Toyota'nın Altın Çocuğu! - Son Dakika

Toyota'nın Altın Çocuğu!

04.01.2012 08:25

1
Japon üretici Toyota'nın Türkiye'de en çok tercih edilen modellerinden Corolla'nın hatchback versiyonu olan Auris'i yollarda çokça görmekteyiz. Türkiye'de bu kadar çok tercih edilmesinin nedenini bulmak için Esad Sivri, HABERLER.COM için Auris'i test etti. Bakalım Auris nasıl bir otomobil.
2
Türkiye'de otomobil kullananlardan kime sorarsanız sorun Toyota için duyacağınız yorum, sorunsuz bir araç olduğudur. Bu kanaati bende oluşturan, son örnekte bizzat araç çekicilere bile sorduğumda “Abi yolda kalan birçok aracı çekiyoruz ama Toyota'ya nadir rastlıyoruz” cevabını almamdır.
3
Hani bir zamanlar Toyota'nın reklamı vardı ya, Toyota ile yolda kalma numarası yapan birinin sürücüleri aldatmaya çalıştığı ancak başka bir araç sürücüsünün “Toyota yolda kalmaz” diye numarayı yemediği o reklam filmi yurdumuz otomobil kullanıcıları içinde kanaat oluşturmuş. Ama bu reklam filminden değil bir gerçeğin de göstergesi.
4
Ancak sağlamlığı ile nam salmış Toyota, tasarımı ile maalesef kullanıcılarını genellikle hüsrana uğratıyor. Hatta 2000'li yılların başında Corolla'ya reva gördüğü tasarım markanın çok kan kaybetmesine neden olmuştu. Son yıllarda bu eksikliğini büyük ölçüde giderse de yine de tasarım açısından kat etmesi gereken daha çok yolunun olduğunu düşünüyorum.
5
Toyota'nın 2007 yılında tanıttığı Auris her ne kadar Corolla'nın hatchback versiyonu gibi görülse de tasarımı ve donanımsal özellikle ile özgün bir karakterde. Özellikle makyaj gören son haliyle hatchback seven gençlere veya kendini genç hissedenlere hitap etmekte. Auris, aile arabası olmanın verdiği donanımı ve spor otomobil sevenlerin dinamizmini aynı karede buluşturmuş.
6
Toyota Auris'in ön kısmına baktığımızda şık bir sadelik sizi karşılıyor. Dar formdaki havalandırma ızgarasının ortasında yer alan marka logosu ben buradayım dercesine kaputta iz bırakmış. HID özellikli farlar sayesinde Auris rakiplerinden bir gömlek önde olan bir teknolojiye sahip olmakta.
7
Konvansiyel farlara göre iki kat daha fazla ışığı daha az enerji kullanarak sağlayan HID özellikli bu farlar daha güvenli gece sürüşleri yapmaya imkan tanımakta. Araç dolu veya boşken değişen far düzeyini otomatik ayarlayan bu farlar çamurlu yollarda far yıkama özelliği sayesinde de zor zamanlarınızda imdadınıza yetişiyor.
8
Otomobiller gövde hatlarına göre farklı karakterlere bürünürler. Auris genelde yuvarlak hatlara sahip olduğu için daha sempatik ve daha sıcak bir görünüm sunmaktadır. Yarısı ön tarafta yarısı yan tarafta olan Auris'in çekik farları çok çekici görünmekte. Ayrıca çekik olması ve sivri yapısı ile de sislerle uyum göstermekte.
9
Auris'in farları gövde rengi ön tamponlarından çamurluğa doğru uzanmakta. Auris'in sis farları, tek parça olan ön ızgaranın alt kısmında konumlandırılmış. Oldukça sade olan yan kısımda yer alan yan aynalarda konumlandırılan sinyaller zarif bir görünüm sunuyor. Gövde rengi, kapı kolları yan kısma zarafet katan diğer bir öğe olarak gösterilebilir.
