Son Dakika Haberleri: Türkiye'nin En Güçlü 30 İş İnsanı

Türkiye'nin En Güçlü 30 İş İnsanı

7 yıl önce

Türkiye'de milyarlarca dolarlık ciroları yöneten ve Sermayeleriyle Türkiye'ye yön veren en güçlü iş insanları

1
Onlarca şirket, milyarlarca dolarlık ciroları yöneten ve devasa yatırımlarla binlerce kişiye istihdam sağlıyan “30 Güçlü İş İnsanı”nı sıraladı. İşte gerek itibar, gerekse etkinlikleriyle Türkiyenin en güçlü 30 ismi.
2
1. MUSTAFA KOÇ-Başkan-

Koç Holding-

84,8 milyar TL CİRO-

82 bin 158 ÇALIŞAN-

DÜNYANIN EN BÜYÜK 217. ŞİRKETİ-10 yıldır Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise 217'nci büyük holdingini yönetiyor. Holding, onun yönetiminde sürdürülebilir büyüme ve kârlılığa odaklandı. 2005 yılında dünyanın en büyük 389'uncu şirketiyken 8 yılda 172 basamak birden tırmanmayı başardı. Global arenadaki konumu, her geçen gün güçleniyor.

3
2. MURAT ÜLKER-Başkan-

Yıldız Holding-

12,4 milyar TL CİRO-

36 bin ÇALIŞAN-

10 ülkede 55 fabrika-


Türkiye'nin “bisküvi devini”, dünyanın en büyük 11'inci üreticisi olan küresel bir güç haline getirdi. Cesur satın ama kararları ve inorganik büyüme stratejisiyle dikkat çekiyor. Onun yönetimindeki holding, 55 üretim tesisi ve 36 bin kişilik çalışan ordusuyla hem üretim hem istihdam devi bir yapıya dönüştü.

4
3. GÜLER SABANCI-Başkan-

Sabancı Holding-

26 milyar TL CİRO-

57 bin 556 ÇALIŞAN-

26 ŞİRKET-

Türkiye'nin devlerinden birinin kaptan köşkünde. 26 milyar TL'lik ciroyu yönetiyor. Holdingin mevcut gücünü istikrarla koruması, onun sürdürülebilirlik odaklı stratejisi sayesinde. Etkin liderliği ve itibarıyla dünyanın en güçlü 2'nci iş kadını olarak gösteriliyor. Bu yıl Siemens AG'nin yönetim kuruluna seçilmesi onun güçlü lider kimliğini perçinledi.


5
4. RAHMİ KOÇ-Şeref Başkanı-

Koç Holding-

84,8 milyar TL CİRO-

82 bin 158 ÇALIŞAN-

DÜNYANIN EN BÜYÜK 217. ŞİRKETİ-


Nisan 2003'te holding başkanlığını ve tüm görevlerini oğlu Mustafa Koç'a devretti. O yıldan beri şeref başkanı. Ama hiçbir zaman pasifize olmadı. İtibarı, fikirleri, deneyimleri ve vizyonuyla Türk iş dünyasının en güçlü isimlerinden biri olmaya devam ediyor.

6
5. ERDEM BAŞÇI-Başkan-

TC Merkez Bankası-


Ekonominin en güçlü figürlerinden. İki yıldır TCMB'nin başında. Para ve sermaye piyasalarının merkezinde, çok önemli bir rol üstleniyor. “Paranın patronu” olarak anılıyor. Her adımı, her açıklaması yakından izleniyor.

7
6. HÜSNÜ ÖZYEĞİN-Yönetim Kurulu Başkanı

Fiba Şirketler Grubu-

3,1 milyar TL CİRO-

15 bin ÇALIŞAN-

81 ŞİRKET-Türk iş dünyasının duayenlerinden. Özellikle girişimcilik denince ilk akla gelen isimler arasında yer alıyor. Vizyonu ve cesaretiyle yeni girişimciler için idol olma niteliğini koruyor. 3,1 milyar dolarlık servetiyle de dünyanın en zenginleri listesinde 437'nci sırada.


8
7. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU-Başkan-

TOBB-

1 milyon 500 bin İŞLETME-

365 ODA ve BORSA-

Geniş temsil gücü ve 1,5 milyonu aşan üye sayısıyla Türkiye'nin en büyük ekonomik kuruluşu olan TOBB'un başkanı. Bu koltukta tam 12 yılı geride bıraktı, başkanlıkta 4'üncü dönemini yaşıyor. İcraatları ve itibarıyla iş dünyasında çok önemli bir isim.

