TL'nin Simgesi Değişiyor - Son Dakika

TL'nin Simgesi Değişiyor

13.02.2012 13:31

1
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk Lirası'nın ilk simgesini açıklıyor.
2
8 bin başvuru arasından finale kalan simgelerden birinci olan kamuoyuna duyurulacak. Böylece TL'nin de Avro, dolar ve Yen gibi simgesi olacak.

3
Merkez Bankası Erdem Başçı'nın Cihan TV Network üzerinden yerel kanallarda canlı yayınlanan Başkent Konukları programında 'Şubat ayında açıklayacağız' dediği simgeye Türk Lirası kavuşuyor.
4
Yarından itibaren Türkiye Cumhuriyeti'nde bir ilk gerçekleşecek ve TL'de uluslar arası güçlü paralar gibi simgeye sahip olacak.
5
Konuyla ilgili Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
6
"Bankamız tarafından Türk lirasına kazandırılan itibarın perçinlenmesi ve dünyada bilinirliğinin artırılması amaçlarına yönelik olarak Türk lirasını anlaşılabilir, özgün, estetik, elle yazımı kolay şekilde temsil edebilecek bir simge belirlemek üzere düzenlenen "TL Simge Yarışması" 8 Eylül 2011 tarih ve 2011-54 sayılı basın duyurusu ile kamuoyuna duyurulmuştu."
7
"Söz konusu yarışma kapsamında gerçekleştirilen başvurulara yönelik yapılan değerlendirmeler sonucunda ödüle layık görülen tasarımlar belirlenmiştir."
8
"Bu bağlamda yarışma sonuçlarının açıklanması ve TL simgesi olarak kullanılacak tasarımın tanıtımı amacıyla Ankara'da Bankamız İdare Merkezi Konferans Salonu'nda bir basın toplantısı düzenlenecektir." denildi.
9
10
11
12
13
14
15

Son Dakika TL'nin Simgesi Değişiyor - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Dev timsah 8 yaşındaki çocuğu yuttu! Cansız bedeni, hayvanın içinden feryatlarla çıkarıldı 19 yaşındaki genç kız, hamile olduğunu tuvalette doğum suyu gelince anladı Bu kareleri görmediniz! İşte Yeşilçam efsanelerinin ölmeden önceki son görüntüleri Duygulanmamak elde değil! Atatürk'ün daha önce hiç görülmemiş fotoğrafı tam 91 yıl sonra ortaya çıktı Bu manzara hem acının hem şehadetin habercisi! 11 yiğidimizin evleri al bayraklarla donatıldı