızıl Ordu Fraksiyonu üyesinin salıverilmesiydi. İsrail acele pazarlık yapmayı, Alman hükümeti de İsrail'in kendi özel anti-terör timini bölgeye yollama isteğini reddetti. Bir süre sonra saldırganlar taleplerinden vazgeçerek helikopter eşliğinde uçaklara taşınarak yurtdışına çıkmak istediler. Alman polis kuvvetlerinin uzman ekibi yoktu ve Alman ordusu, Almanya yasalarına göre olaya müdahale edemiyordu. Eylemciler rehinelerle birlikte sağlanan iki helikoptere bindiler ve havaalanına doğru hareket ettiler, ama havaalanında bomboş bir uçakla karşılaştılar. Tam bu sırada projeksiyon lambaları yakıldı ve gönüllü keskin nişancılar ateş etmeye başladı.
32
Eylemcilerden bazılarının da karşılık vermesi sonucu 11 İsrailli sporcu ve antrenör, 1 Alman polis ve 5 eylemci hayatını kaybetti, 1'i yaralı 3 eylemci ele geçirildi. Olay sonrasında pek çok ülke olimpiyatları terk etti ve yaz oyunları tamamlanmadan sona erdi.
33
İran, Abadan'daki yangın 470 kişinin hayatına mal oldu. Yanıklar nedeniyle ölenlerin çoğunun kimlik tespiti gerçekleştirilemedi. İran'dan bir gazete yangının radikal İslamcılar tarafından çıkarıldığını iddia edince, İslami hükûmet tarafından kapatıldı. Sonradan, yangının sorumlularının anti Şah militanları olduğu ortaya çıktı.
34
Mekke'deki İslamcı muhalifler tarafından gerçekleştirilmiş olay. İsyancıların lideri Muhammed bin Abdullah el Kahtani, kendini Mehdi ilan ederek tüm Müslümanların kendine itaat etmesini emretti. Bu arada Hac için orada bulunan yüzlerce hacı rehine olarak alınmış ve bir kısmı bölgeyi ele geçirmek üzere açılan ateşte öldürülmüştü. Kuşatma bittiğinde ölen militan ve hacıların sayısı 255, yaralıların sayısı ise 500'dü.
35
980'lerdeki en büyük terör eylemlerinden biri, Lübnan sivil savaşının zirvesinde, ABD ve Fransız askeri kuvvetlerinin konuşlandığı bölgeye yakın yerde iki kamyon dolusu patlayıcının infilak etmesiyle gerçekleşti. Lübnan'daki bu çok uluslu birliklere karşı gerçekleştirilmiş saldırının arkasında İran İslam Cumhuriyeti'nden yardım alan Hizbullah'ın olduğu iddia edildi. 5400 kg'lık TNT'ye denk olan patlayıcılar 241 kişinin ölümüne neden oldu.
36
Lockerbie Faciası olarak da bilinen bu olay, Londra Heathrow Havaalanı'ndan, New York'taki JFK Havaalanı'na gitmekte olan Pan America kıtalar arası uçuşunda gerçekleşmişti. Boeing 747-121, havada infilak ederek 243 yolcusunun ve 17 uçuş ekibinin; İskoçya, Lockerbie'ye çakıldığındaysa 11 kişinin daha ölümüne neden oldu. İskoç polisi ve FBI'ın birlikte yürüttüğü 3 yıllık bir çalışma sonucu 2 Libyalı tutuklandı ve Libya lideri Muammer Kaddafi'ye teslim edildi. Kaddafi, uçağı bombalama emrini kendisinin vermediğini belirterek kurbanların ailelerine tazminat ödedi.
37
Hindistan'ın şimdi adıyla Mumbai olan kentinde 270 sivilin ölümüne, 700'den fazla kişinin de yaralanmasına neden olan sadırının arkasında D-Company adlı suç örgütünün lideri Davud İbrahim vardı ve o Aralık'tan Ocak'a kadar süren Müslüman katliyle Babri Camii'nin tahrip edilmesinin intikamını almak üzere gerçekleştirilmişti.
38
