Son Dakika Haberleri: Tükenmez Kalemin Mürekkebi Gerçekten Hiç Bitmiyor mu

Tükenmez Kalemin Mürekkebi Gerçekten Hiç Bitmiyor mu

3 yıl önce

1

Günlük hayatta en fazla kullanılan kalem çeşidi olan tükenmez kalem, tükendiği halde adı neden tükenmezdir? İşte cevabı...

2

Tükenmez kalem, içindeki borucuktaki özel ve koyu kıvamdaki mürekkebi, ucunda bulunan bilye sayesinde yüzeye aktaran modern bir yazım aracı olarak tanımlanır. Kullanılabilirliği ve bulunabilirliği ile günlük yaşamda en çok kullanılan kalemdir.

3

Peki bu kaleme neden 'tükenmez kalem' ismi verilmiştir?

4

Tükenmez kaleme 'tükenmez' denmesinin nedeni, onunla yaklaşık iki-üç kilometre uzunluğunda bir çizgi çizilebilmesidir.

5

Tükenmez kalemin icadı ise 1888'e dayanır. 30 Ekim 1888 tarihinde ABD'li denizci John Loud, derilerini işaretlemek için ucunda bilye bulunan mürekkepli kalemi icat etti ve ilk patentini aldı. Bu buluşu, 1935 yılında gazete editörü olan Macar Ladislao Biro ve kimyager kardeşi geliştirdi. Biro Kardeşler, buldukları kalemi tanıştıkları Arjantin Başkanı Augustine Justo'ya gösterdi ve başkanın teşvik etmesiyle kardeşler, Arjantin'de fabrika kurdular. Yapılan ikinci denemede başarılı oldular.

6

Chicago'lu Milton Reynolds, Arjantin'de gördüğü bu kalemleri, Amerika Birleşik Devletleri'nde perakende olarak satmaya başladı. 1940'larda artan tükenmez kalem üreticileri arasında rekabet oluşmaya başladı.

7

II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Hava Kuvvetleri, uçuş personeli için tükenmez kalemi tercih etti. Çünkü 3 bin metre yüksekteki basınçta diğer kalemlerin mürekkebi akıyordu.

8

Tükenmez kalemin adı ile ilgili sosyal medya ise birbirinden ilginç tanımlamalar var işte onlardan bazıları: "Maksat birilerini kandırmak degil mi? Bu da biziz işte anlasana", "Mürekkebi tükenir sadece diğer kurşun kalem gibi ucu tükenmediği için tükenmez kalem denir."

9

"Tükenmesin diye üstüne 'hoh'lanan, defalarca sallanan fakat yine de tükenen, yazının en önemli yerinde boşluk bırakan faydalı icat.", "Her çekmecenin köşesinde, her kanepenin altında bir tükenmez kalem vardır. dikkatli bakmak gerekir."

10

Bu da 'tükenmez kalem' felsefesi: Başlangıcı olan herşeyin bir sonu vardır. Matrix felsefesinden yola çıkabiliriz. Kalem tükenmez. Doğru.

11

Çünkü biten kalem değil içindeki maddedir. İnsan öldüğünde beden tükenir ama ruh tükenmez. Onun için ruha sonsuzluk denir. Aynı bu şekil. Kalem tükenmiyor, içindeki şey tükeniyor. Kurşun kalem tükenir. Neden derseniz çünkü yazarız yazarız bir süre sonra kalemden eser kalmaz. Minnacık hale gelir ama tükenmez kalemde yazarı yazarız kalemin tükenirliği yoktur. Sadece içindeki şey tükenir.Haber Yayın Tarihi: 23.03.2017 04:04 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Kuruluş Osman'ın Burçin Hatun'u Aslıhan Karalar, amuda kalktığı fotoğrafıyla takipçilerini heyecanlandırdı! Kraliçe Rihanna'nın tasarladığı iç çamaşırı koleksiyonu yürek hoplattı! İşte ilk marka elçisi +18 film yıldızından, ünlü basket takımına bomba çağrı: Oyuncunuz borcunu ödesin! Kendisini sağlıklı sanan genç adam, et yiyen bakteriler yüzünden dudağını, kolunu ve bacağını kaybetti! Önce gök gürültüsü duydu sonra ev sallandı! Bahçesindeki manzarayla şoke oldu