Türkiye İçin Üretilen Skoda Yeti - Son Dakika

Türkiye İçin Üretilen Skoda Yeti

11.03.2014 08:25

Türkiye distribütörünün talepleri doğrultusunda oluşturulan dizel otomatik kombinasyonunu sizler için test ettik.

1
Skoda'nın ilk crossover modeli olan Yeti, Türkiye'nin talepleri ile 1.6 dizel motorunda DSG şanzımana kavuştu. Düşük yakıt tüketimi ve konforu ile ön plana çıkan Yeti'yi Haberler.Com okurları için test ettik.

2
Türkiye distribütörünün talepleri doğrultusunda oluşturulan dizel otomatik kombinasyonu Türkiye'de ilk test eden yayın kuruluşları arasında yer alarak notlarımızı tuttuk.

3
Start&Stop sisteminin yer aldığı araçta, düşük yuvarlanma dirençli lastikler aracın yerden yüksekliği azaltarak rüzgar direnç katsayısını düşürmüş. Bu sayede yakıt tüketimi 4.2 litreye kadar düşüren Yeti, rakiplerinin içinde en düşük yakıt tüketimini sunmakta.

4
Yeti'nin ön kısımdaki köşeli farları ve geniş ön ızgarası Yeti'nin karakterini oluşturmakta. Sis farları ve logoyu saran ön ızgarası ile güzel bir bütünlüğü oluşturmuş.

5
Yeti profilden bakıldığında hafif ticari araç görünümü sunuyor. Yeti'nin tasarımında en çok gol yediği kısım sanırım burası. Çamurluklara göre küçük kalan lastikler biraz garip duruyor.

6
Kübik bir arka tasarıma sahip olan Yeti, bu sayede iri görünüyor. Gövdenin alt kısımlarını çevreleyen plastik kaplama, ufak tefek çiziklerden korunmayı sağlıyor. Geniş camı ve alçak yükleme konumu oldukça kullanışlı.

7
Skoda'daki Volkswagen izlerini en çok iç mekanda görüyoruz. Yeti'nin kumanda elemanlarının pek çoğunu VW Golf'te de görebilirsiniz. Araçta kullanılan malzemelerin kalitesi memnun edici düzeyde.

8
Yumuşak yapılı malzemelerden oluşan gövdenin kalite hissi yüksek ve işçilik başarılı. Test aracımızdaki donanımda sunulan Bolero müzik sistemi görselliği ile puan toplarken, navigasyon ve geri görüş kamerasının olmamasını eksiklik olarak sayabiliriz.

9
Yeti'de ufak eşyalarınızı koyabileceğiniz pek çok saklama gözü mevcut. Manuel klimanın altındaki boşluk telefon ve benzeri eşyalar için ideal bir hacime sahip.

10
Test aracımızdaki manuel klima çok başarılı ve hızlı bir şekilde iç mekanı istenilen sıcaklığa getiriyor. Arka koltuklarda oturanlar için de ayrı havalandırma kanalı konulmuş olması burada yolculuk edenlerin konforunu arttırıyor.

11
Arka koltuklarda da başarılı omuz ve diz mesafesi sunan Yeti, ayak bölümündeki derinliği ile oldukça konforlu yolculuk yapılmasına imkan sağlıyor. Test aracımızdaki 2 parçalı cam tavan ferahlığı artıran öğeler arasında sayabiliriz.

12
Skoda Yeti'de Volkswagen grubunun geliştirdiği 1.6 litrelik TDI motor görev yapıyor. 4.400 d/d'de 105 hp güç üreten motor, düşük devirlerde elde edebildiği torku sayesinde canlı bir yapıya sahip.

13
TDI ünite 1.500-2.500 d/d aralığında 250 Nm tork üretiyor ve Yeti kullanıcısına ortalama bir performansı sunuyor. Yeti 12.1 sn'de 100 km/s hıza ulaşması ve 178 km/s maksimum hızı ile gayet yeterli bir performans çiziyor.

14
Modelde kullanılan DSG şanzıman vites geçişlerinde ve motor ile uyumunda zaten başarısını ispatlamış bir durumda. Testimiz süresince 5.8 lt/100 km yakıt tüketen Yeti, sakin otoyol kullanımlarında çok daha ekonomik olabiliyor.

15
Skoda Yeti sertliği iyi ayarlanmış süspansiyon sistemi ile son derece konforlu bir araç. Yol üzerindeki ufak bozuklukları hiç hissettirmeyen Yeti, sert ve derin çukurlarda işini yine yeterince yapıyor.

16
Modelin yumuşak koltuklarının da yeterince konforlu olduğunu söyleyebiliriz ancak yan destekleri yetersiz, özellikle virajlarda bu eksikliği çok iyi hissediyorsunuz.

17
Skoda, Yeti'nin yalıtımı için emek harcamış. Modelde dizel motorun yüksek devirlerdeki sesi haricinde rahatsız edici ses bulunmuyor. İç mekana en ufak yol sesinin gelmemesi gerçekten taktire şayan.

18
Volkswagen PQ35 paltformu üzerine tasarlanmış Yeti, bu platformu kullanan diğer kardeşleri gibi yeteri kadar iyi yol tutuyor. Yüksek gövde yapısı nedeniyle viraj limitlerine dikkat edilmesi gereken Yeti'de ESP önemli bir yardımcı.

19
Skoda Yeti Euro Ncap çarpışma testinden 5 yıldız almayı başardı. Skoda Yeti .6 TDI CR 105 PS DSG Ambition donamım paketinde 69.400 tl'den, Elegance donanım paketinde 76.400 tl'den satılmakta.

20
21
22
23

Son Dakika Türkiye İçin Üretilen Skoda Yeti - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement