TSK'da Deprem Dış Basında - Son Dakika

TSK'da Deprem Dış Basında

30.07.2011 13:14

1
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile üç kuvvet komutanının emeklilik istemleri dünya medyası tarafından flaş haber olarak duyuruldu.
2
ASSOCIATED PRESS:

Türkiye'nin genelkurmay başkanı ve ordu komutanları, onlarca subayın hükümeti devirme suçlamasıyla tutuklanmasıyla başlayan gerilimin tırmanmaya başladığı bir sırada istifa etti.

3
Türkiye'de komutanların ilk kez toplu bir şekilde istifa etmesi, hükümetle ordu arasında derin bir uçurum bulunduğuna işaret ediyor. Türkiye'de bir zamanlar komutanların tutuklanması hayal bile edilemezdi.
4
RIA NOVOSTİ:

Komutanların beklenmedik istifası, orduda üst düzey komuta kademesinin belirleneceği askeri şura toplantısının hemen öncesinde geldi. Koşaner'in istifasının 40 general ve amiralin 'Balyoz operasyonuyla' hükümeti devirmeye çalışma suçlamasıyla hapse atılmasına karşı bir protesto eylemi olduğu belirtiliyor. Ordu hapistaki bazı komutanları terfi ettirmek istiyor, ancak hükümet buna karşı çıkıyor.

5
WASHINGTON POST:

Generallerin neden istifa ettiği henüz netleşmemekle birlikte, Başbakan Tayyip Erdoğan ile ordu arasında son yıllarda yaşanan gerilim en önemli neden. Önümüzdeki hafta yapılacak Yüksek Askeri Şura toplantısı öncesinde böyle bir patlamanın yaşanması sürpriz olmadı. Erdoğan, cuma günkü istifalarda önce askeri şurada sürpriz istemediğini söylemişti.

6
REUTERS:

Türkiye'de dört en üst düzey komutan, laik orduyla kökleri siyasi İslam'da bulunan hükümet arasındaki çekişmenin sonucunda istifa etti. Türk lirası istifa haberleri üzerine dolar karşısında sert bir şekilde düşüşe geçti.

7
EL CEZİRE:

Türkiye tarihinde askerler ilk kez toplu halde istifa ediyor. Toplu istifalar, aralarında çeşitli general ve subayların da bulunduğu 22 kişi için internet andıcı suçlamasıyla yakalama kararı çıkartılmasından birkaç saat sonra meydana geldi.

8
THE GUARDIAN:

Türk ordusunun tepe kademesi, hükümetle ordu arasındaki gerilimin, hükümeti devirmeye çalışmakla suçlanan çok sayıda kişi için çıkarılan tutuklama kararıyla birlikte zirveye ulaştığı sırada istifa etti. Muhalifler Balyoz ve Ergenekon davalarının uydurma delillere dayandığını öne sürüp amacın Erdoğan'ın laik muhaliflerini susturmak olduğunu iddia ederken, hükümet iddiaları reddediyor.

9
BBC:

İngiliz yayın kuruluşu BBC, "Türk ordu komutanları toplu şekilde istifa etti" başlığı attı.

BBC, komutanların neden görevi bıraktığının net olmadığını belirtti.

10
NEW YORK TİMES:

New York Times ise, Türk Genelkurmay Başkanı'nın ani şekilde görevini bıraktığını duyurdu.

Son Dakika TSK'da Deprem Dış Basında - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement