Tuncay Güney Kimdir FETÖ'nün Kara Kutusu Nerede? - Son Dakika

Tuncay Güney Kimdir FETÖ'nün Kara Kutusu Nerede?

03.08.2016 08:08

Hürriyet'in yazarı Ertuğrul Özkök, Ergenekon'un önemli isimlerinden FETÖ'cü Tuncay Güney'in nerede olduğunu bugünkü köşesine taşıdı.

1
Tuncay Güney kimdir? Fethullah Gülen'in kara kutusu Tuncay Güney şimdi nerede? Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök Ergenekon'un kilit ismi olarak da anılan FETÖ'cü Tuncay Güney nerede olduğunu bugünkü köşesine taşıdı.

2
Ertuğrul Özkök, 'Peki her şeyi başlatan o sahtekar hangi kuburda?' başlıklı yazısında şunları kaleme aldı:

3
HATIRLAYIN o günleri...

Her şey onun kargacık burgacık elyazısı ile yazdığı iftiralar ve çizdiği o meşum “Ergenekon çetesi şeması” ile başlamıştı...

4
Hani adı Tuncay mıydı neydi...Hani Kanada'ya sığınıp hahamlık başvurusu yapmıştı...

5
Kimler yoktu ki o iftira kuburunda...80 yaşındaki İlhan Abiler...Terminal safhadaki Türkan Hanımlar o sahtekârın işaret parmağı ile alınmışlardı evlerinden...

6
İbrahim Bey...

TRT'nin o günkü genel müdürü...Hatırlıyor musunuz... Devletin TRT'sine canlı bağlatıp üç buçuk saat bizlere atılmadık iftira bıraktırmamıştınız. Bu nedir dediğimizde, haber dairenizden “Gazetecilik yapıyoruz” cevabı gelmişti...

7
Nerede şimdi o karanlık adam...

Herkesin inine girildi de, onun kuburuna girmeye neden kimse cesaret edemiyor..."

8
PEKİ TUNCAY GÜNEY KİMDİR?
PEKİ TUNCAY GÜNEY KİMDİR?

İpek kod adlı Tuncay Güney, 25 Ağustos 1972 Kargı Çorum doğumlu. Tuncay Güney, bir yaşını doldurmadan ailesiyle Çorum'un Kargı ilçesinden İstanbul'daki, Gültepe semtinin Harmantepe mahallesine taşındılar. Beşiktaş'taki Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu'nda teknisyen olarak çalışan babası Ali Güney ve ev hanımı annesi Ayşe Güney'in üçüncü çocuğudur.

9
1984 yılında Ayazağa'daki yatılı bir Kuran kursuna yazıldı. Bu dönem Kuran kursuyla beraber Ayazağa Ortaokulu'na da devam etti. 13 yaşında iken babası vefat etti. 1990'lı yıllarda çeşitli gazete ve televizyonlarda çalıştı.

10
1988 yılında Pertevniyal Lisesi'nde öğrenciyken matematik öğretmeni kendisini Sabah gazetesinden Tevfik Yener‘e gönderdi. Tevfik Yener'in yardımıyla ofisboy olarak işe başladı. Bir süre sonra Sabah gazetesinin eklerinde çalışmaya başladı. Ancak Tevfik Yener'in Amerika‘ya gitmesinden sonra işten çıkarıldı. Tevfik Yener‘in Amerika'dan dönmesinden sonra Milliyet gazetesi için magazin dergisi hazırlamaya başlaması üzerine, bu derginin teknik bölümünde de grafikerlik görevini üstlendi. Ancak Yener, tekrar Amerika'ya gidince tekrar işsiz kaldı. 1991 yılında Samanyolu televizyonunda Gündemdekiler adlı programı yapmaya başladı.

11
1994 yılı içerisinde altı ay boyunca Doruktakiler isimli bir program daha hazırladı. STV‘deki bu programına pek çok ünlüyü misafir etti. Güney birkaç yıl sonra STV'den de ayrıldı. STV'den sonra Tercüman gazetesinde, ardından da HBB televizyonunda çalışmaya başladı. Daha sonra ise Akşam gazetesine geçti. Gazeteci kimliği altında; Mesud Barzani, Celal Talabani, Hizbullah lideri Fadlallah ile Hasan Nasrallah gibi liderlere görüştü.

