Son Dakika Haberleri: Türkiye'de 17 Ocak Fırtına Gibi Geçti

Türkiye'de 17 Ocak Fırtına Gibi Geçti

6 yıl önce

Türkiye 17 ocak gününü çok yoğun geçirdi. Biz de 17 ocak gündeminin ana maddelerini sizler için derledik.

1
Haftalardır baş döndürücü günler geçiren Türkiye gündemi Cuma gününe sakin başlamıştı.
Ancak akşam saatlerine doğru art arda gelen flaş haberler haftanın hareketli şekilde bitmesine neden oldu.
İşte Türkiye'de 17 Ocak günü yaşananlar…
2
HSYK kararlarıyla tayini çıkan İstanbul Başsavcı Vekilleri Fikret Seçen, Cihan Kansız, Ercan Şafak, Ali Güngör ve TMK Savcısı Muammer Akkaş 10 gün süreli sağlık raporu alarak izne ayrıldı.
3
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 16 ocak günü yaptığı açıklamada, yeniden yargılamalar konusunda Bakanlık olarak bir formülasyon üzerinde çalıştıklarını söylemiş, ancak detay vermemişti.
Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, üzerinde çalışılan formül, Yargıtay Kanunu'nda yapılacak değişiklikle hayata geçirilecek. Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, yeniden yargılama Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda yapılacak.
Ancak mevcut uygulamanın aksine, Yargıtay Kanunu'nun ilgili maddesine küçük bir ek yapılarak, yeniden yargılamalar için Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na dairelerden "kıdemli" üyelerin katılması zorunlu hale getirilecek.
4
Milyonlarca esnaf, sanatkar, sanayici, çiftçi, işçi, memur ve işveren meslek örgütleri ve sendikalar 17 Aralık operasyonundan bugüne olup bitenleri değerlendirmek üzere bir araya geldi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nda bir araya gelen 6 örgütün başkanı ortak bir deklarasyon yayınladı ve "Türkiye Hepimizin" dedi.
5
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda Başkan Yardımcısı Ozan Cangürel ve iki daire başkanının görevine son verildi.
6
Piyanist-besteci Fazıl Say hakkında, "yargı görevini yapanları etkileme" ve "adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" iddiasıyla yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi.
7
Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü'nde sağ ve sol görüşlü öğrenciler arasında bir süredir yaşanan gerginlik dün sokağa taştı. Kadıköy'ün en kalabalık caddesinde yürüyen bir öğrenci satır, bıçak ve demir sopalarla saldırıya uğradı. Çeşitli yerlerinden yaralanan sol görüşlü öğrenci Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.
Olay üzerine Haydarpaşa Kampüsü de karıştı olaylarda iki öğrenci yaralandı.
8
Galatasaray Kulübü, Lokomotiv Kuban maçında yayıncı kuruluşun spikeri İsmail Şenol'a edilen küfürler hakkında resmi siteden çok sert bir açıklama yayınladı. Kulüp açıklamasında; "Olayların devam etmesi halinde gerekirse bu gurur duyduğumuz branşımızda hedef küçültmek veya bir süre mücadeleye ara vermek için ilk Genel Kurulumuzdan yetki istemeye gidecek kadar kararlılık içinde olduğumuzu üzülerek belirtiriz" denildi.
9
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, imam hatip liselerinin 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, "100 Yıllık Hikaye İmam Hatip" etkinliğinde konuştu. Erdoğan, yolsuzluk iddialarıyla ilgili "Son zamanlarda evlatlarımla ilgili olarak ana muhalefetin yapmış olduğu çamur atma propagandaları, şunu çok açık net söylüyorum. Benim evlatlarımdan bir tanesi böyle bir yolsuzluğa karışsın, bir saniye yanımda tutmam, evlatlıktan reddederim" dedi.
10
Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, İHH deposunun arandığı Suriye sınırındaki Kilis'te, Terörle Mücadele Şube Müdürü'nün ardından Emniyet Müdürü Mehmet Akpınar da merkeze alındı. Kentte şok etkisi yaratan olayın ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli 13 polis de başka şubelere gönderildi.
11
