Türk Evlerinin Vazgeçilmezi Olan 20 Eşya - Son Dakika

Türk Evlerinin Vazgeçilmezi Olan 20 Eşya

04.05.2016 09:47

1
Yıllar geçtikçe ne kadar değişsek de bazı şeyler hep aynı kalır. Evlerimizde de birkaç eşya var ki hiç değişmeyen ve belki de bizi biz yapan. Geçmişimize bağlı kalmamızı, nereden geldiğimizi unutmamamızı sağlar bu eşyalar. Bunlar nelermiş görelim...

2
Dantel;

Televizyona, sehpaya, telefona, bilgisayara, damacanaya, çaydanlığa her şeyin üstüne konulur bu dantel. Nasıl bir işlevi veya özelliği olduğu bilinmiyor fakat Türk evlerinde dekoratif olarak en fazla kullanılan şey danteldir. El emeği göz nurudur.

3
Nazar Boncuğu;

Göze gelmeyelim, mutlu mesut hayat sürelimci milletimizin evinde en fazla yer eden dekorlardan biri de nazar boncuğudur. Kem gözden sakındırır, kötü enerjiyi atar, gülen gözleri çoğaltır, huzura erdirir.

4
Yoğurt Kabı;

Bizim milletimizin, daha doğrusu annelerimizin, anneannelerimizin en büyük özelliklerinden biri de boşalmış yoğurt kaplarını, dondurma kaplarını, çeşitli amaçlar için kullanmaktır. Bu güzide yoğurt kabımız saksı olur, içine köfte konur, dolma konur, yeri gelir yoğurt yapılır buna konur, fakat asla atılmaz, boşa harcanmaz.

5
Borcam;

Dünyanın en fazla işe yarayan mutfak gerecidir. Bunun yanında Türkiye'de en fazla hediye edilen ev eşyasıdır. Börek, pasta, zeytinyağlı, zeytinyağsız, et, tavuk ne varsa saklar. Çok sağlamdır, beton gibidir. Kolay yıkanır, uzun yıllar kullanılır. Bir efsanedir borcam.

6
Maşrapa;

Alaturka tuvalet kültüründen kalmış olan maşrapamız, bu tür tuvaleti kullanan, kullanmayan her evde en az bir adet olmak şeklinde bulunur. Banyo yaparken kullanılır, yerleri temizlerken kullanılır, çok amaçlıdır renkleriyle göz büyüler. Mutfak için olanı da vardır. Fakat ayrıdır. Aynı maşrapa hem mutfak hem banyoda kullanılmaz.

7

Hala nereden satın aldığını bilemediğiniz kalıp el sabunları.

8
Duvarlara serpiştirilen akrabalardan gelen düğün fotoğrafları.

9
Banyonun bir köşesinde ya da küvet içinde muhafaza edilen kova.

10
Her zaman ışıl ışıl parlayan perdeler

11
Ne kadar uzağa bırakırsanız bırakın mutlaka çekmecenin yolunu bulan çoraplar.

12

Bozulmasına, kaymasına asla izin verilmeyen koltuk örtüleri.

13
Cam önüne yerleştirilmiş renk renk çiçekler.

14
Tuvaleti, banyoda suların kesilmesi ihtimali için tutulan yedek su bidonları.

15

Mutfak tezgahına serilen bez

16
Pazar arabası

17
Gırgır;

Aslında şimdiki zamanlarda pek fazla kullanılmayan ve yerini elektronik haline bırakmış olan, fakat bir zamanların efsanesi bir alettir gırgır. Şu anda da muhtemelen bazı evlerde kullanılmasa da bulunur. Masadaki kırıntıları bir usta edasıyla alır, geriye hiçbir şey bırakmazdı. Ve bunların hepsini de kol gücüyle yapardık. Şimdi bas düğmeye alsın, hiç eğlenceli değil.

18
Hiç Kullanılmayan Meydan Larousse Seti;

Bunun Büyük Larousse, Temel Britannica gibi çeşitleri de mevcuttur. Eskiden kuponla alınan bu ansiklopedi setleri, hiç açılmaz, kullanılmaz, fakat bir bilgi aşığıymışçasına evimizin en görünür yerine konur, fakat eskidikçe yeri altlara kayar tabi.

19
Plastik Banyo Terliği;

Genelde içi ıslak olan, her evde aynısından bulunan, çeşitli renkleriyle gönülleri fetheden bir terlik çeşitidir. Bunun üretimini kim başlatmışsa büyük bir akıllılık etmiş, zira bizi bir takım dertlerden kurtarmış, ev terliğiyle banyo terliği arasındaki farkı anlamamızı sağlamıştır.

20
Pil Kapağı Kaybolmuş Bantlı Kumanda;

Kumanda denilen alet zaten Avrupa'dan Amerika'ya her yerde kullanılır, fakat buradaki kumandaların en büyük özelliği, çoğunun pil kapağının kaybolması ve -genelde- elektrik bandıyla pillerinin yapıştırılmış olmasıdır.

21
Zigon Sehpa;

İç içe geçen, sıra sıra boy boy çeşitleri, modelleri olan, insanın el kabiliyetini ve zekasını ölçen bir sehpalar bütünüdür. 7'den 70'e herkes kullanabilsin diye her türlü yüksekliği vardır. Acayip kullanışlıdır, dahi buluşudur.

YORUMLAR
500

Son Dakika Türk Evlerinin Vazgeçilmezi Olan 20 Eşya - Son Dakika


Advertisement