Amerika'da gerçekleşen 11 Eylül'den önceki en büyük terör saldırısı, Oklahoma'daki bir çalışma kompleksi olan Alfred P. Murrah Federal Binası'nın bombalanması oldu. Saldırıda 19'u 6 yaşın altında çocuk olmak üzere toplam 168 kişi öldü, 800'den fazla insan da yaralandı. Ayrıca 324 bina hasar gördü, 86 araba yandı, yakın çevredeki 258 binanın patlamadan dolayı pencereleri kırıldı. Bu katliamın ve 653 milyon dolarlık zararın sorumlusu Körfez Savaşı gazisi Timothy McVeigh, 2001 yılında zehirli iğneyle idam edildi.
39
Bir grup gerillanın Bentalha'yı basıp yerli halktan 200 ila 400 kişiyi öldürdüğü saldırı, Hai el-Djilali mahallesindeki portakallıkta gerçekleşen patlamayla başladı. 11:30'daki bombalamanın ardından makineli tüfekli, palalı, av tüfekli saldırganlar tek tek evlere girerek kadın çocuk ayırt etmeden herkesi öldürdüler. Bu saldırıyı, Hais Rais'deki katliamları da üstlenmiş olan Silahlı İslami Örgüt üstlendi.
40
ABD askeri birliklerinin Suudi Arabistan'a gelişinin 8. yıl dönümünde, Nairobi'deki Amerikan elçiliğine bir dizi terör saldırısı düzenlenmişti. 3 ile 17 ton arasında kuvvetli patlayıcı maddeyle yüklü kamyonlar, doğrudan doğruya El Kaide ve onun lideri Usame bin Ladin'le ilişkiliydi. Hedef Amerikan tesisleri olsa da binlerce yaralı ve 200'ü aşkın ölüden yalnızca 12'si Amerikalı'ydı.
41
El Kaide'nin New York ve Washington DC'yi hedeflediği bu saldırıda, 4 uçak 19 kişi tarafından kaçırılmış ve bu uçaklardan 2'i NYC Dünya Ticaret Merkezi kulelerine kuzey ve güneyden çarpmıştı.
42
Kulelerin 2 saat içinde yıkılmasıyla çevre binalar da büyük hasar gördü. 3. uçak Virginia'daki Pentagon'u hedeflerken, sonuncusu Washington DC'deki Beyaz Saray'a doğru ilerliyordu. Resmi açıklamalara göre bu son uçak, yolcular hava korsanlarını etkisiz hale getirmeye çalışırken düştü. Tüm bu saldırılarda 3000 kişi hayatını kaybetti.
43
Endonezya'da en çok can kaybının yaşandığı terör eylemi olarak bilinen bu trajik olay, turizm merkezi Kuta'da yaşanmıştı. Yerel gece kulüplerine yapılan saldırıyı İslami bir terörist grup olan İslami Cemaat Örgütü üstlendi. Bir intihar bombacısının sırt çantasındaki iki bombanın ve Denpasar'daki Amerikan elçilik binasının önüne park etmiş arabadaki bir adet bombanın patlaması sonucu 38'i yerli halktan olmak üzere 202 insan hayatını kaybetti.
44
İstanbul'da Beyoğlu Büyük Hendek ile Kuledibi caddelerinin buluştuğu yerde bulunan Neve Şalom ile Şişli Süleyman Naci Sokak'taki Beth İsrael Sinagogu yakınlarında saat 09.30'da iki ayrı patlama meydana geldi. Sinagoglardaki ayin sırasında, bomba yüklü iki ayrı kamyonetin intihar eylemcileri tarafından havaya uçurulmasıyla gerçekleştirilen saldırılarda 25 kişi öldü, 262 kişi yaralandı.
45
Saldırıya ilişkin soruşturmayı yürüten İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, hazırlık tahkikatı ve toplanan delillerle ilgili yapılan çalışmaların yayınlanmasına yasak koydurdu.
46
