Tüm Dünyadan Hafızalara Kazınan Sembol Fotoğraflar - Son Dakika

Tüm Dünyadan Hafızalara Kazınan Sembol Fotoğraflar

Savaşlar, yıkımlar, büyük olaylar, çoğu insanın hayatını etkiler. Bazıları unutulur, bazıları ise bir sembol olarak hafızalara kazınır. Onları bize unutturmayan ise tüm dünyada, çoğu kişi tarafından bilinen bir fotoğraf karesi olmalarıdır. İşte hem onların hem de o fotoğrafı çeken kişilerin hayatını değiştirmiş, birçoğu ödül almış, yüzyılın en unutulmaz fotoğrafları ve çekim hikayeleri...

1

5 yaşındaki Ümran'ın, dünyayı derinden sarsan görüntüsü hafızalara kazındı...

</p><script type="text/javascript">if (muba.cookie.getCookie('); $(window).load(function () { var s = document.createElement("script"), el = document.getElementsByTagName("script")[0]; s.async = 1; s.src = "//cdn2.admatic.com.tr/showad/showad.js"; el.parentNode.insertBefore(s, el); });}

5 yaşındaki Ümranın, dünyayı derinden sarsan görüntüsü hafızalara kazındı...'>

Suriye'de yaşanan iç savaşın en dramatik fotoğraflarından biri...

2
Bombaların hedefinde yaralanan, 5 yaşındaki Ümran Dakneş'in bu fotoğrafı, çatışmayı yıllardır izleyen uzmanların bile kanını dondurdu.

3
İngiliz The Independent gazetesinin haberine göre; minik Ümran'ın fotoğrafı sosyal medyada yaygın biçimde paylaşıldı.

4
Gazetciler tarafından kaydedilen görüntülerde, üzeri tozla kaplı halde olan Ümran, bir evden çıkarılıyor ve ambulansın koltuğuna oturtuluyor.Ardından kurtarma görevlileri, olay yerine dönmek için yanından ayrılıyor. Ümran ambulansın koltuğunda tek başına kalıyor, boş gözlerle etrafa bakıyor. Suratındaki kanları hissedince, minik elini yüzüne götürüp yaralandığını anlıyor. Ardından da elindeki kanı, oturduğu ambulans koltuğuna silip çıkarmaya çalışıyor.

5
Olayların başlangıcı Martin Luther King Jr. tutuklanıyor.

6
Siyahi hakları savunucusu ve ırkçılara karşı düşünce savaşı veren harekat önderi Martin Luther King, 11 Haziran 1964' sadece beyazların girdiği Monson Motor Lodge oteline girer ve uyarılara rağmen otelden çıkmaz. Bu olayların ışığında haneye tecavüzden polis tarafından tutuklanır… Birkaç gün gözetimde kalan Martin Luther King, Monson Motor Lodge otelinin yakasını bırakacak gibi değildi.

7
O yıllarda ırkçılık sertti ancak bundan şikayetçi olan beyazlar da vardı. Martin Luther King'in tutuklanmasını protesto etmek için hazırlanan beyaz ve siyahiler bir grup olarak toplandı. Beyazlar tarafından otele yerleştirilen siyahiler 18 Haziran 1964'te öğlen vakitlerinde havuza inerek yüzmeye başladı. Bu durumu gören otel müdürü Jimmy Brock kendinden geçti ve bir hışımla içeriden klorhidrik asit (tuz ruhu) alarak havuz başına geldi. Havuzun içinde siyahlar ve hahamlar bulunuyordu. 'Havuzu temizliyorum' diye bağıran Jimmy Brock insanların yüzdüğü bir havuza gözünü kırpmadan asit döktü. Protestocular o kadar asidin hiçbir zarar vermeyeceğini göstermek için havuz suyunu bile içti. Jimmy Brock daha fazla çileden çıkıp polislere haber verdi.

8
Polisler olay yerine geldiğinde ilk olarak hahamlara müdahele etti. Hahamların da havuzda olması medyanın ilgisini çekti ve bir anlamda Martin Luther'in istediği protesto gerçekleşti. Polis hahamlara müdahele ederken pek başarılı olamadı ve çözümü suya atlamakta buldu.

9
Otel müdürü olayı protesto eden siyahilerin içeriye girmemesi için kapıları kilitledi ve odasına geçerek polislerin yeniden gelmesini bekledi.

10
Otelin kapısında, elinde bir kitapla bekleyen din adamı Lavert Taylor'un önderliğinde toplanan 30 gösterici daha sonra polisler tarafından tutuklandı.

