Türk Televizyon Tarihine Damgasını Vuran 20 Yarışma - Son Dakika

Türk Televizyon Tarihine Damgasını Vuran 20 Yarışma

1
Televizyon ekranlarının en çok izlenen yapımları şüphesiz ki yarışma programları. Verdiği büyük ödüller nedeniyle tercih sebebi olan yapımlar kimi zaman yarışmacıları korkuları ile yüzleştiriyor, kimi zaman ise zor sorular ile terletiyor... İşte dünden bugüne en çok izlenen o yarışmalar....

2
102 MİLYON
102 MİLYON

Sunuculuğunu Zeki Alasya'nın yaptığı yarışma programı Kanal D ekranlarında izleyici ile buluştu. Dönemin asgari ücret bedeli olan 102 TL ile bir ay boyunca geçinmeye çalışan yarışmacılar 100 bin TL'lik büyük ödül için yarıştı.

3
Program yayınlandığı dönemde büyük beğeni topladı. Yarışmayı ustalıkla sunan Zeki Alasya bir süre önce aramızdan ayrıldı.

4
AKADEMİ TÜRKİYE
AKADEMİ TÜRKİYE
Popstar ve Biri Bizi Gözetliyor yarışmalarının harmanlanmasıyla oluşan Akademi Türkiye de dönemin iddialı yarışmalarından biriydi. Aynı evde yaşayan 15 yarışmacı her hafta canlı performanslarını sergiledi.

5
Program sonrasında bir çok iddia ortaya atılmış olsa da Özgür Çevik, Pınar Aydın ve Barış Akarsu yarışma sayesinde şöhrete kavuştu. Yarışmanın birincisi Barış Akarsu herkes tarafından çok seviliyordu. Maalesef trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

6
BİRİ BİZİ GÖZETLİYOR
BİRİ BİZİ GÖZETLİYOR
2000'li yılların en çok izlenen yarışmalarından biriydi Biri Bizi Gözetliyor... Yurtdışında izlenme rekorları kıran Big Brother'ın Türkiye uyarlaması olarak ekranlara gelen programın sunuculuğunu Öykü Sertel üstlendi. Birbirini tanımayan 15 yarışmacının aynı evi paylaştığı program, ev içerisinde yaşanan aşklar, tartışma ve kavgalar sayesinde yüksek reytingler aldı.

7
3 ay süren ve her hafta bir yarışmacının elendiği yarışmada büyük ödül 100 bin TL idi.

8
BENİMLE DANS EDER MİSİN
BENİMLE DANS EDER MİSİN

Jüri üyeliğini Yonca Evcimik, Uğurkan Erez, Çağla Şıkel ve Murat Boz'un yaptığı yarışma Kanal D'de ekranlara geldi.

9
Yarışmacıların her hafta canlı performans sergilediği programın sunuculuğunu ise Seyfi Dursunoğlu üstlendi. O yarışmacılardan biri de Survivor ile ünlenen Turabi'ydi.16 yarışmacının ter döktüğü programda büyük ödül 100 bin TL idi.

10
BUZDA DANS
BUZDA DANS

Zeynep Tokuş, Pınr Aylin ve Alp Kırşan gibi ünlü isimlerin yarıştığı Buzda Dans Show Tv ekranlarında izeyici ile buluştu.

11
Profesyonel eğitmenler eşliğinde canlı performans sergileyen isimlerden Zeynep Tokuş birinciliği göğüsleyen isim oldu. Behzat Uygur'un sunuculuğunu yaptığı program jüri üyesi Sema Çelebi ve yarışmacılar arasında yaşanan polemiklerle hatırlandı.

12
DOKUN BABA
DOKUN BABA

Yarışmacıların dayanıklılıkları ile kazandığı bir yarışmaydı Dokun Bana.

13
Bir araba etrafında sıralanan ve gizli kamera yardımıyla sürekli kontrol altında tutulan yarışmacılar büyük ödülü kazanmak için yarıştı. Programın yapımcılığını Acun Ilıcalı, sunuculuğunu ise Öykü Sertel üstlendi.

14
EVET-HAYIR
EVET-HAYIR
Bir TRT klasiği olan "Evet-Hayır" Erkan Yolaç'ın kendine has sunumu ile döneme damga vuran yarışmalardan biri oldu. Yolaç'ın 'Duydunuz zilin sesini' sözleri ile başlayan yarışmada, yarışmacılar sihirli kelimeleri söylememek için büyük çaba harcadı.

15
Program ekranların en uzun soluklu yarışmalarından biriydi.

16
FEAR FACTOR
FEAR FACTOR

Yarışmacıları hayattaki en büyük korkuları ile yüzleştiren bir yarışmaydı Fear Factor.

17
Birbirinden zorlu etapları ile izleyenleri dehşete düşüren yarışma ilk olarak Acun Ilıcalı'nın sunumu ile ekranlara geldi. Büyük beğeni toplayan Fear Factor'ü daha sonra Asuman Krause sunmuştu.

18
KİM 500 MİLYAR İSTER
KİM 500 MİLYAR İSTER

Büyük para ödüllerinin başlangıcı sayılan yarışma Kenan Işık adıyla özdeşleşti.

19
ShowTV ekranlarına gelen yarışma yarışmacılarını bilgi sorularıyla terletti. Senelerce devam eden program yarışmalara da çağ atlatmış oldu.

20
PASSAPAROLA
PASSAPAROLA

Bilginin zamanla yarıştığı Passaparola, Metin Uca'nın başarılı sunumu ile beğeni topladı.

21
Star Tv'de ekranlara gelen programda, yarışmacılara birbirinden ünlü isimlerde eşlik etti. Yarışmanın büyük ödülü son model bir arabaydı.

22
POPSTAR TÜRKİYE
POPSTAR TÜRKİYE

Yapımcılığını Osman Tan Erkır'ın üstlendiği Popstar Türkiye yayınlandığı dönemde büyük beğeni ile izlendi.

23
Jüri koltuğunda Armağan Çağlayan, Ercan Saatçi, Deniz Seki ve Ahmet San'ın oturduğu yarışma programı birbirinden renkli anlara sahne oldu.

24
İlerleyen yıllarda değişik formatlarda izleyici karşısına çıkan Popstar Türkiye'den Firdevs, Abidin ve Bayhan akılda kalan isimler arasında.

25
SURVIVOR
SURVIVOR
Hayatta kalma mücadelesi de yayınlanan yarışmalara konu oldu. Türkiye ve Yunanistan arası ortaklıklarla ekrana getirilen Acun Ilıcalı yapımcılığındaki Survivor ıssız bir adada çekildi.

26
Defalarca tekrarlanan mücadele medeniyetten uzak yaşama savaşı veren insanları konu alıyordu.

27
TURNİKE
TURNİKE

İki taraf arasındaki kıyasıya rekabet Güner Ümit'in sunumu ile ekranlara gelen Turnike programında daha da anlam kazandı.

28
Birbirinden güzel hostesleri ile de dikkat çeken program, verdiği büyük ödüllerle de dönemin en çok izlenenleri arasında yerini almayı başardı. Televizyon izleyicisine keyifli anlar yaşatmayı başaran Turnike, Güner Ümit'in ağzından çıkan tatsız kelimeler sonrasında yayından kaldırıldı.

29
VAR MISIN YOK MUSUN?
VAR MISIN YOK MUSUN?
Ekranların büyük ödüllü yarışmalarından biri de Var mısın, Yok musun... Yapımcılığını ve sunuculuğu Acun Ilıcalı'nın üstlendiği yarışma Show Tv'de ekranlara geldi.

30
Her gün farklı bir heyecana ev sahipliği yapan program yayınlandığı dönemde reyting rekorları kırdı.

31
WIPE OUT
WIPE OUT

Her etabında farklı bir heyecan barındıran yarışmalardan biri de Wipe Out...

32
Çekimleri Arjantin'de yapılan Wipeout'un sunuculuğunu ise Asuman Krause üslendi. Birbirinden renkli görüntülere ev sahipliği yapan yarışma büyük beğeni topladı.

33
YEMEKTEYİZ
YEMEKTEYİZ
Sıradan yarışma programlarına nazaran daha farklı bir format ile izleyici karşısına çıkan Yemekteyiz büyük beğeni topladı. 5 yarışmacının kıyasıya yarıştığı program kimi zaman sert tartışmalara da ev sahipliği yaptı.

34
Bir dönem büyük beğeni ile izlenen yarışmanın ödülü 20 bin TL idi.

35
YETENEK SİZSİNİZ TÜRKİYE
YETENEK SİZSİNİZ TÜRKİYE
'Yetenek Sizsiniz Türkiye' yayınlanmaya başladığı ilk günden beri büyük ilgi gördü.

36
Büyük ödülün 500 bin TL olduğu program televizyon izleyicisinden tam not aldı.

37
ÇARKIFELEK
ÇARKIFELEK

Televizyon ekranlarının en uzun soluklu yarışma programı olan Çarkıfelek, ilk kez Tarık Tarcan ve Yasemin Koşal'ın sunumu ile ekranlara geldi.

38
Yayınlanmaya başladığı ilk günden beri büyük beğeni toplayan program, geçen yıllar içerinde bir çok değişikliğe uğradı. 5 turdan oluşan ve her turda yarışmacılara birbirinden sürpriz hediyeler kazanma imkanı sunan Çarkıfelek'i şimdilerde Mehmet Ali Erbil sunuyor.

39
ÇOCUKTAN AL HABERİ
ÇOCUKTAN AL HABERİ

Çocuktan Al Haberi ilk kez Kanal D ekranlarında ve Berna Laçin'in sunumu ile ekranlara geldi.

40
Sorulan birbirinden ilginç sorulara çocukların verdiği cevapları tahmin etmeye çalışan üç yarışmacı zaman zaman renkli anların yaşanmasına neden oldu.

41
İNER MİSİN - ÇIKAR MISIN
İNER MİSİN - ÇIKAR MISIN

Boran Kaya'nın sunuculuğunu üstlendiği İner misin çıkar mısını da bir dönemin en çok izlenen yarışma programlarından biriydi.

42
Stüdyoya kurulan hareketli bir düzenek üzerinde yerini alan yarışmacılar kendilerine sorulan sorulara en doğru cevabı vermeye çalıştılar. Atv ekranlarında izleyici ile buluşan yarışma birbirinden renkli anlara da ev sahipliği yaptı.

Haber Yayın Tarihi: 28.11.2016 10:23

Son Dakika Türk Televizyon Tarihine Damgasını Vuran 20 Yarışma - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bir çocuk annesi öğretmen, 14 yaşındaki öğrencisiyle ilişkiye girdi Estetik operasyonundan sonra göğüs uçları düşen genç kadının, insan eti yiyen bakteri kaptığı tespit edildi Sefalet içinde yaşadığı iddia edilen Harika Avcı sessizliğini bozdu Mimar Sinan'ın kalfası inşa etti, 600 yıldır durmadan dönüyor Kylie Jenner, eski halini paylaşan Kim Kardashian'a tepki gösterdi: Hemen sil bunu
07:37