Bu arada dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler, Şişli Beth İsrael Sinagogu'na yönelik intihar saldırısını Bingöl doğumlu Mesut Çabuk'un, Beyoğlu Neve Şalom Sinagogu'na yönelik intihar saldırısını da 1981 yine Bingöl doğumlu Gökhan Elaltuntaş'ın gerçekleştirdiğinin DNA testleriyle kesin olarak belirlendiğini açıkladı. Güler, bombalı saldırıların El Kaide eylemleriyle benzerlik taşıdığını belirtti. Saldırılarla ilgili olarak DGM'ye çıkartılan 8 kişiden ikisi serbest bırakıldı, 6'sı tutuklandı.
47
Sinagog saldırılarının devamı, İstanbul'daki İngiliz hedeflerine yönelik oldu. Önce Levent'te saat 10:55 sularında Metrocity Alışveriş Merkezi'nin karşısındaki HSBC Bank Genel Müdürlük binasının önünde bir patlama meydana geldi. Aynı saatlerde Tepebaşı semtinde bulunan İngiliz Başkonsolosluğu'nun önünde başka bir patlama oldu. Bomba yüklü araçlarla düzenlenen iki saldırıda 30 kişi hayatını kaybederken 450'yi aşkın kişi de yaralandı, tüm yurtta geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı.
48
Dönemin Emniyet Müdür Yardımcısı Halil Yılmaz tarafından yapılan açıklamada, bombalı saldırıları düzenleyen 4 intihar eylemcisinin, olaylarda parçalanarak öldüğünü bildirdi. Yılmaz, dört saldırı sonucunda, eylemcilerin dışında, aralarında İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosu Roger Short'un da yer aldığı toplam 51 kişinin hayatını kaybettiğini, 712 kişinin de yaralandığını kaydetti. Londra merkezli Arapça gazete El Kudüs El Arabi, İstanbul'daki ilk saldırıyı El Kaide'nin üstlendiğini açıklayan bir bildiri aldığını duyurdu. Yapılan araştırmalar sonucunda, eylemi El Kaide ile bağlantılı olduğu iddia edilen İmamlar Birliği adlı yeni bir örgütün gerçekleştirdiği açıklandı.
49
11-M olarak da bilinen bu olay, Avrupa'nın en trajik terör saldırısı olarak kabul ediliyor.
50
Madrid'deki Cercania banliyö treninde gerçekleşen patlamalarda 200'e yakın insan hayatını kaybetti. El Kaide kaynaklı olduğu tahmin edilen terörist grubun saldırısı, İspanya'daki genel seçimlerden sadece 3 gün önce gerçekleşti.
51
Manila limanından Cagayan de Oro'ya açıldıktan bir buçuk saat sonra batan SuperFerry 14'e yapılan saldırı, denizde gerçekleşmiş en büyük terör eylemlerinden biri olmuştu. İlk başta kaza zannedilen olay, araştırmacıların 4 kg'lık TNT'yi gizleyen bir televizyon seti bulmalarından sonra aydınlandı. 116 kişinin öldüğü saldırıyı pek çok İslami terör örgütü sahiplense de bombalamanın arkasında Filipinli radikal İslamcı örgüt Ebu Sayyaf'ın olduğu ortaya çıktı.
52
53
Mumbai'deki banliyö treninde patlayan 7 adet bomba, 209 kişinin ölümüne, 714 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Termobarik reaksiyonu arttırmak için düdüklü tencerelerin içine yerleştirilmiş bombalar, birinci sınıf kompartımanlara bırakılmıştı ve tam da iş trafiğinin en yoğun olduğu saatte patlatıldı. Leşkeri Tayyibe ve Hindistan İslami Öğrenci Hareketi'nin (SIMI) üstlendiği saldırı, Gucerat ve Kaşmir bölgelerindeki Müslüman azınlıklara yapılan baskılara karşı bir misillemeydi.
54
Otomobile yerleştirilmiş bombaların patlaması ve havan topu saldırısından oluşan bu olay, Bağdat'ta gerçekleşmiş en büyük terör eylemlerinden biriydi. Kentteki Şii Müslümanların oturduğu kenar mahalleleri hedef almış saldırıda 215 kişi öldü, 257 kişi yaralandı. 24 saatlik sokağa çıkma yasağı ve Bağdat Havaalanın kapatılmasıyla sonuçlanan olayda, Şiiler de altı Sünni'nin evini ateşe vererek misillime yaptılar.
