Türkiye-İsrail İlişkileri Koptu - Son Dakika

Türkiye-İsrail İlişkileri Koptu

02.09.2011 14:18

1
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İsrail ile ilgili yaptığı sert açıklama İsrail basınında flaş haber olarak verildi.
2
Wall Street Journal, Washington'un Orta Doğu'da iki güçlü müttefikiyle arasındaki ilişkilerin düzeyinin düştüğünü ve Washington'un bölgede giderek tecrit edilen İsrail'i terk ettiğini yazdı.

3
"İsrail, Orta Doğu'daki müttefiklerini kaybediyor" diye yazan El Pais, "Bir şey kesin: Kriz, Türkiye'ye olduğu kadar İsrail'e de zarar veriyor. " diye yazdı.
4
Guardian ise, Ankara'nın yeni önlemlerinin Arap dünyasındaki politik gündemi sürdürmekten daha çok bölgedeki olaylara tepki gibi göründüğünü savundu.
5
Financial Times, Washington'un da İsrail hükümetinin Türkiye ile bozuk ilişkileri iyileştirmek için adım atmasına ikna etmeyi istediğini belirtti.

6
Rusça yayın yapan Rus haber portalı Regnum, konuyla ilgili haberi, "Türkiye ve İsrail diplomatik savaş sınırında" başlığıyla verdi.

7
"El Mundo" gazetesi de "Türkiye, İsrail ile bağları koparıyor. Ültimatom tamamlandı. Gelecek Çarşamba günü Ankara'daki İsrail büyük elçiliğinde 2. katip düzeyinden yüksek diplomat kalamayacak" ifadeleri kullanıldı.

8
Le Figaro gazetesinde çıkan, "Türkiye, İsrail büyükelçisini sınır dışı etti" başlığıyla çıkan haberde, Türkiye'nin yaptırımları ve yine Türk yetkililerin konuyla ile ilgili açıklamaları ayrıntılı bir şekilde yer aldı.

9
"Berliner Morgenpost" gazetesinde "Türkiye İsrail gerginliği artıyor" başlığıyla yayınlanan bir yorumda ise, Türkiye'nin gerginliği azaltmak için daha fazla çaba harcaması gerektiği ifade edildi.
10
"B. Z" gazetesi, "Büyükelçinin sınır dışı edilmesi İsrail'i tehlikeye sokacak ve dışlayacak" başlığıyla yayınladığı bir yorumda, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ilke olarak bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını kabul ettiğini ifade etti.
11
"Frankfurter Rundschau" gazetesinde "Erdoğan'ın güçlü sinyalleri" başlığıyla yayınlanan bir yorumda, Türk hükümetinin, İsrail'e karşı gösterdiği sert tepkiyle bölgedeki güç seçeneklerinden faydalandığını gösterdiğini belirtti.
12
Davutoğlu'nun açıklamasının ardından, Haaretz gazetesinde İsrail'in Türkiye'deki elçisi Gabby Levy ve yardımcısı Ella Afek'in sınırdışı edileceği yazıldı.

13
İsrail basınındaki haberlerde, Ankara'nın İsrail ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin kesilmesi tehdidine yer verildi, iki ülke arasındaki ticaretin milyar dolarlar seviyesinde olduğu belirtilerek bu durumun "pahalıya patlayabileceği" yorumları yapılıyor.
14
İngiliz yayın kuruluşu BBC de gelişmeleri manşetten duyururken, "Türkiye İsrail elçisini sınır dışı ediyor" başlığını kullandı.
15
Amerikan The New York Times gazetesi Davutoğlu'nun açıklamalarına yer verirken, "Artık İsrail'in bedel ödemesinin zamanı geldi" dediği belirtildi.
16
The Washington Post da Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun açıklamalarını duyururken, İsrail elçisinin Çarşamba günü Türkiye'den ayrılabileceğini yazdı.
17
Reuters İsrail'de bulunan İsrail Büyükelçisi Gabby Levy'nin dönüş planlarını iptal ettiğini duyurdu.

YORUMLAR
500

Son Dakika Türkiye-İsrail İlişkileri Koptu - Son Dakika


Advertisement