9
8. FERİT ŞAHENK-

Yönetim Kurulu Başkanı

Doğuş Holding

11 milyar TL CİRO

35 bin ÇALIŞAN

180 ŞİRKET


Bankacılıktan otomotive, medyadan enerjiye kadar geniş bir portföyde faaliyet gösteren Doğuş Holding'in kaptan köşkünde oturuyor. Son dönemde eğlence ve yeme-içme gibi farklı sektörlere yönelmiş durumda. En güçlü yönlerinden biri, yeni yatırım alanlarını keşfetmesi.

10
10. MEHMET EMİN KARAMEHMET-

Yönetim Kurulu Başkanı-

Çukurova Grubu-

39 bin ÇALIŞAN-

150 ŞİRKET-

Finans, ambalaj, kimya, inşaat, savunma ve telekom gibi farklı sektörlerde hizmet veren Çukurova Grubu'nun sahibi. Çok göz önüne çıkmayan isimlerden. Türkiye'nin GSM devi Turkcell'in ortaklarından. Son zamanlarda zor günler yaşasa da etkinliği sürüyor. Kişisel servetiyle de dünyanın en zenginleri listesinde yer alıyor.


11
9. MUHARREM YILMAZ-

Başkan-

TÜSİAD-

600 ÜYE-

4 bin 500 ŞİRKET-


Türk iş dünyasının en itibarlı ve etkili sivil toplum örgütlerinden olan TÜSİAD'ın başkanı. 4 bin 500 şirketi temsil eden, toplam 600 üyeli dernek, sadece ekonomik bir oluşum olmanın çok ötesinde anlam taşıyor. Bu kurumun yönetiminde olmak da önemli bir itibar ve güç kazandırıyor. Aynı zamanda Türkiye'nin gıda devlerinden Sütaş'ın başkanı.

12
11. AHMET ZORLU-

Başkan-

Zorlu Holding-

9 milyar TL CİRO-

25 bin ÇALIŞAN-

63 ŞİRKET-

Son dönemde enerji ve gayrimenkuldeki dev yatırımlarıyla portföyünü genişleten Ahmet Zorlu, Türk iş dünyasının önde gelen isimlerinden. Holdingin, ana faaliyet alanlarında yakaladığı kalıcı başarı uzun yıllar süren emeğin sonucu. Beyaz eşya, elektronik ve tekstildeki güçlü markalarıyla sadece yurtiçinde değil yurtdışında da söz sahibi.


13
12. AHMET ÇALIK-

Başkan-

Çalık Holding-

5,3 milyar TL CİRO-

8 milyar dolar AKTİF BÜYÜKLÜK-

20 bin ÇALIŞAN-


Türk iş dünyasının çok ön plana çıkmayan ama son derece etkili isimlerinden biri. Hem yurtiçinde hem bölgesel anlamda yaptığı yatırımlarla güçlü bir işadamı. Tekstilden enerjiye, inşaattan telekoma kadar birçok kritik sektörde 20 bini aşkın kişiye istihdam sağlıyor.

14
13. TURGAY CİNER-

Başkan-

Ciner Holding-

36 ŞİRKET-

14 bin ÇALIŞAN-İş dünyasının ön plana çıkmaktan çok hoşlanmayan isimlerinden. Adını özellikle enerji, madencilik, medya ve sanayideki devasa yatırımlarıyla duyuruyor. Aynı zamanda kişisel servetiyle de dünyanın en zenginleri listesinde.


15
14. ETHEM SANCAK-

Başkan-

Hedef Alliance Grubu-

6,5 milyar TL CİRO-

10 bin 618 ÇALIŞAN-Odaklanarak büyüyor. Özellikle sağlık sektöründe söz sahibi. Gücünü, yaptığı başarılı stratejik ortaklıklarla pekiştiriyor. Yurtdışındaki ortaklıklarıyla bölgesel güç olma iddiasında. Son yılların en hızlı büyüyen isimlerinden.

16
15. EROL SABANCI-

Yönetim Kurulu Başkan Vekili-

Sabancı Holding-

26 milyar TL CİRO-

57 bin 556 ÇALIŞAN-

26 ŞİRKET-


Türkiye'nin en büyük gruplarından Sabancı Holding'e yön veren isimlerden biri. Özellikle finans odaklı kararlarda söz sahibi. Kişiliği, itibarı ve geniş networküyle Türk iş dünyasının saygıdeğer iş adamları arasında.