55
Hacca giderken Hilla'dan geçen Şii Müslümanlara karşı düzenlenmiş bu terörist saldırıda, 200'e yakın insan hayatını kaybetmişti.
56
Patlama, eski başbakan Benazir Butto'nun Dubai ve Londra'daki 8 senelik gönüllü sürgününden yurda döndüğü gün, havaalanından Pakistan bağımsızlık mücadelesinin lideri Muhammed Ali Cinnah'ın mezarına giderken gerçekleşti. 20 polis ve çoğu Pakistan Halk Partisi (PPP) üyesi olan 139 kişi hayatını kaybetti. Benazir Butto, bu olaydan 2 ay sonra, 27 Aralık 2007 tarihinde Ravalpindi'de düzenlediği seçim mitinginin ardından gerçekleştirilen suikastta hayatını kaybetti.
57
Ezidilerin yaşadığı Kahtaniye ve Adnaniye köylerinde patlatılan 4 bombayla 796 kişi öldü, 1562 kişi de yaralandı. 3 adet otomobil ve 1 akaryakıt tankerine yerleştirilmiş 2 tonluk patlayıcı, yakın çevrede çok büyük tahribata neden olmasının yanında binaları yıkarak insanların göçük altında kalmalarına da neden olmuştu.
58
Hatay'da 52 kişinin öldüğü, 146 kişinin yaralandığı bu bombalı saldırı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kanlı terör eylemi olarak kayıtlara geçti.
59
Saldırıyla ilgili olarak 32 şüpheli gözaltına alındı, bunlardan 20'si tutuklandı. Soruşturmadaki tüm şüpheliler Türk vatandaşıydı ve soruşturmada, saldırının arkasında Nasır Eskiocak liderliğinde Esed rejimi yanlısı Suriye gizli servisi El Muhaberat bağlantılı bir silahlı grup olduğu iddiası üzerinde duruluyordu. Sonradan, soruşturmanın bir numaralı zanlısı Nasır Eskiocak, emniyet ifadesinde saldırıyı yaptıklarını itiraf etti.
60
Saldırıdan haftalar önce, 23 Nisan 2013 tarihinde MİT, Suriye'nin Rakka kentinde 3 otomobile bomba yüklendiğini ve şüphelilerin Türkiye'ye saldırı planladığını, bombacıların Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa'da üç ayrı sınır kapısını kullanabileceğini söylemişti. Bu arada basında yer alan bir habere göre, ilçe genelindeki 73 MOBESE kamerasının tamamı saldırıdan birkaç gün önce arızalandı ve kayıt yapmadı. Reyhanlı saldırısı, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebiyle getirilen yayın yasağıyla da hatırlanıyor.
61
Kökleri 2003'e kadar giden bu örgüt, bu sene içinde tekrar gündeme geldi ve faaliyetlerini her geçen gün artırıyor. Şu ana kadar farklı milletlerden binlerce kişiyi öldürmüş ve Ortadoğu'da büyük bir etnik temizliğe girişmiş örgüt, Sincar'ı ele geçirmesinin ardından 500 Ezidi'yi öldürmüştü. Sincar işgali esnasında kimi kurbanların diri diri gömüldüğü, 300 kadının da sonradan satılmak üzere esir alındığı biliniyor.
62
Son günlerde Türkiye'de terör olayları, akıllara sahip olduğumuz ordunun durumunu getirdi. Acaba hangi ülke, ne kadar ordu ve savaş silahına sahip? İşte ülke ordularının ordu ve silahlanma durumları...
63
Türkiye Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 41,637,773, Tank sayısı: 3,657, Uçak sayısı: 989, Nükleer başlık sayısı: 0, Uçak gemisi sayısı: 0, Denizaltı sayısı: 14, Savunma Bütçesi (dolar): 18,185,000,000
64


