Tozu Bile Çok Kıymetli - Son Dakika

Tozu Bile Çok Kıymetli

29.06.2013 20:30

Altın ustaları, molaya bile bu tozu ellerinden arındırarak çıkıyorlar

1
Altın işleyen kuyumcu atölyelerinde, ustaların eline yapışan veya işleme sırasında yere dökülen altın tozu farklı yöntemlerle değerlendiriliyor.
2
Adana'da ustaların molaya bile ellerine yapışan altın tozlarından arındırılarak çıkmasıyla bir atölyede ortalama yıllık 1,5 kilogram altın yeniden kazanılıyor.
3
Altın işleme sektöründe önemli bir yer tutan Adana'da, kuyumcu atölyesi ustaları mesai saatinde, molalara dahi ellerine yapışan altın tozlarından arındırılarak çıkıyor.
4
Altın işleme atölyesi sahibi Ali Demirkıran, imalathanelerin zemininin plastik mazgallarla kaplandığını belirterek, tezgahlarda demir saclarla kapatılmış çekmeceler olduğunu ve çalışma sırasında ortaya çıkan tozların burada biriktirildiğini bildirdi.

5
Altın tozlarının sadece tezgah üstüne veya yere dökülmediğini ifade eden Demirkıran, şu bilgileri verdi:
6
''Bir kilo altının işlenmesi sırasında çıkan toz yaklaşık 300 gramdır. Bu ciddi bir oran demektir. 100 kilo altın işlesek, bunun çekmeceye döküleni yani 30 kilosu altın tozu demektir. İşleme sırasında ortaya çıkan altın tozunun yüzde 10'u elimizden kaçsa 3 kilo altın yapar."
7
"Bunun önüne geçmek için elemanlarımız, özellikle altını eğelerken ya da testere yaparken ellerine yapışan tozları, boyacı fırçalarıyla temizliyor. Ancak yine de kılların arasına ya da tırnak aralarına altın tozları yapışıyor."
8
"Bütün iş bittikten sonra ya da personel mola vereceği zaman el yıkama kovalarında deterjanla ellerini yıkıyorlar. Haftada bir defa süzülen sudan çıkan altınları topluyoruz. Ellerini yıkadıkları lavabonun altında da özel bir düzenek bulunuyor."
9
"Burada biriken altın tozlarını da haftada bir defa toplayarak tarttıktan sonra görevlendirdiğimiz kişiye teslim ediyoruz. Bu yöntemlerle yılda ortalama 1,5 kilo altını geri kazanıyoruz."
10
Altın tozlarının iş yoğunluğuna göre, aylık ya da haftalık olarak toplandığını belirten Demirkıran, tozların ramathane adı verilen ve ayrıştırma işleminin yapıldığı atölyelerde 2 bin dereceye kadar ısınan potalarda eritildiğini ve yeniden altına dönüştürüldüğünü anlattı.
11
Atölyelerde kullanılan polisaj makinesinde elektrikli süpürge mantığıyla çalışan bir düzenek olduğunu kaydeden Demirkıran, şöyle devam etti:
12
''Altın, bizim çocukluk dönemimizde bu kadar değerli değildi. Eskiden altın tozlarına bu kadar dikkat etmezdik. Cila makinelerinin vakumları dahi yoktu. Cila makinelerindeki düzenek, altın parlatma işlemi sırasında ortaya çıkan tozu emerek topluyor."
13
"Altın, günümüzde takı olmasının dışında değer artışıyla çok önemli bir maden haline geldi. Bunun için geri dönüşüme büyük önem veriyoruz. Ustalarımız bu konuda titizlikle çalışıyor.''
14
"Filtrede biriken altın tozlarını haftada bir defa temizleyerek yine ramathaneye gönderiyoruz. İçine başka yabancı madde karışmayan bu altın tozunun geri dönüşüm oranı yüzde 95'i buluyor. Gelişen teknolojiyle birlikte altının geri dönüşüm oranı yükseldi."
15
16
17
18

Son Dakika Tozu Bile Çok Kıymetli - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Günden güne eriyor! Sosyetik güzel Süreyya Yalçın'ın son hali korkuttu Rapunzel'e meydan okuyor! 15 yıldır saçlarına makas değdirmedi Su üstünde yürüyen sihirbaz kendini ifşa etti! Yaptığı hile şeytanın bile aklına gelmez 16 yaşındaki çocuk, hamile bıraktığı sevgilisini parçalara bölüp çöpe attı Kadın kahramanlar, Hakkari'nin sert coğrafyasında PKK'ya göz açtırmıyor