10
Aracın ön tasarımında bahsettiğimiz yuvarlak hatlar, arka kısımda da hakim olmakta. 2007 öncesi hatchback Corolla'ları andıran arka stop grubu daha modern bir görünüme sahip. Hatchback modellerlin olmazsa olmazı daralan arka cam her araçta olduğu gibi Auriste'de spor bir görünüm sunmuş. Arka kısımdaki sisleri ve alt kısımdaki siyahlığın mantığını pek kavrayamasam da muhakkak ki beğenenleri olacaktır.
11
Toyota Auris'in uzunluğu 4.245mm, genişliği 1.760mm ve yüksekliği 1.515 mm' dir. Yakıt deposu 55 lt olan Auris'in ağırlığı 1.285 kg' dır. 354 lt hacmine sahip olan Auris'in kompakt bagajının en büyük avantajı derin olması. Kullanışlı bu bagaj sayesinde birçok valizinizi rahatlıkla yerleştirebilirsiniz. Genelde Hatchback araçlar için eleştirdiğimiz arka diz mesafesi Auris için çok da fazla geçerli değil.
12
Auris'in gösterge paneli çıkış konseptine uygun olarak gece karanlığında alev alev yanmakta. Turuncu beyaz renkler sayesinde rahat bir şekilde okunmasına imkan sağlıyor. Yuvarlak olan hız kadranlarının orta bölümlerinde araçla ilgili minik bilgilere de ulaşabiliyorsunuz.
13
Üç kollu sportif direksiyon simidi üzerindeki kumandalar sayesinde ses ve yol bilgisayarı yönetilebiliyor. Özellikle ele iyi oturması ve tırtıklı olması sayesinde zorlu şehir içi trafiğinde kıvrak manevralar yapmanıza imkân sağlıyor. Ayrıca virajlarda direksiyon tepkileri de çok başarılı.
14
Orta konsolda konumlandırılan vites topuzu sürücü açısından kolay bir kullanım sağlıyor. Zaten biraz yüksek olması sebebi ile çok rahat ulaşabiliyorsunuz. Dual klima aracın ısısının ayarlanması adına oldukça kullanışlı ve pratik. Araç içinde isteyen istediği ısıda yolculuk edebiliyor.
15
Orta bölümdeki klimanın hemen üstünde yer alan oldukça büyük navigasyon ekranı, araca çok şık ve bir o kadarda modern bir görünüm kazandırmış. Ses sistemine ve harita bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Ama ne var ki alışmak bir hayli zamanınızı alıyor. Bence Apple ürünlerinde olduğu gibi daha kullanıcı odaklı bir ürün seçilmeliydi.
16
Geri manevralarda vitesi R'ye getirdiğinizde araç içindeki o büyük ekran aracın arkasını göstermeye başlıyor. Böylece şehir içinde Auris'i kolaylıkla park ediyorsunuz. Araç içinde bol miktarda bulunan torpido gözleri sayesinde Auris'in sportif gençler kadar ailelere de hitap ettiğini göstermekte. 354 litrelik bagaj arka koltuklar yattığında çok daha geniş bir alan olarak karşınıza çıkıyor.
17
Auris'in kalbinde atan 1.6 lt Valvematic benzinli motor, geliştirilmiş VV-İ sübap teknolojisi sahip. Duyarlı sürüş, tasarruflu yakıt tüketimi ve düşük CO2 salınımına sahip olan bu motorda en belirgin özelliği yüksek torku. 1.6 litrelik benzinli bu motoru 6.000 d/dk'da 124 hp güç ve 6.400d/dk'da 132 hp güç üretmekte.
18
Valvematic motor teknolojisinde; sübap zamanlamasını ve sübap açılma yüksekliğini eş zamanlı olarak kontrol etmesi sayesinde sürüş zevkiyle tasarruflu yakıt tüketimi, güç/tork, motor duyarlılığı ve düşük CO2 salımını optimum düzeyde dengeleyen hassas bir benzinli motor teknolojisi sunmakta.
19
Düşük sürtünmeli parçaların kullanıldığı Auris'in motoru çok kopmak bir dizayna sahip olmakta. Hatta motor kaputunu açtığınızda o güçlü motorun bu alana nasıl sığdırdılar diye içinizden geçiriyorsunuz. Geliştirilmiş yanma verimliliği ile çok uyumlu olan 6 kademeli manuel şanzıman motor ile çok iyi uyum halinde çalışmakta.
