Türkiye'nin En Güçlüleri - Son Dakika

Türkiye'nin En Güçlüleri

19.09.2013 14:44

1
Capital dergisi, onlarca şirket, milyarlarca dolarlık ciroları yöneten ve devasa yatırımlarla binlerce kişiye istihdam sağlıyan “30 Güçlü İş İnsanı”nı sıraladı.

İşte gerek itibar, gerekse etkinlikleriyle Türkiyenin en güçlü 30 ismi...

2
30. ERGUN ÖZEN

Genel Müdür

Garanti Bankası

179,8 milyar TL AKTİF BÜYÜKLÜK

17 bin 282 ÇALIŞAN

933 ŞUBE

Finans sektörünün en yenilikçi bankalarından biri olan Garanti’nin kaptan köşkünde oturuyor. Başarılı, yenilikçi ve itibarlı bir liderlik sergiliyor. 2012 yılını 3,4 milyar net kâr ile kapatan bankanın bugünkü konumuna gelmesinde katkısı büyük.

3
29. MUSTAFA BOYDAK

Başkan Vekili

Boydak Holding

5,6 milyar TL CİRO

13 bin ÇALIŞAN

Son dönemin hızlılarından Boydak Holding’in başkan vekili. Anadolu’nun en etkili iş insanlarından. Kayseri Sanayi Odası’nın başkanlığını yürütüyor. Anadolu sermayesinin sesi olmaya devam ediyor.

4
28. SÜREYYA CİLİV

Genel Müdür

Turkcell

10,5 milyar TL CİRO

13 bin 901 ÇALIŞAN

69,2 milyon ABONE

Türkiye’nin New York Borsası’nda işlem gören tek şirketi Turkcell’i yönetiyor. Şirketin bölgesel bir güç haline gelmesinde katkısı büyük. GSM pazarındaki yoğun rekabete rağmen liderliğini koruyor. Ayrıca kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da takdir topluyor.

5
27. ZAFER KURTUL

CEO

Sabancı Holding

26 milyar TL CİRO

57 bin 556 ÇALIŞAN

26 ŞİRKET

26 milyar TL cirosuyla Türkiye’nin en büyük gruplarından biri olan Sabancı Holding’in en üst düzey tepe yöneticisi. Finans kökenli bir isim. Holdingin odaklanma stratejisinde ve istikrarlı büyümesinde önemli bir rolü var.

6
26. HAKAM KANAFANİ

CEO

Türk Telekom Grubu

12,7 milyar TL CİRO

37 bin 524 ÇALIŞAN

13 milyar TL’ye yaklaşan cirosuyla sadece Türkiye’nin değil bölgenin de telekom devi olan Türk Telekom Grubu’nun CEO’su. 37 bini aşan çalışanıyla Türkiye’nin istihdam devlerinden biri olan grubun hızlı büyümesinde aktif rol oynuyor. İş dünyasının etkili isimlerinden biri.

7
25. MEHMET BÜYÜKEKŞİ

Başkan

TİM

151,8 milyar dolar İHRACAT

60 BİRLİK

26 SEKTÖR

İhracatın merkezindeki isim. Türk reel sektörünün en etkili sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye İhracatçılar Birliği’ni yönetiyor. TİM, 60 ihracatçı birliğini, 26 ihracatçı sektörü ulusal ve uluslararası düzeyde temsil ediyor. 2023’te 500 milyar dolarlık ihracat hedefi onun yol haritasıyla ilerliyor.

8
24. HAMDİ AKIN

Başkan

Akfen Holding

1,125 milyar TL CİRO

27 bin 994 ÇALIŞAN

9 ŞİRKET

Girişimci denince akla gelen isimlerden. Vizyoner kimliğiyle iş dünyasında itibarlı bir yere sahip. Hızlı yatırım kararları ve başarılı stratejik ortaklıkları yakından izleniyor. 700 milyon dolarlık kişisel servetiyle de dünyanın en zenginleri arasında.