11
Tarihi Bir Utanç Fotoğrafı: Siyahların Olduğu Havuza Asit Döken Adam
Tarihi Bir Utanç Fotoğrafı: Siyahların Olduğu Havuza Asit Döken Adam
Haziran 1964'de bir beyaz yaptığı ırkçılık nedeniyle insanlık adına utanç kaynağı olmayı başardı. Olayın merkezinde özgürlükçü Martin Luther King varken başrollerinde otel müdürü Jimmy Brock, birkaç siyahi ABD vatandaşı ve hahamlar bulunuyordu.

12
Deprem enkazında ölen annesinin kucağında canlı bulundu. Annesinin oğluna bıraktığı not yürek sızlattı...
Deprem enkazında ölen annesinin kucağında canlı bulundu. Annesinin oğluna bıraktığı not yürek sızlattı...
2011'de Doğu Asya'da gerçekleşen deprem sonrası, arama kurtarma ekibindekiler gördükleri karşısında şok oldular.Arama kurtarma ekibi çöken evin enkazında cansız bir kadının cesedini buldular. Kadının cansız bedeninin altında bir bebek vardı. Doktorlar minik bebeğe hemen müdahele ettiler. Kadın, oğlunun hemen yanındaki bir battaniyenin içindeki telefonunda bir mesaj bırakmış.Telefona taslak olarak kaydedilmiş mesajda, "Eğer kurtulursan, seni sevdiğimi asla unutma" yazıyordu. 2011'de Doğu Asya'da gerçekleşen deprem sonrası, arama kurtarma ekibindekiler gördükleri karşısında şok oldular.Arama kurtarma ekibi çöken evin enkazında cansız bir kadının cesedini buldular.Kadının cansız bedeninin altında bir bebek vardı. Doktorlar minik bebeğe hemen müdahele ettiler. Kadın, oğlunun hemen yanındaki bir battaniyenin içindeki telefonunda bir mesaj bırakmış.Telefona taslak olarak kaydedilmiş mesajda, "
13
Bu fotoğrafı olaydan yaklaşık 4 dakika sonra tesadüfen oradan geçen bir fotoğrafçılık öğrencisi olan Robert Wiles çekmiştir. Evelyn McHale'in intihar nedeni çok açık olmasa da, öldükten sonra onun zarif ve güzel ölümünü yansıtan bu fotoğraf, “tarihin en güzel intiharı” olarak kayıtlara geçmiştir.

14
Ceketini çıkararak parmaklığa asar. Cüzdanını ve çantasını yere bırakır. İnci kolyesini eline alır ve bir tılsım gibi sımsıkı tutarken, derin bir nefes alıp kendini boşluğa bırakır.

15
Evelyn her ne kadar sinirlenip üzülse de nişanlısı ile geçirecekleri son günün kötü geçmemesi için nişanlısının söylediklerine itiraz etmez ve kabul eder. Ziyaret sonrasında şehre döner.

16
Ziyaretin 3. gecesinde Evelyn yatağına oturur, günlüğünü açar ve “Bensiz cok daha iyi bir hayata sahip olacak” yazar. Sonra yazdıklarını silip “Ben hiç kimse için iyi bir eş olamam” yazar ama yine üzerini karalayıp sayfayı günlüğünden yırtar, buruşturur ve odanın öbür ucuna fırlatır.Ertesi gün nişanlısı, Evelyn'e şehirde çalışmayı bırakmasını, planladıklarından daha erken evlenmek istediğini söyler.

17
Evelyn McHale, Empire State binasının önüne gelir ve binaya bakar. İçeri girip asansöre biner ve binaya gelen ziyaretçiler için yapılmış olan 86. kattaki gözlem platformuna çıkar. Önünde ufak bir parmaklık, minik bir çıkıntı ve 250 metrelik bir boşluk durmaktadır.

18
Evelyn birkaç saniye sonra cadde üzerinde geçmekte olan bir arabanın üzerine düşer. İntihar notunda ise şöyle yazmaktadır:“Ailemin içinden veya dışından hiç kimsenin hiçbir parçamı görmesini istemiyorum. Lütfen bedenimi yakarak yok edin. size ve aileme yalvarıyorum, benim için tören veya anma düzenlemeyin. Nişanlım haziran'da evlenmeyi teklif etti. Ben kimse için iyi bir eş olabileceğimi düşünmüyorum. O benden çok daha iyi birisi. Babama söyleyin annemle çok fazla ortak yönümüz var.”