12
Susurluk Skandalı'nın gündemde olduğu bu dönemde Abdullah Çatlı ve İbrahim Şahin‘in bir düğünde çekilen fotoğrafını Kanal D‘ye sattı. 1996 yılında Akşam gazetesinden de ayrıldı.

EŞCİNSEL DİYE ASKERİYEDEN ATILDI

5 Mayıs 1997‘de askere alındı. Kars Ardahan 9. Tabur Usta Birliği'nden, 4 ay sonra GATA‘dan aldığı bir psikiyatri raporu ile eşcinsel olduğu gerekçesiyle askerlikten muaf tutuldu. 1998 Ocak ayından itibaren haftalık Yeni Strateji dergisinin haber koordinatörlüğü görevine başladı.

13
GÖZALTINA ALINDI ERGENEKON YALANI BAŞLADI
GÖZALTINA ALINDI ERGENEKON YALANI BAŞLADI

2 Mart 2001 tarihinde çalıntı bir aracı İstanbul da satmaya çalışırken, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi'nce gözaltına alındı. Güney'in evinde yapılan aramalarda, Ergenekon davasının temelini oluşturan 6 çuval belge bulundu. Belgeler arasında, sözde Ergenekon örgütün şeması da ele geçirildi. Emniyette kamera karşısında verdiği ifadelerde başta Veli Küçük olmak üzere birçok asker, siyasetçi ve bürokratı Ergenekon'a üye olmakla suçlayan Güney, bu iddiaları, katıldığı birçok televizyon programında da tekrarladı.

14
Çalıntı araç davası nedeniyle Güney hakkında 27 Ocak 2003'te “gıyabi tutuklama” kararı çıkarıldı. Ancak 2009 Şubat ayında dava zaman aşımına uğradı ve gıyabi tutuklama kararı da kaldırılmış oldu.

15
2001 yılında poliste verdiği ifadelerle ilk kez Ergenekon örgütü yalanını başlatan ‘İPEK' kod adlı Tuncay Güney'in MİT elemanı olduğu da iddia edildi. Daha sonra Ergenekon soruşturmasının “firari şüphelisi” haline gelen Tuncay Güney, yıllardır Kanada‘nın Toronto şehrinde yaşıyor. Kanada'da vatandaşlık aldı.

16
Pasaportunda, Amerika'dan 4 Şubat 1999'da 10 yıl süreli turist vizesi aldığı gözüken Tuncay Güney 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. İlk zamanlarında bir benzin istasyonunda çalıştı. 2004 yılında Hıristiyanlığa geçti. Tuncay Güney, daha sonra Kanada‘ya geçmiş ve orada Yahudi oldu.

17
Tuncay Güney, Toronto‘da Beth Israil Center adlı bir Yahudi okulunda haham olarak Tevrat dersleri veriyor.

18
TUNCAY GÜNEY'İN EVLİLİKLERİ
TUNCAY GÜNEYİN EVLİLİKLERİ

28 Eylül 1993 tarihinde Nuray Güney ile evlendi. Bir yıl sonra boşandı. Güney, askerlikten atılmasının ardından 1997 yılında Rabia Taşdemir ile ikinci evliliğini yaptı, 2 yıl sonra boşandı.

19
SON BİR NOT!
SON BİR NOT!

Ertuğrul Özkök, bugünkü köşesinde Tuncay Güney'in nerede olduğunu sordu ancak Tuncay Güney'i en son çalıştığı gazete Hürriyet görüntülemişti.

20
Ağustos 2013'te Hürriyet gazetesinin deneyimli muhabiri Fatma Aksu Toronto'ya gidip Tuncay Güney'le röportaj yapmış ve Güney'in evinin fotoğraflarını yayınlamıştı.

21
İşte o röportajdan bir kaç kare...

22
23
24
25
26
27
28
29

YORUMLAR
500

Son Dakika Tuncay Güney Kimdir FETÖ'nün Kara Kutusu Nerede? - Son Dakika


Advertisement