9
23. CEM BOYNER

Başkan

Boyner Holding

2,5 milyar TL CİRO

9 bin ÇALIŞAN

500 MAĞAZA

Türk iş dünyasının en güçlü, karizmatik ve etkili liderlerinden. Perakendedeki hızlı büyümesiyle gücünü artırdı. Yeni iş fikirleri ve inovatif yaklaşımlarıyla genç girişimcilere örnek oluyor. Saygın kişiliğiyle de ekonomi dünyasının kanaat önderlerinden biri olarak görülüyor.

10
22. TURGAY DURAK

CEO

Koç Holding

84,8 milyar TL CİRO

82 bin 158 ÇALIŞAN

DÜNYANIN EN BÜYÜK 217. ŞİRKETİ

85 milyar TL’ye ulaşan cirosuyla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en büyük kuruluşları arasında olan Koç Holding’in tepe yönetiminde. Alınan tüm kararlarda onun da imzası var. Bu önemli pozisyonu ve etkin liderliğiyle listemizdeki az sayıda profesyonelden biri.

11
21. ADNAN BALİ

Genel Müdür

İş Bankası

175,4 milyar TL AKTİF BÜYÜKLÜK

24 bin 411 ÇALIŞAN

1.250 ŞUBE

Türkiye’nin en büyük bankası olan İş Bankası’nın tüm operasyonlarını o yönetiyor. Dev bir hacmi ve istihdamı yönetirken aldığı kritik kararlarda tüm gözler üzerinde. Bilgisi ve deneyimiyle finans sektörünün önde gelen yöneticilerinden.

12
20. SUZAN SABANCI DİNÇER

Başkan

Akbank

163,5 milyar TL AKTİF BÜYÜKLÜK

16 bin 315 ÇALIŞAN

961 ŞUBE

Türkiye’nin en değerli şirketlerinden Akbank’ı yönetiyor. 2012 yıl sonu itibarıyla 19,8 milyar dolar piyasa değerine sahip olan bankanın istikrarlı başarısında katkısı büyük. Sadece finans değil kurumsal sorumluluk çalışmalarındaki etkinliğiyle de adından söz ettiren güçlü bir lider.

13
19. HÜSEYİN AYDIN

Başkan

Türkiye Bankalar Birliği

45 BANKA

192 bin 214 İSTİHDAM

10 bin 556 ŞUBE

Finans dünyasının merkezinde. 45 üyeli Türkiye Bankalar Birliği’nin başkanı. Bankacılık sektöründeki en etkili isim. Her açıklaması, her adımı yakından izleniyor. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük bankalarından Ziraat Bankası’nın genel müdürlüğünü yürütüyor.

14
18. NİHAT ÖZDEMİR

Yönetim Kurulu Başkanı

Limak Holding

3,7 milyar dolar TL

18 bin ÇALIŞAN

80 ŞİRKET

Son 10 yılın en hızlı büyüyen gruplarından Limak Holding’in patronu. “Güçlüler” listenin yeni ismi. Her yıl yüzde 20 büyüme hedefiyle ilerliyor. Dev yatırımları ve hızlı yükselişiyle dikkat çekiyor. Güçlü yabancı ortaklıklarıyla yurtdışında da etkili bir isim.

15
17. TUNCAY ÖZİLHAN

İcra Kurulu Başkanı

Anadolu Grubu

11,6 milyar TL CİRO

28 bin 620 ÇALIŞAN

81 ŞİRKET

12 milyar TL’ye yakın cirosuyla Türkiye’nin en güçlü gruplarından birinin başkanı. Onu etkili kılan, uluslararası devlerle yaptığı uzun soluklu ve başarılı stratejik işbirlikleri. Ayrıca sanata ve spora katkılarıyla da iş dünyasının en saygın isimleri arasında yer alıyor.

16
16. BÜLENT ECZACIBAŞI

Yönetim Kurulu Başkanı

Eczacıbaşı Holding

6 milyar TL CİRO

1.730 ÇALIŞAN

41 ŞİRKET

Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından Eczacıbaşı Holding’in yönetim kurulu başkanı. Saygın kişiliğiyle itibar gören, fikirleri dikkatle takip edilen bir isim. Gücünü, sanayici kimliğinin yanı sıra vizyonerliği ve toplumsal duyarlılığından alıyor.

