Türkiye AB'ye Kıs Kıs Gülüyor! - Son Dakika

Türkiye AB'ye Kıs Kıs Gülüyor!

08.05.2010 19:54

1
Ekonomik kriz nedeniyle tam bir darboğazdan geçen AB'ye karşın Türkiye'nin hem ekonomik büyüme hem de sanayide kaydettiği ivme, AB medyasında "Türkiye, AB'ye Kıs Kıs Gülüyor" yorumlarına neden oldu.
2
Avrupa ekonomileri büyük bir hüsran yaşarken ihracatla krizden az hasarla çıkan Türkiye'nin durumu AB ülkelerine model oldu.

3
Türkiye ekonomik nedenler gerekçe gösterilerek yıllardır AB kapısında bekletiliyor. Ancak Yunanistan'daki mali kriz diğer üye ülkelere de sıçrayabilir. Türk ekonomisi ise şimdi daha güçlü ve AB'yi bir bakıma kıs kıs gülerek izliyor.

4
Avrupa Birliği, Yunanistan'daki mali krizin euroya daha fazla zarar vermemesi ve ekonomileri resesyonda olan üye ülkeler İspanya, Portekiz, İrlanda ve İtalya'ya sıçramaması için çaba harcıyor. Ancak euro dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Almanya, dolar karşısında son günlerde hızla değer kaybeden euronun daha fazla zarar görmemesi için Yunanistan'a yapacağı mali yardımı açıklayacak.
5
Alman parlamentosunda kabul edilmesi beklenen yasa tasarısına göre, Almanya, Yunanistan'a önümüzdeki 3 yıl içinde 22.4 milyar euro para yardımında bulunacak.

6
Avrupa Birliği içine sürüklendiği finansal krizden çıkmanın çarelerini ararken, Alman Die Welt gazetesi, "Türkler Avrupa Birliği'ndeki finans krizine kıs kıs gülüyor" başlıkla bir haber yayınladı.

7
"Avrupa Birliği'nin yıllardan beri Türkiye'yi tam üye olarak kabul etmemesinin nedeni olarak ekonomik sebepler ileri sürdüğü" görüşüne yer verilen haberde, Türkiye'nin 2001 yılında içine düştüğü ekonomik krizden, Yunanistan ve Portekiz'in aksine kimseden yardım almadan kendi kaynaklarıyla çıkmayı başardığı belirtildi.
8
Dünyaca ünlü ekonomist Nouriel Roubini'nin Avrupa Birliği'nin finans krizinden çıkmak için Türkiye'den öğreneceği çok şeyler olduğu görüşüne yer verildi. Roubini: "Türkiye 2001 yılında bankacılık sektörü çöktükten sonra aldığı radikal kararlarla krizi atlatmayı başardı. Avrupa Birliği bu krizi inceleyerek ders çıkarmış olsaydı, bugün bu mali krizi yaşıyor almayacaktı."

9
Türkiye'deki mali krizin nedeni siyasetteki liderliğin yetersizliği ve bir türlü önlenemeyen yolsuzluklardı. Bugün Yunanistan da benzer nedenlerden dolayı ekonomik kriz yaşıyor. Türkiye özellikle mali alanda radikal reformlar yaparak krizden kurtulmayı başardı ancak Türkiye'nin bu krizi atlatmasında önemli kozları da vardı.
10
Türkiye, Rusya ve Balkan ülkelerinde piyasadaki açığı iyi görerek, özellikle elektronik ev eşyaları ve tekstil ihracatına ağırlık verdi. Türkiye'nin ihracata gösterdiği bu başarı, krizden hızla çıkmasına yaradı.
11
Türkiye'nin ekonomik krizi hızla atlatmasının bir başka nedeni de Yunanistan ve Almanya gibi "emekli" cenneti olmaması. Almanya ve Yunanistan'da çalışandan çok emekli bulunuyor.

12
Yine Türkiye dünyada yaşanan son küresel krizden de Macaristan'ın yolunu seçerek IMF'den mali destek alma yerine, kendi gücüyle çıkmayı başardı.

13
Uzmanlar da Türk ekonomisini şu anda Avrupa Birliği'nden ekonomisinden daha dinamik olduğunu belirtiyor.
14
Yine uzmanlar Türk ekonomisinin 2050 yılına kadar Avrupa'nın sayılı ekonomileri arasında ilk sıralarda yerini alacağını savunuyor

Son Dakika Türkiye AB'ye Kıs Kıs Gülüyor! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Wanda Nara sınırları yıktı geçti! At üzerinde çırılçıplak poz verdi 190 milyon yıllık tarihiyle büyülüyor! Dünya üzerinde olduğuna inanamayacaksınız "Bilim kadını olup aç mı kalsaydım" sözüyle hafızalara kazınmıştı! İşte skandallar kraliçesinin son hali Dünyada tek! Bu kasabaya erkekler yalnızca hafta sonu girebiliyor Bal kabağı ile spor yapan fenomenin iç çamaşırı koptu