20
1.310 kg ağırlığındaki Auris'in aslında en büyük dezavantajı kasasının biraz ağır olması. Oldukça iyi bir motora sahip olan araca ivme kazandırmaya çalışan motorun çığlıkları kabin içinden rahatlıkla duyulmakta. 0'dan 100 km/s hıza 13.1 saniyede ulaşan Toyota Auris'in yakıt verileri de bizi haklı çıkarıyor. Şehir içinde 100 km'de 8.6 lt yakan Auris şehir dışında 5.5 lt'lere kadar düşmekte.
21
Toyota Auris ile gerek düz yolda gerekse virajlı yollarda kendinizi güvende hissederek konforlu yolculuklar yapabiliyorsunuz ama motor ve yol sesi araç içinden çok duyulmakta. Özellikle yüksek hızlarda rahatsız olacak kadar yol ve motor sesini kabin içinden duyuyorsunuz.
22
Ön süspansiyonlarında bağımsız macpherson gergi kolu bulunan Auris'in arka kısımları burulma kirişli olmakta. İyi ayarlanmış olan bu süspansiyonlar virajlarda kolay kolay kayma eğilimi göstermemekte. Ekstradan hava kanallı olan ön diskler ve EBD ile desteklenmiş ABS fren sistemi sayesinde oldukça güvenli bir yolculuk yapabiliyorsunuz.
23
Auris'te denge kontrol sistemi (VSC) ve elektronik çekiş kontrol sistemi TRC yer almakta. Ayrıca kendinden kararan iç dikiz aynası ve otomatik yanan farlar gibi aktif ve pasif güvenlik sistemi Auris'te unutulmayan güvenlik özellikleri arasında sayılabilir. Güvenlik konusunda önemli bir kriter olan EuroNcap çarpışma testinden Auris 5 yıldızı göğüslemeyi başardı.
24
Auris'e 2 yıl veya 60.000 km boyunca garanti veren Toyota, mekanik aksama 3 yıl ya da 100.000 km garanti vermekte. Auris'in boyası ise 3 yıl, karoseri ise 12 yıl boyunca Toyota onarım güvence sisteminin garantisi altında bulunuyor.
25
Toyota Kasko tarafından oluşturulan poliçe sayesinde Toyota sahiplerine çok daha uygun primler karşılığında yüksek teminatlar sunmakta. Bu poliçe sayesinde kaporta ve boya onarımları Toyota bayilerinde orijinal yedek parça kullanılarak yapılırken bu işlem için herhangi bir ücret istenmemekte. Ayrıca, belirli şartlarda, aracın boya ve kaporta onarımı yapılırken 7 güne kadar kullanılmak üzere ücretsiz olarak ikame araç verilmekte.
26
9 farklı renk seçeneği bulunan Toyota Auris'in Comfort ve Elegant olmak üzere 2 farklı versiyonda satılmakta. 9 farklı benzinli ve 4'de farklı seçeneği ile kullanıcılarına sunulmakta. Auris'in Comfort olan baz versiyonu olan 1.3 lt benzinli motor seçeneği 38.250 tl ye satılmakta. Auris'in Elegant 1.6 lt benzinli ful aracı 58.200 tl'den satılmakta.

Son Dakika Toyota'nın Altın Çocuğu! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Depremin kucağındaki Yunan Adası Sisam'da da manzara vahim! Sokaklar taş yığınıyla doldu İzmir'de şiddetli deprem sonrası korkutan görüntü! Deniz çekildi, tekneler karaya oturdu Cinsel içerikli film yıldızından maçta testis travması geçiren Rodriguez'e destek mesajı: Umarım iyisindir Nedeni bilinmiyor! Aynı fırından ekmek alan 300 kasabalı aklını yitirdi Bir döneme damga vurdu! Yumruklu saldırıda burnu kırıldı, barajı geçemeyince istifayı bastı