17
15. EROL SABANCI

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Sabancı Holding

26 milyar TL CİRO

57 bin 556 ÇALIŞAN

26 ŞİRKET

Türkiye’nin en büyük gruplarından Sabancı Holding’e yön veren isimlerden biri. Özellikle finans odaklı kararlarda söz sahibi. Kişiliği, itibarı ve geniş networküyle Türk iş dünyasının saygıdeğer iş adamları arasında.

18
14. ETHEM SANCAK

Başkan

Hedef Alliance Grubu

6,5 milyar TL CİRO

10 bin 618 ÇALIŞAN

Odaklanarak büyüyor. Özellikle sağlık sektöründe söz sahibi. Gücünü, yaptığı başarılı stratejik ortaklıklarla pekiştiriyor. Yurtdışındaki ortaklıklarıyla bölgesel güç olma iddiasında. Son yılların en hızlı büyüyen isimlerinden.

19
13. TURGAY CİNER

Başkan

Ciner Holding

36 ŞİRKET

14 bin ÇALIŞAN

İş dünyasının ön plana çıkmaktan çok hoşlanmayan isimlerinden. Adını özellikle enerji, madencilik, medya ve sanayideki devasa yatırımlarıyla duyuruyor. Aynı zamanda kişisel servetiyle de dünyanın en zenginleri listesinde.

20
12. AHMET ÇALIK

Başkan

Çalık Holding

5,3 milyar TL CİRO

8 milyar dolar AKTİF BÜYÜKLÜK

20 bin ÇALIŞAN

Türk iş dünyasının çok ön plana çıkmayan ama son derece etkili isimlerinden biri. Hem yurtiçinde hem bölgesel anlamda yaptığı yatırımlarla güçlü bir işadamı. Tekstilden enerjiye, inşaattan telekoma kadar birçok kritik sektörde 20 bini aşkın kişiye istihdam sağlıyor.

21
11. AHMET ZORLU

Başkan

Zorlu Holding

9 milyar TL CİRO

25 bin ÇALIŞAN

63 ŞİRKET

Son dönemde enerji ve gayrimenkuldeki dev yatırımlarıyla portföyünü genişleten Ahmet Zorlu, Türk iş dünyasının önde gelen isimlerinden. Holdingin, ana faaliyet alanlarında yakaladığı kalıcı başarı uzun yıllar süren emeğin sonucu. Beyaz eşya, elektronik ve tekstildeki güçlü markalarıyla sadece yurtiçinde değil yurtdışında da söz sahibi.

22
10. MEHMET EMİN KARAMEHMET

Yönetim Kurulu Başkanı

Çukurova Grubu

39 bin ÇALIŞAN

150 ŞİRKET

Finans, ambalaj, kimya, inşaat, savunma ve telekom gibi farklı sektörlerde hizmet veren Çukurova Grubu’nun sahibi. Çok göz önüne çıkmayan isimlerden. Türkiye’nin GSM devi Turkcell’in ortaklarından. Son zamanlarda zor günler yaşasa da etkinliği sürüyor. Kişisel servetiyle de dünyanın en zenginleri listesinde yer alıyor.

23
9. MUHARREM YILMAZ

Başkan

TÜSİAD

600 ÜYE

4 bin 500 ŞİRKET

Türk iş dünyasının en itibarlı ve etkili sivil toplum örgütlerinden olan TÜSİAD’ın başkanı. 4 bin 500 şirketi temsil eden, toplam 600 üyeli dernek, sadece ekonomik bir oluşum olmanın çok ötesinde anlam taşıyor. Bu kurumun yönetiminde olmak da önemli bir itibar ve güç kazandırıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin gıda devlerinden Sütaş’ın başkanı.

24
8. FERİT ŞAHENK

Yönetim Kurulu Başkanı

Doğuş Holding

11 milyar TL CİRO

35 bin ÇALIŞAN

180 ŞİRKET

Bankacılıktan otomotive, medyadan enerjiye kadar geniş bir portföyde faaliyet gösteren Doğuş Holding’in kaptan köşkünde oturuyor. Son dönemde eğlence ve yeme-içme gibi farklı sektörlere yönelmiş durumda. En güçlü yönlerinden biri, yeni yatırım alanlarını keşfetmesi.

