Türk Filmlerinde Teknolojinin Nimetleri - Bölüm 1 - Son Dakika

Türk Filmlerinde Teknolojinin Nimetleri - Bölüm 1

01.12.2013 21:00

Bazen şişme bir ahtapottan korktuk, bazen de robot bir kadına hayran olduk. İşte hazırladığımız ilk bölüm...

1

Davaro - Alamanya'dan (Almanya) gelen mikser


Memo, Almanya'dan köyüne geri dönüşte, annesine de bir hediye getirir, ki bu da bir mikserdir. Önce tanıtımını yapar. Parçalarına ayırır. Tam da o sırada anası, "Gırdın beee" diyerek üzülürken, "Yok gız, bak, 2 parça" diyerek annesini rahatlatır.


Bu mikser, meyve suyundan çorbaya kadar her şeyi yapabilir, ancak sadece Tarhana yapamaz. Çünkü mikserin kapağını kapatmamıştır Memo.


1981 yapımı ve Kartal Tibet tarafından yönetilen filmde, Kemal Sunal, Şener Şen, Pembe Mutlu, Adile Naşit ve Ayşen Gruda gibi isimler rol alıyor.Kaynak :
2

Deli Yusuf - Her işe yarayan özel yapım araba


Bolulu Abbas için yapılan bu el emeği göz nuru araba, diğer arabalardan çok farklıdır. Yeri gelir yumruğu indirir, yeri gelir bir ıslıkla sahibinin ayağına kendi kendine gelir, yeri geldiğinde alev bile püskürtebilir.


Çok amaçlı bu güzellik, ne var ki Abbas tarafından hak edilen ilgiyi göremez, ancak onu yapan ustanın da yaşadığı mahallenin Bolulu'ya karşı gerçekleştirdiği direnişte önemli bir rol oynar.


1975 yapımı, Atıf Yılmaz tarafından yönetilen filmde, Kadir Savun, Cüneyt Arkın ve Ali Şen gibi isimler rol alıyor.

3

Uyanık Kardeşler - Babayı uyutmaya yarayan aletler


"Kimya bilgim çok ama, bu aletler hiçbir işe yaramaz. Yalnızca babamı uyutmaya yarar."


Murat ve Doğan kardeşlerin ustaca hazırladığı tezgah, onların okuyup büyük adam olmalarını bekleyen babalarını uzunca süre oyalamıştır. Babaları ne zaman yanlarına gelse, hiçbir anlamı olmayan yeni formül ve icatları hakkında konuşur dururlar. İşin garip tarafı, bu anlatılanlardan babaları da hiçbir şey anlamadığı için "her halde çok önemli şeyler bu aletler" diye düşünür ve her seferinde kandırılmış olur.


Tabii ki elbette gerçekler ortaya çıkıyor. Zira bu kardeşlerden biri futbolcu, diğeri de müzisyen olma peşindedir.


Müjdat Gezen, Kadir İnanır ve Hulusi Kentmen gibi oyuncuların rol aldığı 1974 yapımı film, Hulki Saner tarafından yönetildi.

4

Japon işi - Robot Başak


Gazino kültürünün hala hakim olduğu bir dönemde, sahnelerin en başarılı ve güzel isimlerinden biridir Başak. Aynı gazinoda çalışan Veysel de Başak'a deli gibi aşıktır. Sadece bu kadar değil. Kabadayı Dilaver de Başak'la evlenmek ister. Bu karmaşanın arasında boğulan güzel şarkıcı da çareyi kaçmakta bulur...


Veysel, günün birinde yaralı gördüğü bir Japon turiste yardımcı olur. Japon da bu yardım karşılığında ülkesine döndüğünde ona Japonya'dan bir robot gönderir. Robotun görünümü, şarkıcı Başak'ın aynısıdır. Ayrıca, yemek yapmaktan dövüş sporlarına kadar birçok şeye de programlıdır.


Kartal Tibet tarafından yönetilen 87 yapımı filmde, Kemal Sunal, Fatma Girik ve Sümer Tilmaç gibi oyuncular rol alıyor.

5

Sakar Şakir - Asrın televizyonu


Amcasından kalan mirası almak için İstanbul'a giden Şakir, kendine ait dairelerden birinde kiracı olarak kalan televizyoncuyla birkaç kez yan yana gelir. Şakir'in deyimiyle bu spiker ağabey, devamlı canlı yayına çıkma derdinde, ama başaramamaktadır.


İhsan Yüce tarafından canlandırılan bu karakter, çok önemli bir televizyon projesi üzerinde çalıştığını iddia eder, sürekli kendi kendine konuşur, onunla yatar kalkar, yanına kimseyi yaklaştırmaz ve çok titiz çalışmaya dikkat gösterir, ancak yine de başaramaz. Şakir'le karşılaşmasının ardından televizyonu iki kez patlar ve o da bu hevesten üzülerek vazgeçer. Bu sebeple de ortaya nasıl bir televizyonun çıkacağını hiç kimse öğrenemez.


1977 yapımı film, Natuk Baytan tarafından yönetildi ve filmde Kemal Sunal, Ali Şen İhsan Yüce, Adile Naşit ve Ünal Gürey gibi i

YORUMLAR
500

Son Dakika Türk Filmlerinde Teknolojinin Nimetleri - Bölüm 1 - Son Dakika


Advertisement