Beşiktaş maçının tekrar edilme kararı sonrası dün Tahkim Kurulu'na başvuran Kasımpaşa Kulübü, "Bu konuda gerek ulusal mecrada gerekse UEFA ve FIFA nezdinde haklılığımızın sonuna kadar takipçisi olacağımızı değerli Spor Kamuoyu'nun bilgilerine sunarız" dedi.
12
HRANT Dink soruşturmasında kamu görevlileri ile ilgili soruşturmayı yürüten savcı Muammer Akkaş, dün HSYK tarafından Tekirdağ'a gönderildi. İfade vermesi beklenen Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanı Sabri Uzun'un, ‘sağlık nedenleriyle' aldığı raporun da süresi bitti. Soruşturma ortada kaldı.
13
Ergenekon ve Balyoz operasyonlarının en önemli mimarlarından İstanbul İstihbarat Şubesi eski Müdürü Ali Fuat Yılmazer dün emeklilik dilekçesini verdi. Emniyet Genel Müdürlüğü Ali Fuat Yılmazer'in emeklilik dilekçesini işleme koydu.
14
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun yabancı gazeteciler onuruna Convention Center'da verdiği resepsiyona davet edilen AA muhabirleri, maruz kaldıkları ayrımcılık nedeniyle toplantıyı terk etti.
15
Irak Petrol Bakanı Abdülkarim Luaibi, Bağdat yönetiminin izni olmaksızın Kuzey Irak'tan "kaçak" petrol ihraç edildiğini öne sürerek, bu konuda Türkiye'ye karşı yasal işlem başlatacaklarını açıkladı. Luaibi bunun, Irak petrolünün ihracatı konusunda Ankara ve Bağdat arasındaki anlaşmanın açık bir ihlali olduğunu savundu.
16
Yargıtay, şike davası kararını açıkladı. Yerel mahkemenin kararı kısmen onandı, kısmen bozuldu, kısmen düştü.
Yargıtay 5. Ceza Dairesi, futbolda Şike Davası'nda Aziz Yıldırım'a örgüt ve şike suçlarından verilen hapis cezalarını onadı.
17
Konuyla ilgili konuşan Yıldırım, "Ben bu hukuka aykırı karara saygı duymuyorum ve bu siyasi kararı tanımıyorum. Fenerbahçe'yi, siyasi ve hukuk dışı kararlarla ve en önemlisi pusu geleneklerinden gelen uygulamalarla teslim almaya çalışanlar yine tarihi bir hatanın eşiğindedirler." dedi.
18
Fenerbahçe, resmi sitesinden açıklama yaptı, "Aziz Yıldırım liderliğinde kurulduğu iddia edilen suç örgütünün üyesi olmaktan onur duyuyoruz." dedi.
19
17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından Emniyet, yargı, Maliye başta olmak üzere, pek çok kurumda yaşanan toplu görevden almalar TRT'ye de yansıdı.
TRT'de Haber Dairesi Başkanı Ahmet Böken'in görevden alınması ve yerine Nasuhi Güngör'ün atanmasının ardından dün toplam 12 yönetici görevden alındı. TRT Avaz'dan iki müdür İbrahim Gürkan ve Sedat Kadı görevden alındı.
20
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2 Ocak'ta TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen, kamuoyunda "Tam gün yasası" olarak adlandırılan sağlıkla ilgili bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunu onayladı.
21
Rekabet Kurulu, TÜPRAŞ ve OPET hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Kurul oy çokluğuyla TÜPRAŞ'a 412 milyon idari para cezası verdi.
22
Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu Şişli Belediye Başkanı ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül'ün tüm mal varlığına el koydu.
23
Mustafa Sarıgül, TMSF'nin tüm mal varlıklarına el koyması ile ilgili ''16 yıl sonra böyle bir karar çıktı. Zamanlama manidar.'' dedi.
24
Fenerbahçe Kulübü, Yargıtay'ın şike kararı hakkında başkan Aziz Yıldırım'a henüz ulaşan bir tebliğatın bulunmadığını bildirdi.
Fenerbahçe Kulübü'nden KAP'a gönderilen açıklamada şöyle denildi: "Başkanımız Sayın Aziz Yıldırım'la ilgili Yargıtay kararı hakkında bazı medya kaynaklarında haberler yer almakla beraber henüz kendisine ulaşan bir tebligat bulunmadığı öğrenilmiştir."
Haber Yayın Tarihi : 17.01.2014 06:46 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Eski Sevgiliden Bomba İtiraf: Angelina Cinsel İlişki Bağımlısıydı! Seda Sayan, Canlı Yayında Yüzünü Gerdirdi! Temizlik Yaparken Çektiği Ateşli Videoları Satarak, Paraya Para Demiyor! Doğduğunuz Saatin Karakterinizi Ele Verdiğini Biliyor muydunuz? Bu Doğum Günü Çok Başka! Çıplak Halini Pasta Süsü Yaptılar