Rusya Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 69,117,271, Tank sayısı: 15,000, Uçak sayısı: 3,082, Nükleer başlık sayısı: 8,484, Uçak gemisi sayısı: 1, Denizaltı sayısı: 63, Savunma Bütçesi (dolar): 76,600,000,000


65


ABD Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 145,212,012, Tank sayısı: 8,325, Uçak sayısı: 13,683, Nükleer başlık sayısı: 7,506, Uçak gemisi sayısı: 10, Denizaltı sayısı: 72, Savunma Bütçesi (dolar): 612,500,000,000


66


Çin Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 749,610,775, Tank sayısı: 9,150, Uçak sayısı: 2,788, Nükleer başlık sayısı: 250, Uçak gemisi sayısı: 1, Denizaltı sayısı: 69, Savunma Bütçesi (dolar): 126,000,000,000


67


Çin Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 749,610,775, Tank sayısı: 9,150, Uçak sayısı: 2,788, Nükleer başlık sayısı: 250, Uçak gemisi sayısı: 1, Denizaltı sayısı: 69, Savunma Bütçesi (dolar): 126,000,000,000


68


İngiltere Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 29,164,233, Tank sayısı: 407, Uçak sayısı: 908, Nükleer başlık sayısı: 225, Uçak gemisi sayısı: 1, Denizaltı sayısı: 11, Savunma Bütçesi (dolar): 53,600,000,000


69


Fransa Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 28,802,096, Tank sayısı: 423, Uçak sayısı: 1,203, Nükleer başlık sayısı: 300, Uçak gemisi sayısı: 1, Denizaltı sayısı: 10, Savunma Bütçesi (dolar): 43,000,000,000


70


Almanya Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 36,417,842, Tank sayısı: 408, Uçak sayısı: 710, Nükleer başlık sayısı: 0, Uçak gemisi sayısı: 0, Denizaltı sayısı: 4, Savunma Bütçesi (dolar): 45,000,000,000


71


Güney Kore Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 25,609,290, Tank sayısı: 2,346, Uçak sayısı: 1,393, Nükleer başlık sayısı: 0, Uçak gemisi sayısı: 0, Denizaltı sayısı: 14, Savunma Bütçesi (dolar): 33,700,000,000


72


Japonya Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 53,608,446, Tank sayısı: 767, Uçak sayısı: 1,595, Nükleer başlık sayısı: 0, Uçak gemisi sayısı: 1, Denizaltı sayısı: 16, Savunma Bütçesi (dolar): 49,100,000,000


73


İsrail Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 3,511,190, Tank sayısı: 3,870, Uçak sayısı: 680, Nükleer başlık sayısı: 80-200, Uçak gemisi sayısı: 0, Denizaltı sayısı: 14, Savunma Bütçesi (dolar): 15,000,000,000


74


Mısır Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 41,157,220, Tank sayısı: 4,767, Uçak sayısı: 1,100, Nükleer başlık sayısı: 0, Uçak gemisi sayısı: 0, Denizaltı sayısı: 4, Savunma Bütçesi (dolar): 4,400,000,000


75


İtalya Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 27,869,443, Tank sayısı: 600, Uçak sayısı: 795, Nükleer başlık sayısı: 0, Uçak gemisi sayısı: 2, Denizaltı sayısı: 6, Savunma Bütçesi (dolar): 34,000,000,000


76


Brezilya Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 106,784,621, Tank sayısı: 489, Uçak sayısı: 748, Nükleer başlık sayısı: 0, Uçak gemisi sayısı: 1, Denizaltı sayısı: 5, Savunma Bütçesi (dolar): 33,142,000,000


77


Pakistan Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 93,351,401, Tank sayısı: 3,124, Uçak sayısı: 847, Nükleer başlık sayısı: 0, Uçak gemisi sayısı: 0, Denizaltı sayısı: 8, Savunma Bütçesi (dolar): 7,000,000,000,


78


Kanada Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 15,786,816 Tank sayısı: 201 Uçak sayısı: 404 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı::4 Savunma Bütçesi (dolar): 18,000,000,000


79


Tayvan Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 12,190,243 Tank sayısı: 2,005 Uçak sayısı: 775 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 4 Savunma Bütçesi (dolar): 10,725,000,000


80


Polonya Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 18,830,448 Tank sayısı: 1,063 Uçak sayısı: 475 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 5 Savunma Bütçesi (dolar): 18,170,000,00


