Tüm dünyayı cehenneme çeviren koronavirüsün kaynağı belli oldu: Yüzde 96 yarasalar! - Son Dakika

Tüm dünyayı cehenneme çeviren koronavirüsün kaynağı belli oldu: Yüzde 96 yarasalar!

14 gün önce

Çin'de ortaya çıkıp hızla dünyaya yayılan yeni tip ölümcül koronavirüsün yarasalardan geçen başka virüslerle yüzde 96 oranında benzerlik taşıdığı iddia edildi. İşte konuyla ilgili tüm detaylar…

1
Yarasalardan geçen başka virüsle %96 benzerlik gösterdi
Yarasalardan geçen başka virüsle %96 benzerlik gösterdi
Bilim dergisi Nature'da pazartesi günü yayınlanan ve Wuhan Viroloji Enstitüsü'nde üst düzey bir koronavirüs uzmanı olan Zheng-Li Shi tarafından kaleme alınmış bir makale, koronavirüsün yarasalardan geçen başka virüslerle yüzde 96 oranda benzerlik taşıdığını ortaya koydu.
2
Çin'de bir yerlerde, belki de Yunnan eyaletinin güneyinde bir yerde, binlerce kişiyi enfekte eden, milyonlarca Çinli'yi işlerinden ve ailelerinden çekip alarak küresel finansal piyasalarda tahribat yaratan ölümcül koronavirüsün gizemli kökenlerine ev sahipliği yapan bir mağara var.
3
Kâr amacı gütmeyen EcoHealth Alliance adlı şirkette hastalıklar üzerine uzman çevrebilimci Peter Daszak tam da bu konu üzerinde çalışıyor.
4
Dünyanın dört bir yanındaki mağaralara girdiler!
Dünyanın dört bir yanındaki mağaralara girdiler!
O ve ekibi, yarasaları ve taşıdıkları patojenleri araştırmak için hem Çin'deki hem de dünyanın dört bir yanındaki mağaralara girdiler.
5
Koruyucu özel kıyafetleri, gaz maskeleri ve gereken ne varsa... Daszak, "Mağaralara giriyoruz," diyor. "Sadece içeri girmiyoruz.
6
Tüm vücudumuzu kaplayacak koruyucu elbiseler giyiyoruz. Solunum maskeleri, eldivenler ve gereken tüm yeterli ekipman."
7
Hem Peter Daszak hem de dünyadaki diğer bilim adamları, insan yerleşimlerinin dünyanın en ücra köşelerine dek yayılmasının, insanları virüs taşıyan hayvanlara daha da yakınlaştırdığı düşüncesinde.
8
'Yarasa kaynaklı bir virüs olduğuna yüzde 90 eminim'
Yarasa kaynaklı bir virüs olduğuna yüzde 90 eminim
Daha fazla insan, daha fazla hayvanla tanışmak anlamına geliyor. Tabii ki bu da daha fazla hastalık taşımak demek. Peter Daszak, "İnsan nüfusu arttıkça, bu yayılma olaylarının sayısı katlanarak artıyor. Bu durum, insan faaliyetinin doğrudan bir ürünü " diyor. Peter Daszak ayrıca, gelecekte yeni koronavirüs gibi daha fazla salgın olacağını "basit bir matematiksel kesinlik" olarak nitelendiriyor. Daszak tarafından Nature dergisinde 2017'de yayınlanan araştırmaya göre, yarasalar "zoonotik enfeksiyonlar" olarak adlandırılan ve insanları enfekte etme olasılığı yüskek olan virüsleri taşıyor. Duke-Ulusal Singapur Tıp Fakültesi'ndeki bulaşıcı hastalık programına başkanlık eden Linfa Wang da, "Yarasa kaynaklı bir virüs olduğuna yüzde 90 eminim" diyor.

9
Linfa Wang, on yıllardır insanlardaki virüslerinin yarasa kökenlerini inceliyor ve uzmanlık alanı yarasalar olan bir grup araştırmacı ile çalışıyor. Bu ekip ayrıca, virüsün daha da yayılacağı görüşünde.
10
Nature dergisinde yayınlanan, Linfa Wang'in Wuhan Viroloji Enstitüsü'nde çalışan bir meslektaşının kaleme aldığı yeni bir makaleye göre, koronavirüs, yarasalardan geçen başka virüslerle yüzde 96 oranda benzerlik taşıyor.
11
Wuhan Viroloji Enstitüsü'nde üst düzey bir koronavirüs uzmanı olan Zheng-Li Shi, on yıldan uzun bir süredir Wang ve Daszak ile yarasa virüslerini inceliyor.

Haber Yayın Tarihi: 04.02.2020 10:28 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Türkiye'nin en yaşanabilir şehri hangisi? Ortaya çıkan sonuç şaşırttı Tadilat yaparken okulun duvarında tesadüfen bulunan 63 yıllık cüzdanın içinden çıkanlar şoke etti Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, açılışını yapacağı Millet Kütüphanesi'ndeki 16 sütun bakın ne anlama geliyor! 32 yaşındaki adam 'Estetik durmuyor' diyerek erkeklik organını aldırdı Sahil Güvenlik'in mavi gözlü güzeli Yasmine Bleeth son haliyle erkek hayranlarını şoke etti!