Tükürük bezinden öyle bir şey çıktı ki doktorlar bile şoke oldu - Son Dakika

Tükürük bezinden öyle bir şey çıktı ki doktorlar bile şoke oldu

11.10.2019 14:37

Kahramanmaraş'ta boğaz ağrısı şikayetiyle hastaneye giden adamın tükürük bezinden çıkan şey doktoru bile şaşırttı.

1
Tükürük bezinden 3 santimetre çapında taş çıkartıldı!
Tükürük bezinden 3 santimetre çapında taş çıkartıldı!
Kahramanmaraş'ta şiddetli boğaz ağrısı şikayetiyle doktora giden Kurtuluş Kocaman'ın tükürük bezinde, taş saptandı. Dr. Öztürk, Kurtuluş Kocaman'ı hemen ameliyata aldı. Lokal anestezi ile 1 saat 15 dakika süren ameliyatta Kurtuluş Kocaman'ın tükürük bezinden 3 santimetre çapında taş çıkarıldı.
2
Dünyadaki ilk 10 taş arasına giriyor!
Dünyadaki ilk 10 taş arasına giriyor!
Ameliyattan sonra Kurtuluş Kocaman'ı muayene eden Öztürk, hastasının sağlık durumunun çok iyi olduğunu söyledi. Çıkardığı taşın çok büyük olduğunu belirten Öztürk, şöyle devam etti:
3
Doktor bile şaşkın!
Doktor bile şaşkın!
"Dev tükürük taşı çıkardık. Hastamızın şikayetleri rahatladı ama çıkan taş açıkçası beni de ekibimi de heyecanlandırdı, şaşırttı. Çünkü şu ana kadar çıkarttığımız en büyük tükürük bezi taşlarından biriydi. Taşı çıkarttıktan sonra bir tarama yaptık. Taramalarda şu ana kadar dünyadaki yayınlanan en büyük taşın 7.5 santimetre olduğunu gördük. 7, 6.5, 4.5, 4 ve 3 santimetrelik taşlar var. Bizim taş da büyüklük açısından dünyadaki ilk 10 taş arasına giriyor gibi gözüküyor."
4
Taşın, tükürük bezleri içerisindeki kalsiyum ve fosfat maddelerinin bir araya gelmesiyle oluştuğunu ifade eden Dr. Levent Öztürk, taşı çıkarırken tükürük bezinin zarar görmediğini kaydederek, "Biz tükürük bezini feda etmek istemedik. Tükürük bezini taşla birlikte dışarıdan alabilirdik ama hastamızın ilerleyen dönemde tükürük sekresyonu azalacağı için ağız kuruluğu olmasın diye içten, kanal içerisinden taşı çıkarmayı tercih ettik. Burada en önemli şey hem hastamız için hem de diğer insanlar için sıvı tüketimine ağırlık vermeleri ve bol su içmelerini tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

5
'Bu kadar büyük bir taş beklemiyordum!'
Bu kadar büyük bir taş beklemiyordum!
Kurtuluş Kocaman ise ameliyatın ardından şikayetlerinin geçtiğini ve korkmadan yemek yiyip su içtiğini söyledi. Doktoru Levent Öztürk'e teşekkür de eden Kocaman, "Yemeklerden sonra boğazımda şiddetli ağrılar hissediyordum. Su içtikten, sıvı tükettikten sonra ağrılarım ve şikayetlerim artıyordu. Ağrılarım artınca Sayın Levent hocamıza başvurduk. Sağ olsun ekibiyle birlikte ameliyatımızı gerçekleştirdi ve bizi ağrılardan kurtardı. Taşı görünce şoke oldum, bu kadar büyük bir taş beklemiyordum" diye konuştu.

YORUMLAR
500

Son Dakika Tükürük bezinden öyle bir şey çıktı ki doktorlar bile şoke oldu - Son Dakika


Advertisement