Turistlere hesap şoku! 2 tabak makarna ve su için 2 bin 700 lira istediler - Son Dakika

Turistlere hesap şoku! 2 tabak makarna ve su için 2 bin 700 lira istediler

28.09.2019 15:49

İtalya'nın başkenti Roma'da iki turiste iki tabak makarna ve bir su için yaklaşık 430 Euro hesap çıkaran restorana tepkiler büyüyor. Restoran cezalandırılabilir.

1
4 Eylül'de Roma'nın merkezindeki Antico Caffe di Marte'de öğle yemeği yiyen iki Japon turist, kendilerine çıkarılan 429,80 euro'luk (yaklaşık 2700 TL) faturayı internette yayımladı.
2
İşte iki tabak deniz ürünlü makarna ve su için çıkarılan o fiş. Faturada 349,80 euro hesap ve 80 euro bahşiş yazdığı görülüyor.
3
İnternette yapılan yorumlardan, daha ziyade yabancı turistlerin gittiği ve yemek kalitesi üstün olmayan bir restoran olduğu anlaşılan Antico Caffe di Marte, bu yüklü hesap sonrası sosyal medyada tepki yağmuruyla karşılaştı.
4
Özellikle İtalyanlar restoranı, "İtalya'nın adını kötüye çıkardığı" ve önemli bir geçim kaynağı olan turizme zarar verebileceği gerekçesiyle eleştirdi.

Sosyal medyada tepki gösterenlerin arasında yer alan Şarkıcı Fiorella Mannoia da, " 'Roma'da iki tabak spaghetti için Japon turistlere 430 euro hesap' Sevgili açgözlü ve doyumsuz tüccarlar, ülkemizin geçim kaynağı bu, turizmde bu şekilde dolandırıcılık yapmak intihardır" dedi.

Bazı sosyal medya kullanıcıları da restoranın adına (Antico Caffe di Marte - Eski Mars Kafesi) atıfla, "Mars değil, Roma", "Restoran işletmecilerini Mars'a gönderelim" gibi yorumlar yaptı.

5
Bizde fiyatlar şeffaftır
Bizde fiyatlar şeffaftır
İtalyan basınına göre restoranın sahibi ise "Bizde fiyatlar şeffaftır. Makarnalarımız maksimum 16 euro, bu hesap için taze balık yemiş olmalılar" dedi. Ancak bu açıklama da eleştirileri dindirmedi, sıradan bir restoranda bu hesap için kaç kilo balık yemiş olabilirler soruları soruldu.Tüketici hakları derneği Codacons da bir açıklama yaparak, iddianın doğru olduğunun tespit edilmesi halinde, restoran için lisans iptali de dahil sert cezalar verilmesini istedi. Codacons Başkanı Carlo Rienzi, "Bu gibi olaylar, 2 turistin ödediği 430 euro'dan çok daha yüksek ekonomik zarara yol açar. Roma'nın zaten birçok sorun yüzünden kritik durumda olan imajı dünyanın gözünde daha da hasar alır. Bunun da turizme ve dürüst işletmecilere doğrudan etkisi olur" dedi.
6
7
8
Il Messaggero: Restoran başka bir sebeple kapatıldı
Il Messaggero: Restoran başka bir sebeple kapatıldı
Öte yandan Roma merkezli Il Messaggero gazetesi, söz konusu restoranın başka bir sebeple geçici olarak kapatıldığını yazdı. Gazetenin haberine göre restoranın, kendisine tanınan alanın dışına masa koyduğu belirlendi ve kamu alanını işgal ettiği gerekçesiyle 5 günlüğüne kapatıldı. Il Messaggero, restoranda şişirilmiş faturalarla ilgili de incelemelerin yapıldığını ve yalnızca 80 euro'luk bahşiş için 1000 Euro kadar ceza kesilebileceğini, toplam cezanın 4-5 bin euro'ya varabileceğini yazdı.

Son Dakika Turistlere hesap şoku! 2 tabak makarna ve su için 2 bin 700 lira istediler - Son Dakika


YORUMLAR (11)
  • muhalif: italyayı gezseniz anlarsınız! Bizden tek farkları malzeme ve kalıtede hırsızlık yapmazlar ama diğer yönlerden bizden aşağı kalır yönleri yoktur! Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • yeşil gözlü dev: ulan hırsız her yerde hırsız işte, dili dini milliyeti yok. yinede köklerini bi araştırın, belki adanaya bi uğramışlıkları vardır. yoksada bi adanalı italyaya çıkarma yapmıştır. Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Dev timsah 8 yaşındaki çocuğu yuttu! Cansız bedeni, hayvanın içinden feryatlarla çıkarıldı 19 yaşındaki genç kız, hamile olduğunu tuvalette doğum suyu gelince anladı Bu kareleri görmediniz! İşte Yeşilçam efsanelerinin ölmeden önceki son görüntüleri Duygulanmamak elde değil! Atatürk'ün daha önce hiç görülmemiş fotoğrafı tam 91 yıl sonra ortaya çıktı Bu manzara hem acının hem şehadetin habercisi! 11 yiğidimizin evleri al bayraklarla donatıldı