17
16. BÜLENT ECZACIBAŞI-

Yönetim Kurulu Başkanı-

Eczacıbaşı Holding-

6 milyar TL CİRO-

1.730 ÇALIŞAN-

41 ŞİRKET-


Türkiye'nin en köklü kuruluşlarından Eczacıbaşı Holding'in yönetim kurulu başkanı. Saygın kişiliğiyle itibar gören, fikirleri dikkatle takip edilen bir isim. Gücünü, sanayici kimliğinin yanı sıra vizyonerliği ve toplumsal duyarlılığından alıyor.

18
17. TUNCAY ÖZİLHAN-

İcra Kurulu Başkanı-

Anadolu Grubu-

11,6 milyar TL CİRO-

28 bin 620 ÇALIŞAN-

81 ŞİRKET-


12 milyar TL'ye yakın cirosuyla Türkiye'nin en güçlü gruplarından birinin başkanı. Onu etkili kılan, uluslararası devlerle yaptığı uzun soluklu ve başarılı stratejik işbirlikleri. Ayrıca sanata ve spora katkılarıyla da iş dünyasının en saygın isimleri arasında yer alıyor.

19
18. NİHAT ÖZDEMİR

Yönetim Kurulu Başkanı-

Limak Holding-

3,7 milyar dolar TL-

18 bin ÇALIŞAN-

80 ŞİRKET-


Son 10 yılın en hızlı büyüyen gruplarından Limak Holding'in patronu. “Güçlüler” listenin yeni ismi. Her yıl yüzde 20 büyüme hedefiyle ilerliyor. Dev yatırımları ve hızlı yükselişiyle dikkat çekiyor. Güçlü yabancı ortaklıklarıyla yurtdışında da etkili bir isim.

20
19. HÜSEYİN AYDIN-

Başkan-

Türkiye Bankalar Birliği-

45 BANKA-

192 bin 214 İSTİHDAM-

10 bin 556 ŞUBE-


Finans dünyasının merkezinde. 45 üyeli Türkiye Bankalar Birliği'nin başkanı. Bankacılık sektöründeki en etkili isim. Her açıklaması, her adımı yakından izleniyor. Aynı zamanda Türkiye'nin en büyük bankalarından Ziraat Bankası'nın genel müdürlüğünü yürütüyor.

21
20. SUZAN SABANCI DİNÇER-

Başkan-

Akbank-

163,5 milyar TL AKTİF BÜYÜKLÜK-

16 bin 315 ÇALIŞAN-

961 ŞUBE-


Türkiye'nin en değerli şirketlerinden Akbank'ı yönetiyor. 2012 yıl sonu itibarıyla 19,8 milyar dolar piyasa değerine sahip olan bankanın istikrarlı başarısında katkısı büyük. Sadece finans değil kurumsal sorumluluk çalışmalarındaki etkinliğiyle de adından söz ettiren güçlü bir lider.

22
21. ADNAN BALİ-

Genel Müdür-

İş Bankası-

175,4 milyar TL AKTİF BÜYÜKLÜK-

24 bin 411 ÇALIŞAN-

1.250 ŞUBE-


Türkiye'nin en büyük bankası olan İş Bankası'nın tüm operasyonlarını o yönetiyor. Dev bir hacmi ve istihdamı yönetirken aldığı kritik kararlarda tüm gözler üzerinde. Bilgisi ve deneyimiyle finans sektörünün önde gelen yöneticilerinden.

23
22. TURGAY DURAK-

CEO-

Koç Holding-

84,8 milyar TL CİRO-

82 bin 158 ÇALIŞAN-

DÜNYANIN EN BÜYÜK 217. ŞİRKETİ-


85 milyar TL'ye ulaşan cirosuyla sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da en büyük kuruluşları arasında olan Koç Holding'in tepe yönetiminde. Alınan tüm kararlarda onun da imzası var. Bu önemli pozisyonu ve etkin liderliğiyle listemizdeki az sayıda profesyonelden biri.

24
23. CEM BOYNER-

Başkan-

Boyner Holding-

2,5 milyar TL CİRO-

9 bin ÇALIŞAN-

500 MAĞAZA-Türk iş dünyasının en güçlü, karizmatik ve etkili liderlerinden. Perakendedeki hızlı büyümesiyle gücünü artırdı. Yeni iş fikirleri ve inovatif yaklaşımlarıyla genç girişimcilere örnek oluyor. Saygın kişiliğiyle de ekonomi dünyasının kanaat önderlerinden biri olarak görülüyor.