25
7. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU

Başkan

TOBB

1 milyon 500 bin İŞLETME

365 ODA ve BORSA

Geniş temsil gücü ve 1,5 milyonu aşan üye sayısıyla Türkiye’nin en büyük ekonomik kuruluşu olan TOBB’un başkanı. Bu koltukta tam 12 yılı geride bıraktı, başkanlıkta 4’üncü dönemini yaşıyor. İcraatları ve itibarıyla iş dünyasında çok önemli bir isim.

26
6. HÜSNÜ ÖZYEĞİN

Yönetim Kurulu Başkanı

Fiba Şirketler Grubu

3,1 milyar TL CİRO

15 bin ÇALIŞAN

81 ŞİRKET

Türk iş dünyasının duayenlerinden. Özellikle girişimcilik denince ilk akla gelen isimler arasında yer alıyor. Vizyonu ve cesaretiyle yeni girişimciler için idol olma niteliğini koruyor. 3,1 milyar dolarlık servetiyle de dünyanın en zenginleri listesinde 437’nci sırada.

27
5. ERDEM BAŞÇI

Başkan

TC Merkez Bankası

Ekonominin en güçlü figürlerinden. İki yıldır TCMB’nin başında. Para ve sermaye piyasalarının merkezinde, çok önemli bir rol üstleniyor. “Paranın patronu” olarak anılıyor. Her adımı, her açıklaması yakından izleniyor.

28
4. RAHMİ KOÇ

Şeref Başkanı

Koç Holding

84,8 milyar TL CİRO

82 bin 158 ÇALIŞAN

DÜNYANIN EN BÜYÜK 217. ŞİRKETİ

Nisan 2003’te holding başkanlığını ve tüm görevlerini oğlu Mustafa Koç’a devretti. O yıldan beri şeref başkanı. Ama hiçbir zaman pasifize olmadı. İtibarı, fikirleri, deneyimleri ve vizyonuyla Türk iş dünyasının en güçlü isimlerinden biri olmaya devam ediyor.

29
3. GÜLER SABANCI

Başkan

Sabancı Holding

26 milyar TL CİRO

57 bin 556 ÇALIŞAN

26 ŞİRKET

Türkiye’nin devlerinden birinin kaptan köşkünde. 26 milyar TL’lik ciroyu yönetiyor. Holdingin mevcut gücünü istikrarla koruması, onun sürdürülebilirlik odaklı stratejisi sayesinde. Etkin liderliği ve itibarıyla dünyanın en güçlü 2’nci iş kadını olarak gösteriliyor. Bu yıl Siemens AG’nin yönetim kuruluna seçilmesi onun güçlü lider kimliğini perçinledi.

30
2. MURAT ÜLKER

Başkan

Yıldız Holding

12,4 milyar TL CİRO

36 bin ÇALIŞAN

10 ülkede 55 FABRİKA

Türkiye’nin “bisküvi devini”, dünyanın en büyük 11’inci üreticisi olan küresel bir güç haline getirdi. Cesur satın ama kararları ve inorganik büyüme stratejisiyle dikkat çekiyor. Onun yönetimindeki holding, 55 üretim tesisi ve 36 bin kişilik çalışan ordusuyla hem üretim hem istihdam devi bir yapıya dönüştü.

31
1. MUSTAFA KOÇ

Başkan

Koç Holding

84,8 milyar TL CİRO

82 bin 158 ÇALIŞAN

DÜNYANIN EN BÜYÜK 217. ŞİRKETİ

10 yıldır Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise 217’nci büyük holdingini yönetiyor. Holding, onun yönetiminde sürdürülebilir büyüme ve kârlılığa odaklandı. 2005 yılında dünyanın en büyük 389’uncu şirketiyken 8 yılda 172 basamak birden tırmanmayı başardı. Global arenadaki konumu, her geçen gün güçleniyor.

YORUMLAR
500

Son Dakika Türkiye'nin En Güçlüleri - Son Dakika


Advertisement