19
Evelyn'in nişanlısı Pensilvanya Lafayette Koleji'nde öğrencidir ve onu görmek için 4 günlük bir ziyarete gelir.Evelyn okulun dışında aynı zamanda Manhattan'da muhasebe memuru olarak çalışmaktadır ancak nişanlısı bu durumdan hiç memnun değildir.

20
Dünyanın en güzel intiharı. Burnu bile kanamadı...
Dünyanın en güzel intiharı. Burnu bile kanamadı...
1 Mayıs 1947 yılında Evelyn McHale henüz 23 yaşındayken Empire State binasının 83. katından atlayarak intihar ederek; gelmiş geçmiş en güzel intihar etmiş insan fotoğrafını vermiştir. Empire State binasından atlamış ve bir arabanın üzerine düşmüştür. Ancak cesedi parçalanmamış, sanki hurdalıktaki bir arabanın üzerine yatmış uyuyan bir kadın gibi görünmektedir. Onun ölümünün fotoğrafı günümüzde “tarihin en güzel intiharı” olarak anılır. Ve işte o fotoğrafın gerçek hikayesi...

21
Olay sonrasında askerlerin bedenleri hemen kaldırılırken, atlar bir süre yolda bu şekilde bırakıldı. İşte o anlarda çekilen bu fotoğrafta terörün acımasızlığını gözler önüne seriyor.

22
Bir terör saldırısından geriye kalan güçlü bir fotoğraf..
Bir terör saldırısından geriye kalan güçlü bir fotoğraf..
Bu fotoğraf 1982 yılında İrlanda Cumhuriyet Ordusu IRA'nın Hyde Park'ta patlattığı bomba sonucunda ölen 7 Kraliyet Ailesi atını gösteriyor. Saldırıda 11 asker ve 7 at hayatını kaybederken onlarca insan da yaralanmıştı.

23
Bosna savaşı döneminde Trnopolje Toplama Kampı'nın tel örgüleri önünde fotoğrafı çekilen adam
Bosna savaşı döneminde Trnopolje Toplama Kampının tel örgüleri önünde fotoğrafı çekilen adam
Bosna'daki savaş döneminde, Trnopolje Toplama Kampı'nın tel örgüleri önünde çekilen fotoğrafı ile "Time" dergisine kapak olan ve savaşın sembol isimlerinden biri haline gelen Fikret Alic. Alic de onlarca savaş mağduru ve kurban yakını ile birlikte Mladic'in karar duruşmasını Lahey'de izledi.

24
Alic, müebbet kararından kısmen memnun olduğunu söyledi. "Savaş suçlusu Mladic nihayet müebbetle cezalandırıldı. Yaşadığımız acıların bir daha hiçbir yerde yaşanmamasını diliyorum." dedi.Karardan kısmen memnun olduğunu zira Prijedor'da yaşananların "soykırım" olarak değerlendirilmediğini söyleyen Alic, ICTY'nin yıl sonunda kapanmasının ardından ülke mahkemelerinde sürecek savaş suçu davalarında tanık olarak bulunmaya devam edeceğini ifade etti.

25
Ratko Mladic hakkında verdiği müebbet hapis cezasını yerinde izleyen Boşnak savaş mağduru Fikret Alic, ülkesinde yaşanan acıların bir daha hiçbir yerde yaşanmaması dileğinde bulundu. Bosna'daki savaşta, toplama kampının tel örgüleri önünde çekilen fotoğrafı ile "Time" dergisine kapak olan Alic, "Savaş suçlusu Mladic, nihayet müebbetle cezalandırıldı. Yaşadığımız acıların bir daha hiçbir yerde yaşanmamasını diliyorum." dedi.

Haber Yayın Tarihi: 23.11.2017 12:06

Son Dakika Tüm Dünyadan Hafızalara Kazınan Sembol Fotoğraflar - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Ölen ünlü oyuncunun kız kardeşi, eniştesinin yanına taşındı! Dedikodu kazanı kaynıyor Koronavirüsün uğramadığı dünyanın en uzak adası: İğne atsanız sesi duyulur Çölün ortasında kırık tabut içinde bulunan model, ölmeden önce yatağa bağlanıp işkence görmüş Biraz yakacak ama bağışıklığımızı koruyacak! Mutfağımızın kızıl savaşçısı: Acı biber Ürün tanıtımını iç çamaşırıyla yapan Wanda Nara, takipçilerini mest etti