25
24. HAMDİ AKIN-

Başkan-

Akfen Holding-

1,125 milyar TL CİRO-

27 bin 994 ÇALIŞAN-

9 ŞİRKET-


Girişimci denince akla gelen isimlerden. Vizyoner kimliğiyle iş dünyasında itibarlı bir yere sahip. Hızlı yatırım kararları ve başarılı stratejik ortaklıkları yakından izleniyor. 700 milyon dolarlık kişisel servetiyle de dünyanın en zenginleri arasında.

26
25. MEHMET BÜYÜKEKŞİ-

Başkan-

TİM-

151,8 milyar dolar İHRACAT-

60 BİRLİK-

26 SEKTÖR-


İhracatın merkezindeki isim. Türk reel sektörünün en etkili sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye İhracatçılar Birliği'ni yönetiyor. TİM, 60 ihracatçı birliğini, 26 ihracatçı sektörü ulusal ve uluslararası düzeyde temsil ediyor. 2023'te 500 milyar dolarlık ihracat hedefi onun yol haritasıyla ilerliyor.

27
26. HAKAM KANAFANİ-

CEO-

Türk Telekom Grubu-

12,7 milyar TL CİRO-

37 bin 524 ÇALIŞAN-

13 milyar TL'ye yaklaşan cirosuyla sadece Türkiye'nin değil bölgenin de telekom devi olan Türk Telekom Grubu'nun CEO'su. 37 bini aşan çalışanıyla Türkiye'nin istihdam devlerinden biri olan grubun hızlı büyümesinde aktif rol oynuyor. İş dünyasının etkili isimlerinden biri.

28
27. ZAFER KURTUL-

CEO-

Sabancı Holding-

26 milyar TL CİRO-

57 bin 556 ÇALIŞAN-

26 ŞİRKET-


26 milyar TL cirosuyla Türkiye'nin en büyük gruplarından biri olan Sabancı Holding'in en üst düzey tepe yöneticisi. Finans kökenli bir isim. Holdingin odaklanma stratejisinde ve istikrarlı büyümesinde önemli bir rolü var.

29
28. SÜREYYA CİLİV-

Genel Müdür-

Turkcell-

10,5 milyar TL CİRO-

13 bin 901 ÇALIŞAN-

69,2 milyon ABONE-


Türkiye'nin New York Borsası'nda işlem gören tek şirketi Turkcell'i yönetiyor. Şirketin bölgesel bir güç haline gelmesinde katkısı büyük. GSM pazarındaki yoğun rekabete rağmen liderliğini koruyor. Ayrıca kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da takdir topluyor.

30
29. MUSTAFA BOYDAK-

Başkan Vekili-

Boydak Holding-

5,6 milyar TL CİRO-

13 bin ÇALIŞAN-


Son dönemin hızlılarından Boydak Holding'in başkan vekili. Anadolu'nun en etkili iş insanlarından. Kayseri Sanayi Odası'nın başkanlığını yürütüyor. Anadolu sermayesinin sesi olmaya devam ediyor.

31
30. ERGUN ÖZEN-

Genel Müdür-

Garanti Bankası-

179,8 milyar TL AKTİF BÜYÜKLÜK-

17 bin 282 ÇALIŞAN-

933 ŞUBE-


Finans sektörünün en yenilikçi bankalarından biri olan Garanti'nin kaptan köşkünde oturuyor. Başarılı, yenilikçi ve itibarlı bir liderlik sergiliyor. 2012 yılını 3,4 milyar net kâr ile kapatan bankanın bugünkü konumuna gelmesinde katkısı büyük.Haber Yayın Tarihi: 17.09.2013 10:01 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Rus Barbie olarak ünlenmişti! Siz ona bir de şimdi bakın Game of Thrones'un Khaleesi'si Emilia Clarke'dan olay sevişme sahnesi itirafı: Babama izletmedim! +18 sahneleriyle tepki çeken Sibel Kekilli beyazperdede! Yeni projesini Instagram ele verdi Çorum'da ürküten keşif! Yol çalışmasında 2 bin yıllık insan iskeleti bulundu Türkan Şoray'ın kızı Yağmur Ünal'a bakın! Güzelliğiyle annesini aratmıyor