Tuhaf İcatlar! - Son Dakika

Tuhaf İcatlar!

21.05.2013 13:46

Tarihin en tuhaf icatları

1
Kimi icatlar insanlık tarihinin gelişmesine büyük katkıda bulunurken, kimileri de tuhaflıklarıyla kaldı. İşte size tarihin en tuhaf icatları.
2
Bu icat ya piyanoyu çok sevenler ya da yataktan çıkmak istemeyecek kadar üşengeç olanlar için. Yattığı yerden piyano çalabilmeyi kim istemez ki! 1935 yılında İngiltere'de ortaya çıkan icat kimse tarafından benimsenmedi.
3
"Bu kadar da olur mu?" demeyin oldu. 1939 yılında kimsenin anlam veremediği bu icat tanıtıldı. Ahşaptan üretilen mayonun amacı ne olduğu ise sonsuza kadar muamma olarak kalacak gibi.
4
1932 yılında Fransız bir mucit tarafından icat edilen 'Amfibik Bisiklet' beklediği ilgiyi göremeyen icatlar arasında yer alıyor.
5
Otomobilin ilk yıllarında trenlerden esinlenen bir mucit, 1845 yılında buhar enerjisi ile çalışan bir otomobil icat etti. Ancak en büyük sorun yeterli yakıtı sağlayamamak ve istenilen hıza ulaşılamaması oldu.
6
1929 yılında Prinsen, İsveç'te icat edilen bu ürün aynı anda 3 farklı plağı çalabiliyordu. Cihaz aynı zamanda ikili de çalışabiliyordu. Tabii o zamanlar DJ kavramı olmadığı için tercih edilmedi.
7
Buz pateninden esinlenen bir mucit, 1600 yılında donmuş göl ve denizlerde ilerleyebilecek bir gemi inşaa etti. Buz pateni ile aynı temele dayanan bir dizayn yapan mucidin en büyük sorunu geminin dengede durması oldu.
8
1940'lara yaklaşırken Amerika ve Kanada'da ilginç bir ürün piyasaya çıktı. Ağır kış koşullarında sokakta yürümek oldukça zor oluyordu. Özellikle yüzleri korumak en önemli sorundu. Bu soruna çare araya bir mucit, koni şeklinde bir kar maskesi tasarladı ancak kimse kullanmak istemedi.
9
19. yüzyılın ilk 10 senesinde fotoğraf makinesi icat edildikten 15-20 yıl sonra bu kez Amerikalı çılgın bir mucit altı patların üzerine fotoğraf makinesi yerleştirmeyi başardı. Bu sayede ateş ettiği anda tetik mekanizması fotoğraf makinesi de tetikleyip, fotoğraf çekebiliyordu. Nedense bu icat da pek tutmadı.
10
1938 yılında İngiltere Hextable'da piyasaya çıkan bu icat güvenlik delisi bir mucidin eseri. Gaz ve radyoaktif serpintiye karşı dayanaklı bir çocuk arabası üreten mucit, anneyi de gaz maskesi ile koruma altına almayı başarmış.
11
1932 yılında sokaklarda görev yapan polisler için ilginç bir ceket icat edildi. Elektrik yardımı ile ısıtılan bu ceketin en büyük sorunu akülerin ağırlığıydı. O yüzden de pek rağbet görmeden yok oldu gitti.
12
Kürek takımlarının en önemli sözlerinden biri "Asıl küreklere"dir. 1761 yılında Hollanda'da bir mucit, kollar ve bacaklar kullanılarak çalışan bir tekne yapmayı başardı. Pedal mekanizmasıyla çalışan sistem, kimse tarafından tercih edilmedi.
13
1912 yılında Amerikalı bir mucit, körlerin ışığı algılayabilmesi için sese dayalı bir icat geliştirdi. Sisteme göre ışık algılanan alanlar sese dönüşüyor ve kör kişinin görebilmesi sağlanıyordu. Testler başarılı olmasına rağmen bu icat da gerekli ilgiyi görmedi.
14
Eski İstanbul'da küfeciler olduğunu duymuşsunuzdur. Bu küfeciler, "Küfelik olmak" deyiminin doğuşuna da sebep oldu. 1924 yılında Paris'te ortaya çıkan bir icat bize o günleri hatırlattı. Otomobilin ön tarafına yerleştirilen bir sepet ile Fransa'daki sarhoşlar taşınıyordu. Amaç ise sarhoşların yollarda sebep oldukları kazaları en aza indirmekti.
15
1931 yılında New York polisi için kurşun geçirmez cam üretildi. Aslında bu icat hiç de tuhaf değil. Günümüzde de kullanılmaya devam ediyor. Ancak ürünün tanıtımı oldukça ilginçti. Kurşun geçirmez camın arkasına geçen kişiye polis ateş ederek camın sağlamlığını gösterdi.
16
1925 yılında genç yüzücülerin gelişimi için yapılan araştırmalar sonucunda vücutlarına şambrel sarmayı akıl etmişler. Ülkemizde sıkça karşılaştığımız bir manzara olan şambrellerin temeli de 1925'de atılmış.
17
1936 yılında Amerika'da icat edilen bu araç, yatakta kitap okumayı sevenler için düşünülmüştü. Yatakta kitap okurken en büyük sıkıntılardan biri de oturur pozisyonda durmaktır. Bu gözlük sayesinde tamamen uzanmış pozisyonda kitap okumak mümkün kılınmıştı. Aslına kullanışlı olan bu araç tarihte kendisine pek yer bulamadı.
18
1936 yılında üretilen bu ürün buz pateni yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için tasarlandı. Klips yardımıyla ayakkabıya tutunan patenler, buz pateni yapmak isteyenler tarafından pek tutulmadı.
19
Belki de tuhaf icatlar arasında en kullanışlı olanlarından biri de 'Portatif Köprü.' Basit bir mekanizmaya sahip bu portatif köprünün tek sorunu taşınmak için biraz ağır olmasıydı. Ancak kullanımı düşünüldüğünde gerçekten de iyi bir icattı.
20
1938 yılında Amerika'da tasarlanan bu ürün, insanlara her an radyo dinleyebileceklerini gösterdi. Silindir bir şapkanın içerisine yerleştirilen radyo parçaları tıkır tıkır çalıştı. Ancak bu icat da rağbet görmedi.
21
1931 yılında İtalyan M. Goventosa de Udine, tarafından geliştirilen bu tekerlekler aslında o günlerin en basit motosikleti. Sadece büyük bir tekerlekler gibi görünse de büyük bir teknolojiye sahip. Motosiklet motorunun eklendiği bu araç ile yolların tozunu attırıyordu. Siyah Giyen Adamlar serisinin son filminde Will Smith'in kullandığı araç kesinlikle bu icattan esinlenmiş.
22
1938 yılında icat edilen bu gazete ilk bakışta saçma gibi gelebilir ancak o dönemi düşündüğünüz zaman inanılmaz bir icat. Gazeteleri okumak için kullanılan bu icat da tutmayanlar listesinde ancak aralarında en ilgi çekici olanlardan birisi.
23
Yel değirmenlerinin çalışma prensibine farklı bir bakış açısı getiren mucit A. G. Eckhardt, suyun her iki taraftan akmasını sağlayarak paletlerin daha hızlı dönmesini sağlamıştı. Üstelik bunu 1770 yılında tasarlayan mucidin bu buluşu bugünkü enerji tribünlerinin çalışma prensiplerine benziyor.

Son Dakika Tuhaf İcatlar! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Sapkın mesajları ifşa olan ünlü aktör Armie Hammer'a destek veren Bella Thorne'a tepki yağdı Beklemedikleri anda geldi, bu görüntü bugün Sahra Çölü'nde çekildi Parkta donmuş halde bulundu! Gizemli cisimle ilgili gerçek çok geçmeden ortaya çıktı Oyuncular şokta! Ünlü dizi Bridgerton'ın müstehcen sahneleri cinsel içerikli sitelere düştü Aylık 1658 lira! Birçok kişi bilmiyor, işte devletten karşılıksız olarak verilen 15 destek