Tüm dünyayı cehenneme çeviren koronavirüsün kaynağı belli oldu: Yüzde 96 yarasalar! - Son Dakika

Tüm dünyayı cehenneme çeviren koronavirüsün kaynağı belli oldu: Yüzde 96 yarasalar!

04.02.2020 10:28

Çin'de ortaya çıkıp hızla dünyaya yayılan yeni tip ölümcül koronavirüsün yarasalardan geçen başka virüslerle yüzde 96 oranında benzerlik taşıdığı iddia edildi. İşte konuyla ilgili tüm detaylar…

1
Yarasalardan geçen başka virüsle %96 benzerlik gösterdi
Yarasalardan geçen başka virüsle %96 benzerlik gösterdi
Bilim dergisi Nature'da pazartesi günü yayınlanan ve Wuhan Viroloji Enstitüsü'nde üst düzey bir koronavirüs uzmanı olan Zheng-Li Shi tarafından kaleme alınmış bir makale, koronavirüsün yarasalardan geçen başka virüslerle yüzde 96 oranda benzerlik taşıdığını ortaya koydu.
2
Çin'de bir yerlerde, belki de Yunnan eyaletinin güneyinde bir yerde, binlerce kişiyi enfekte eden, milyonlarca Çinli'yi işlerinden ve ailelerinden çekip alarak küresel finansal piyasalarda tahribat yaratan ölümcül koronavirüsün gizemli kökenlerine ev sahipliği yapan bir mağara var.
3
Kâr amacı gütmeyen EcoHealth Alliance adlı şirkette hastalıklar üzerine uzman çevrebilimci Peter Daszak tam da bu konu üzerinde çalışıyor.
4
Dünyanın dört bir yanındaki mağaralara girdiler!
Dünyanın dört bir yanındaki mağaralara girdiler!
O ve ekibi, yarasaları ve taşıdıkları patojenleri araştırmak için hem Çin'deki hem de dünyanın dört bir yanındaki mağaralara girdiler.
5
Koruyucu özel kıyafetleri, gaz maskeleri ve gereken ne varsa... Daszak, "Mağaralara giriyoruz," diyor. "Sadece içeri girmiyoruz.
6
Tüm vücudumuzu kaplayacak koruyucu elbiseler giyiyoruz. Solunum maskeleri, eldivenler ve gereken tüm yeterli ekipman."
7
Hem Peter Daszak hem de dünyadaki diğer bilim adamları, insan yerleşimlerinin dünyanın en ücra köşelerine dek yayılmasının, insanları virüs taşıyan hayvanlara daha da yakınlaştırdığı düşüncesinde.
8
'Yarasa kaynaklı bir virüs olduğuna yüzde 90 eminim'
Yarasa kaynaklı bir virüs olduğuna yüzde 90 eminim
Daha fazla insan, daha fazla hayvanla tanışmak anlamına geliyor. Tabii ki bu da daha fazla hastalık taşımak demek. Peter Daszak, "İnsan nüfusu arttıkça, bu yayılma olaylarının sayısı katlanarak artıyor. Bu durum, insan faaliyetinin doğrudan bir ürünü " diyor. Peter Daszak ayrıca, gelecekte yeni koronavirüs gibi daha fazla salgın olacağını "basit bir matematiksel kesinlik" olarak nitelendiriyor. Daszak tarafından Nature dergisinde 2017'de yayınlanan araştırmaya göre, yarasalar "zoonotik enfeksiyonlar" olarak adlandırılan ve insanları enfekte etme olasılığı yüskek olan virüsleri taşıyor. Duke-Ulusal Singapur Tıp Fakültesi'ndeki bulaşıcı hastalık programına başkanlık eden Linfa Wang da, "Yarasa kaynaklı bir virüs olduğuna yüzde 90 eminim" diyor.

9
Linfa Wang, on yıllardır insanlardaki virüslerinin yarasa kökenlerini inceliyor ve uzmanlık alanı yarasalar olan bir grup araştırmacı ile çalışıyor. Bu ekip ayrıca, virüsün daha da yayılacağı görüşünde.
10
Nature dergisinde yayınlanan, Linfa Wang'in Wuhan Viroloji Enstitüsü'nde çalışan bir meslektaşının kaleme aldığı yeni bir makaleye göre, koronavirüs, yarasalardan geçen başka virüslerle yüzde 96 oranda benzerlik taşıyor.
11
Wuhan Viroloji Enstitüsü'nde üst düzey bir koronavirüs uzmanı olan Zheng-Li Shi, on yıldan uzun bir süredir Wang ve Daszak ile yarasa virüslerini inceliyor.

Son Dakika Tüm dünyayı cehenneme çeviren koronavirüsün kaynağı belli oldu: Yüzde 96 yarasalar! - Son Dakika


YORUMLAR (15)
  • mevlüt çimen: Sonunda ölüm de olsa insanlara tek öğretilen şey sınırsızca dünyayı tüketmektir. Sonuç ise ortada, rezalet... Keşke insanların aklı geri alınsa da kendine ve doğaya zarar vermesi önlense. Deli diye alay ettiğimiz insanlar gibi olsa herkes. O zaman dünya tükenmekten kurtulur. İnsanları aşırı tüketime alıştırdılar, insanları artık bu aşırı tüketim alışkanlığından vazgeçirmek çok ama çok zor... Sonunda ölüm bile olsa... obezite olmak gibi, mutsuz olmak gibi, insanlığını-ahlakı kaybetmek gibi. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Gereksiz...: İyide kardeşim bu adamlar aylar öncesinde de bunu yiyordu. Ozaman niye böyle bi salgın olmadı? Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Evli öğretmen, öğrencisiyle ilişkiye girdikten sonra polise teslim oldu Yıllar sonra ekranlara dönen Memoli yeni imajıyla tam not aldı Bahçıvan evin hanımına göz dikti! Önce tecavüz edip sonra gözünü kırpmadan öldürdü Müstehcen pozlarıyla milyonlarca takipçisini mest eden fenomene Tiktok'tan kötü haber Yıldız futbolcu McKennie, gözlerini Can Yaman'ın sevgilisi Diletta'nın kalçalarından alamadı