Türkiye Darbenin Ne Olduğunu Ondan Öğrendi - Son Dakika

Türkiye Darbenin Ne Olduğunu Ondan Öğrendi

23.07.2016 08:00

12 Eylül 1980 yılında gerçekleştirilen darbenin bildirisini okuyan TRT spikeri Mesut Mertcan, o anları anlattı. İşte 1980 darbesinin ayrıntıları...

1
12 Eylül 1980 yılında gerçekleştirilen askeri darbenin bildirisini okumak zorunda kalan TRT spikeri Mesut Mertcan,o zamanları ve yaşadıklarını anlattı.

2
'HALKA ATEŞ AÇAN TANKLAR YOKTU' 12 Eylül 1980 darbesinde akıllara kazınan darbe bildirisini radyodan okuyan ve şu an Adana Huzurevi'nde yaşamını sürdüren TRT eski spikeri Mesut Mertcan, açıklamalarda bulundu.

3
1980 yılında, olaylardan habersiz, bir telefonla evinden alınan ve darbe bildirisini okumak için Ankara Radyosu'na götürülen Mesut Mertcan, 'Çalışanlara çok kibar bir dille, 'TSK yönetime el koydu. Telefonu olmayan bir odada istirahat edin' denildi ve bize çaylar ikram edildi. Çok kibarlardı. Her şey saygı içerisindeydi. Halka ateş açan tanklar yoktu” ifadelerini kullandı.

4
Yaşadığı darbe sürecini 15 Temmuz girişimiyle kıyaslayan Mertcan, 'Stüdyonun kapısının önünde silahlı 2 asker vardı. Başladım okumaya. Şimdi bu döneme bakıyorum. O dönemin gerekçesi vardı. Cumhurbaşkanı seçilmemişti. Meclis toplanamıyordu. Terör almış başını gidiyordu. Her gün bir sağdan bir soldan ya da karşılıklı ölümler vardı. Bugün böyle bir şey yok. Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, Sayın Bakanlar Kurulu üyeleri görevlerinin başındalar. Demokratik düzendeyiz' şeklinde konuştu.

5
'OLASI SALDIRIDA HEDEF RADYOYDU' TRT eski spikeri Mesut Mertcan, 12 Eylül darbe bildirisinin temiz ve yumuşak bir üslupla yazıldığını ancak bu bildiriyi okurken olası bir saldırıda hedefin doğrudan radyo olacağı için korkunun hakim olduğunu anlattı.

6
Bildiriyi okurken kendisinin sudan çıkmış balık gibi olduğunu vurgulayan Mertcan, 15 Temmuz darbe girişimini okuyan TRT spikeri Tijen Karaş'ın ruh durumunu anlayabildiğini kaydetti.

7
Mertcan, 12 Eylül ve 15 Temmuz darbe girişimlerine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: 'Apar topar stüdyoya girilmez ama bunlar her şeyi göze almışlar.

8
Ben onlara TSK'nın bağrından çıkan asker demiyorum. Bunlar eğer halka ateş açmışlarsa, benim Cumhurbaşkanımın mekanına, külliyesine ateş açmışlarsa, TBMM'ye demokrasinin simgesi ateş açmışlarsa ben bunların TSK'nın bağrından çıktığına inanmıyorum; bunlar olsa olsa uzaktan kumandalı kurşun asker.'

9
'Türkiye'de darbe girişimi yapılıyor, hükümet değişiyor ve siz onu okuyorsunuz, duyuruyorsunuz. Onun bir heyecanı var. O heyecan anlatılmaz yaşanır.'

10
'Onun (Tijen Karaş), ruhsal durumunu çok iyi anlıyorum. Üstelik kadın başına. Asker geliyor, silahla gidiyor. Böyle şey olmaz ya. Bunlar asker değil.

11
Bunlar sayın başbakanın söylediği gibi, asker kılığına girmiş teröristler; Türkiye'yi karıştırmak isteyenler.'

12
15 Temmuz 2016 darbe girişiminin en dikkat çeken isimlerinden biri kuşkusuz TRT'de darbe bildirisi okuyan spiker Tijen Karaş'tı.

13
Tijen Karaş, darbe girişimi bildirisini canlı yayında okuyarak bir anda milyonlarca insanın dikkatini çekti.

14
Gerginliği belli olmasına rağmen profesyonel bir şekilde işini yapan haber spikeri, daha sonradan bu yayını silah zoruyla yaptıklarını açıkladı.

15
Yoğun gündemin içinde bir anda herkesin kim olduğunu merak ettiği ve arama motorlarına adını yazdığı Tijen Karaş, oldukça tecrübeli bir isim.

16
1975 Ankara doğumlu Tijen Karaş, Ankara Yenimahalleli.

17
Üç çocuklu bir ailenin ortanca kızı olan spiker, Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Uzun yıllardır TRT'de çalışan Tijen Karaş; 2000 yılında TRT'de Yaşam ve Gençlik adlı programı sundu.

18
TRT Avrasya, TRT Int ve TRT Türk'te çeşitli programlar sunduktan sonra, haber spikerliğine geçti.

19
Deneyimli spiker, TRT'de okuduğu darbe girişimi bildirisi ile bir gecede herkesin tanıdığı bir isim haline geldi.

20
Silah zoruyla bildirgeyi okurken sesi titrese ve gerginliği belli de olsa, yayın sırasındaki profesyonelliği, herkesin takdirini topladı.

21
22
23
24
25

Son Dakika Türkiye Darbenin Ne Olduğunu Ondan Öğrendi - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yıldız futbolcu McKennie, gözlerini Can Yaman'ın sevgilisi Diletta'nın kalçalarından alamadı Sahilde yürüyüş yaparken başına talih kuşu kondu! Bulduğu cisim ona 2 milyon kazandıracak Kurtuluşu mucize! Kaybolan yaşlı kadın ormandan gelen sesle bulundu İstanbul'un göbeğinde ama çok az kişi biliyor! Yıllardır cam fanusların içinde saklanıyorlar Büyük beden model, yine yaptı yapacağını! Ayna karşısında çırılçıplak karnını doyurdu