Türkiye 33 Günde 83 Kez Sallandı - Son Dakika

Türkiye 33 Günde 83 Kez Sallandı

04.05.2014 08:32

1

Dünya genelinde bir ay içinde ortalama 1-2 kayda değer deprem olurken, nisan ayında bu ortalamanın üstüne çıkıldı ve 13 büyük deprem oldu. Nisanda en düşüğü 6.6 en büyüğü 8.2 olan 13 büyük deprem yaşandı. Aynı dönemde Türkiye'de ise 83 deprem meydana geldi.

2

Her gün dünyanın farklı bölgelerinde en az saatte bir hissedilmeyecek büyüklükte; sadece cihazların kayda geçirdiği depremler oluyor. Normal şartlarda dünyada bir ay içinde ortalama 1 veya 2 kayda değer, hasar verecek boyutta, 6.5 ve üstü büyüklüğünde deprem meydana geliyor. Ancak, nisan ayı bu ortalamanın çok üzerine çıktı; geçen ay bu ölçütte 13 deprem yaşandı. Pasifik Tsunami Alarm Merkezi'nin verilerine göre bunların beşi 7.8 ve üstü büyüklükte depremlerdi.

3
İstatistikler, dünyanın bu yılın ocak ayı ila nisan ayı arasında "sismik hareketler" açısından sakin olduğuna ancak 1 Nisan'da Şili'yi sarsan 8.2 büyüklüğündeki depremle hareketliliğin arttığına işaret ediyor. O tarihten bu yana başta Solomon Adaları olmak üzere Güney Pasifik'te yoğun bir hareketlilik yaşandı.

4

Solomon Adaları açıklarında 13 Nisan'da 7.6 ve saatler sonra 7.5 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Yine Pasifik Tsunami Alarm Merkezi'nin verilerine göre 11 Nisan'da Nikaragua'da yaşanan 6.6'lık, 18 Nisan'da Meksika'yı sarsan 7.2'lik depremler de nisan ayı depremlerinin "sarsıcı" olanları arasında yer aldı.

5
ABD'li jeologlar ise hidrolik kırılmaların neden olduğu baskıların sismik hareketlerle birleşmesinin domino etkisi yaratmasının üst üste bu kadar çok depreme sebep olabileceğini savundu.

6

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) raporuna göre ise 1 Nisan- 3 Mayıs 2014 tarihleri arasında Türkiye 83 kez sarsıldı. En büyüğü 4 Nisan'da 5. 2 olan depremlerin 16'sının büyüklüğü 4-5 arasında, 66'sı ise 3-4 arasında yaşandı. En son depremise dün Antalya'nın Fethiye İlçesi açıklarında Akdeniz'de 4.1 büyüklüğünde oldu.

7

Yerin 25.7 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, fazla hissedilmedi. Küçük küçük de olsa Türkiye'yi sallayan depremciklerin yoğunluğunu değerlendiren Jeofizik Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Şu anda olağanüstü bir durum yok. Tam aksine dingin bir dönem geçiriyoruz." dedi.

8

"Türkiye normalde her 1.5 yılda bir orta büyüklükte bir deprem görür. 2011 Van Depremi'nden beri Türkiye yıkıcı bir deprem görmedi. Aradan 3 yıl geçti. Afrika Ana Karası; Güney Ege'de ve Batı Anadolu'da bir itme hareketi yapıyor. Fethiye, Bodrum'da deprem 4.1 büyüklüğüne erişti. Ancak bu depremin en alt sınırı. Ege ve Batı Anadolu geriliyor. Bodrum'da 4 aydır deprem fırtınası sürüyor" diye konuştu.

9
1 ve 2 büyüklüğünde depremler insanlar tarafından hissedilmez, cihazlar kaydeder.

3 büyüklüğünde depremleri, kapalı mekandaki insan, evinin önünden kamyon geçmesi gibi çok küçük sarsıntılarla hisseder.

10
4 büyüklüğünde deprem eşyalar yerinden oynatır, zayıf binalar hasar görür.

6 büyüklüğündeki deprem orta çaplı ve büyük hasara neden olur, duvar ve bacalar yıkılır.

11
7 büyüklüğündeki depremde binalarda büyük hasara neden olur. Yollar ve toprakta çatlaklar, toprak kaymaları olur.

8 büyüklüğünde deprem her şeyi yok edip yıkar, tsunami olur.

Son Dakika Türkiye 33 Günde 83 Kez Sallandı - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement