Ününü tüm dünyaya duyuran Türkiye'nin en zengin köyü: Bozburun - Son Dakika

Ününü tüm dünyaya duyuran Türkiye'nin en zengin köyü: Bozburun

12.05.2020 12:20

Ege'nin gizli hazinelerinden biri olan Bozburun, Marmaris sınırları içerisinde yer alan şirin bir tatil beldesi. 10'dan fazla antik kenti bünyesinde bulunduran küçük köy aynı zamanda Türkiye'nin en zengin köyü. Bu köy tekneciliği iyi bilen ve liman işletmeciliğinde zamanla ününü duyurmuş.

1
Tertemiz havası, akvaryum gibi denizi ve huzur veren sessizliği ile görenleri kendisine hayran bırakan tatil köyü Bozburun aynı zamanda Türkiye'nin en zengin köyü.
2
Ülkemizin en eski yerleşim yerlerinden biri konumunda olan Bozburun'un geçmişi dört bin yıl öncesine dayanmakta. Karia halkı tarafından MÖ 2000'li yıllarda Larymna olarak adlandırılan Bozburun'da yaşayanlara da Kum halkı denilmiş.
3
Bozburun, yörede, otelcilikle ön plana çıkmış durumda. Bozburun Yat Kulübü, Sabrina's Haus, Karia Bel ve Miamai öne çıkan butik otel konseptleri olarak göze çarpıyor. Bozburun, eski bir balıkçı köyü.
4
Başta Bybassos, Hygassos, Syrna, Amos ve Kasara olmak üzere Bozburun Yarımadası'nda 10 antik kent bulunmaktadır. Bozburun Yarımadası'nın merkez yerleşimi olan Bozburun ise teknecilerin yıllardır gözdesi.
5
Ege'nin cennet köşesi olarak adlandırılan Bozburun gulet yapımı ile de adından söz ettirmektedir. Ülkemizin önde gelen gulet imalat ve işletmecisi olan Bozburun'un ünü dünyaya da yayılmış durumda.
6
Dünyanın en büyük ahşap yelkenlisi olması beklenen Dream Symphony isimli tekne dahi Bozburun'da inşa ediliyor, boyuysa bir buçuk futbol sahası uzunluğunda... Tekneciliği iyi bilen Bozburunlular ayrıca liman işletmeciliğinden de anlıyorlar.

7
Dışarıdan köylerini ziyarete gelen teknelerin tamir ve bakımlarını da yapabiliyorlar yani mesleklerini geliştirmiş ve köylerini bu vesileyle kalkındırıyorlar, bu bağlamda Bozburun, Türkiye'nin en varlıklı köylerinden biri olmuş zamanla. Aynı zamanda yazarların ve müzisyenlerin de yerleştikleri bir yer olarak son yıllarda ismini duyuruyor çünkü sakinlikte bir dünya markası sayılabilir.

Son Dakika Ününü tüm dünyaya duyuran Türkiye'nin en zengin köyü: Bozburun - Son Dakika

YORUMLAR (9)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Maskeyi ağzına değil göğüslerine taktı! 52'lik yıldız çılgın akıma gecikmeli katıldı Böyle işi kim sevmez! Yaptıkları paylaşımla saniyeler içinde milyonlarca lira kazanıyorlar Ermeni askerler cephede kaçacak delik ararken, yavru Paşinyan keyifte! Sosyal medyayı sallıyor 'Kel çoban' efsanesiyle adı duyuldu! Bu mağaraya gelenlerin tek bir ortak özelliği var Taraftarların aklını başından aldı! 48'lik oyuncu Anna Falchi, takımının zaferini soyunarak kutladı