81


Endonezya Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 129,075,188 Tank sayısı: 374 Uçak sayısı: 381 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 2 Savunma Bütçesi (dolar): 6,900,000,000


82


Avustralya Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 10,500,000 Tank sayısı: 59 Uçak sayısı: 395 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 6 Savunma Bütçesi (dolar): 26,100,000,000


83


Ukrayna Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 22,244,394 Tank sayısı: 4,112 Uçak sayısı: 400 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 1 Savunma Bütçesi (dolar): 4,880,000,000


84


İran Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 46,247,556 Tank sayısı: 2,409 Uçak sayısı: 481 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 31 Savunma Bütçesi (dolar): 6,300,000


85


Vietnam Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 50,645,430 Tank sayısı: 3,200 Uçak sayısı: 413 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 1 Savunma Bütçesi (dolar): 3,365,000,000


86


Tayland Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 35,444,716 Tank sayısı: 740 Uçak sayısı: 543 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 1 Denizaltı sayısı: 0 Savunma Bütçesi (dolar): 5,390,000,000


87


Suudi Arabistan Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 15,246,507 Tank sayısı: 1095 Uçak sayısı: 652 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Savunma Bütçesi (dolar): 56,725,000,000


88


Suriye Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 11,550,558 Tank sayısı: 4,950 Uçak sayısı: 473 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 0 Savunma Bütçesi (dolar): 1,872,000,000


89


İsviçre Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 3,614,695 Tank sayısı: 200 Uçak sayısı: 175 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 0 Savunma Bütçesi (dolar): 4,830,000,000


90


İspanya Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 22,964,245 Tank sayısı: 415 Uçak sayısı: 531 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 1 Denizaltı sayısı: 3 Savunma Bütçesi (dolar): 11,600,000,000


91


İsveç Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 4,062,455 Tank sayısı: 280 Uçak sayısı: 216 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 5 Savunma Bütçesi (dolar): 6,215,000,000


92


Çek Cumhuriyeti Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 4,914,460 Tank sayısı: 123 Uçak sayısı: 109 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 0 Savunma Bütçesi (dolar): 2,220,000,000


93


Cezayir Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 20,387,681 Tank sayısı: 1,050 Uçak sayısı: 404 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 6 Savunma Bütçesi (dolar): 10,570,000,000


94


Hollanda Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 7,728,129 Tank sayısı: 0 Uçak sayısı: 160 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 4 Savunma Bütçesi (dolar): 9,840,000,000


95


Meksika Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 59,179,064 Tank sayısı: 0 Uçak sayısı: 373 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı:0 Denizaltı sayısı: 0 Savunma Bütçesi (dolar): 7,000,000,000


96


Belçika Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 4,650,921 Tank sayısı: 52 Uçak sayısı: 166 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı:0 Denizaltı sayısı: 0 Savunma Bütçesi (dolar): 5,085,000,000


97
Çeşitli malların içinde neler olduğunu araştıran bir YouTube kanalında el bombasının içinde neler olduğu araştırıldı.
98
İki çeşit el bombasını kesen araştırmacılar, ananas tipi ve elma tipi el bombalarının içini açtılar.
99


İçindeki barutun çıkarttıklarını belirten YouTube'cular, bu deneyi evde denememenizi tavsiye ediyor.


100
101
102
103
104
105
106
107
108
109
110
111
112
113
114
115
116
117
118
119
120
121
122
123
124
125
126
127
128
129
130
131
132
133
134
135
136
137
138
139
140
141
142
143


Haber Yayın Tarihi: 15.03.2016 12:01 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Yaşlandıran FaceApp rekora koşuyor ama tüm verilerimizi çalıyor! Burun estetiği olmak için bıçak altına yatan genç kadının, operasyon esnasında kalbi durdu! Bu kentin neyden yapıldığını duyan şoke oluyor! Vefakar köpeğin inadı yürek sızlatıyor! 18 aydır sahibinin öldüğü yeri terk etmiyor! Rihanna Hollywood'da bulunan lüks villasını, 200 bin lira karşılığında kiraya verdi!