Türkiye'deki Altının Zorlu Üretim Aşamalarından 26 Kare - Son Dakika

Türkiye'deki Altının Zorlu Üretim Aşamalarından 26 Kare

13.02.2017 14:34

1

On yılda yaklaşık 80 ton altın çıkarılan Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyüğü Kışladağ Altın Madeni'nde üretim büyük bir titizlikle sürüyor - İşçiler, taş ve toprağın içindeki cevheri gün yüzüne çıkarmak için 3 vardiya ter dökerken, yer altındaki altın 90 gün süren zorlu üretim sürecinin ardından külçeye dönüşüyor

2

Uşak'ın Ulubey ve Eşme ilçeleri sınırları içerisinde yer alan, Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük altın madeni Kışladağ'da altının külçeye dönüşüm serüveni kesintisiz sürüyor.

3
Türk Preussag AG (TÜPRAG) Metal Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kışladağ Altın Madeni'nde 10 yılda yaklaşık 80 ton altın üretildiğini söyledi.

4
Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük altın madeni konumunda olan işletmede üretimin 24 saat esasıyla sürdüğünü aktaran Yılmaz, madenden çıkartılan altının tümünün İstanbul Altın Borsasında işlem gördüğünü belirtti.

5

Maden sahasında bugüne kadar 1 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini aktaran Yılmaz, taşeronlar dahil yaklaşık bin 200 kişinin çalıştığı madende, yer altındaki altının 90 gün süren zorlu üretim sürecinin ardından külçeye dönüştüğünü bildirdi.

6

Maden sahasının açık ocak, kırıcı tesisi, yığın liçi alanı, altın kazanım ünitesi (ayrıştırma ünitesi) ve döküm merkezinden oluştuğu bilgisini veren Yılmaz, altının üretim aşamasının açık ocakta başladığını belirtti.

7

Açık ocakta hazırlanan program doğrultusunda, içerisinde altın bulunan kayaların gevşetilmesi için özel ekipmanlar yardımıyla deliklerin açıldığını daha sonra deliklerin içine yerleştirilen patlayıcıların kontrollü olarak patlatılarak, basamaklar halinde kaya ve toprağın gevşetildiğini kaydeden Yılmaz, " Patlatma sonrası hidrolik ekskavatörle (yükleme aracı) taş ve toprak her biri 4 milyon beygir gücünde yarı elektrikli olan ve 150 ile 230 ton taşıma kapasiteli dev kamyonlara yükleniyor. Dev kamyonlar açık ocaktan çıkartılan cevher parçalarını tesisteki toz tutucu özelliğine sahip kırıcıya taşıyor." dedi.

8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26

Son Dakika Türkiye'deki Altının Zorlu Üretim Aşamalarından 26 Kare - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500
Advertisement