Türk Ordusunun Yeni Silah Sistemleri Görücüye Çıktı - Son Dakika

Türk Ordusunun Yeni Silah Sistemleri Görücüye Çıktı

12.09.2016 15:58

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda üretilen yerli KORAL sitemi, arazi testlerini tamamladı. İşte, mobil elektronik harp sistemi...

1
Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacını sağlamak için yürütülen Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Defans/Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanması (Kara Soj) Sözleşmesi kapsamında geliştirilen KORAL sistemi, arazi testlerinde tam performans gösterdi.

2
Testlerde Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenmiş hedef radara KORAL ED sistemi tarafından tespit, teşhis, kimliklendirme ve yön bulma fonksiyonları ile KORAL ET sistemi tarafından karıştırma ve aldatma fonksiyonları başarıyla gerçekleştirildi.

3
Savunma Sanayii Müstaşarlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı temsilcilerinin de hazır bulunduğu testlerden alınan olumlu sonuç proje kapsamında elektronik harp alanında ülkemizde milli olarak ulaşılan üst seviyeyi göstermesi bakımından büyük önem taşıyor.

4
KORAL (mobil elektronik harp sistemi) Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanıp üretildi.

5
Ana yüklenici Aselsan olup 50 alt yüklenici ile birlikte geliştirildi.

6
KORAL hizmete girmeden önce 1000 farklı testlerden geçirildi.

7
Testleri başarı ile tamamlayan KORAL hava kuvvetleri komutanlığına Şubat 2016'da teslim edildi.

8
KORAL yerli imkanlar ile üretilen mobil elektronik harp sistemidir. Amacı düşman radarlarını kör etmek, aldatmak ve şaşırtma.

9
Sistem 8x8 taktik araç üzerine entegre vaziyette bulunuyor.

10
Sistem 2 ana yapıdan oluşuyor.

11
KORAL ED olarak adlandırılan Elektronik Destek Sistemi düşman radar yayınlarını algılayıp takip ediyor.

12
Radarı algıladıktan sonra frekans değeri tespit ediliyor.

13
Daha sonra ise devreye KORAL ET yani Elektronik Taarruz sistemi devreye girerek düşman radarlarının sinyallerinin bozulması için karşı yayın yapıyor.

14
Böylece düşman radarlarına karşı çok etkili olabiliyor.

15

2015 yılında Rus Su-24 uçağının düşürülmesi olayından sonra sınırda etkin görev yapmaya başladı.

16
ASELSAN'dan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada bir yurt dışı müşteri ile ASELPOD Elektro Optik Hedefleme Sistemi entegre edilmesine ilişkin 25 milyon dolarlık anlaşma imzalandığı bildirildi.

17
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "ASELSAN ile bir yurt dışı müşteri arasında hava platformlarına ASELPOD Elektro Optik Hedefleme Sistemi entegre edilmesine yönelik olarak 10.06.2016 tarihinde 24.964.000,- ABD Doları tutarında bir sözleşme imzalanmıştır"

18
ASELPOD savaş uçakları için tasarlanmış yeni nesil, çok algılayıcılı hedefleme podudur.

19
Termal Kameranın, Süper Geniş, Geniş ve Dar olmak üzere üç ayrı bakış açısı bulunuyor.

20
Süper Geniş bakış açısı seyrüsefer yeteneğini artırdığı gibi incelenen alanın genel yapısı hakkında daha fazla bilgi edinilmesini sağlıyor.

21
Hedefin karakteristiğinin ani değişimlerinde veya kaybolması durumunda, sistemin hedefin üzerinde kalabilmesi için ataletsel izleyici bulunmaktadır. ASELPOD, aynı anda dört hedefe kadar takip yapabiliyor.

22
ASELPOD, platform seyrüsefer verisini, dâhili Ataletsel Ölçüm Birimi'nin verisi ile birleştirerek, geliştirilen özel seyrüsefer algoritmaları ile hedefin yerini, rotasını ve hızını çok hassas olarak tespit edebiliyor.

23
Hizalama kaçıklıklarını gideren özel hizalama algoritmaları ile ASELPOD kendisini platform ile uçuş sırasında otomatik olarak hizalar, yapısal esnemelerin hedef koordinatı tespitindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırıyor.

24
ASELPOD çift dalga boyunda çalışan ASELSAN tasarımı diyot pompalı lazer kullanmaktadır. Göze zararsız 1570nm ve savaş modunda kullanılabilen 1064nm dalga boylarında çalışan Lazer Birimi ile yüksek irtifalarda hassas menzil bilgisi sağlanabilmektedir. Lazer Birimi ile NATO PRF kodları kullanılarak hedefler işaretlenebiliyor.

25
İçerisindeki Lazer Nokta İzleme Birimi ile ASELPOD harici lazer kaynakları ile aydınlatılan hedefleri, kilitlenerek izleyebiliyor.

26
27
CATS, İnsansız Hava Araçları (İHA), helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı hava platformları için geliştirilmiş olan, yüksek performanslı bir elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi.

28
Kullanım Alanları; Hedefleme, Keşif ve Gözetleme

29
Yerli İHA sistemlerimiz ANKA ve BAYRAKTAR da kullanılacak

30
Yüksek irtifalardaki çok düşük sıcaklıklarda çalışma kabiliyetlerine sahip.

31
32
33
34

YORUMLAR
500

Son Dakika Türk Ordusunun Yeni Silah Sistemleri Görücüye Çıktı - Son Dakika


Advertisement