Türkiye'nin Önde Gelen İş Adamları Nasıl Zengin Oldu - Son Dakika

Türkiye'nin Önde Gelen İş Adamları Nasıl Zengin Oldu

26.05.2016 12:05

1

Sıfırdan milyarder olanların ortak bir stratejisi var. O da risk almak. Peki Türkiye'nin en zenginleri holdinglerini nasıl kurdular? İş hayatına nerede atıldılar? İşte bu soruların yanıtları...

2
KOÇ

3
16 yaşında Ankara'da babasının açtığı bakkal dükkânı ile ticaret hayatına atılan Vehbi Koç, Koç Topluluğu'nun resmi kuruluşunu simgeleyen 31 Mayıs 1926'da, Koçzade Ahmet Vehbi adıyla Ankara Ticaret Odası'na kaydolur.

4

1938 yılında Koç Ticaret A.Ş. kurulur.

5

Ulaşılması hedeflenen hızlı büyüme ve gelişmeyi, daha uygun bir örgütleme ve daha kurumsal bir yapı altında gerçekleştirebilmek amacıyla 1963'te Koç Holding A.Ş. kurulur.

6

Vehbi Koç, Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı olur.

7

1970'lerde Koç Topluluğu, gelişimini hız kesmeden sürdürerek bünyesine yeni şirketler katar; ihracata yönelir ve dış ticaret şirketleri kurar. Türkiye'nin en büyük şirketler topluluğu olan Koç Holding bugün dünyanın 217. büyük şirketi.

8
ECZACIBAŞI

9
Eczacıbaşı Holding'in kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, Heidelberg, Chicago ve Berlin üniversitelerindeki kimya yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra, 1941 yılında Istanbul'da bir ilaç laboratuvarı kurdu.

10

İlk üretime burada başlandı.

11

Eczacıbaşı tarafından 23 Kasım 1952'de açılan ilk modern Türk ilaç fabrikası, takip eden yıllarda gelişerek her türlü ürünü üretebilecek konuma geldi.

12

Eczacıbaşı, dördü yabancı ortaklı olmak üzere toplam 41 kuruluşu, 11.730 çalışanı ve 2012 sonu itibariyle 2,6 milyar Avro cirosu ile Türkiye'nin önde gelen sanayi toplulukları arasında yer alıyor.

13

SABANCI

14
1925 yılında pamuk ticaretine başlayan Hacı Ömer Sabancı, birçok iş alanında faaliyet gösterdi.

15

Bossa, Yağsa, Sapeksa gibi fabrikaların kurulmasına öncülük etti.

16

Hacı Ömer Sabancı'nın ölümünden 1 yıl sonra 1967'de Hacı Ömer Sabancı Holding kuruldu.

17

Bünyesine birçok yeni şirket katan Sabancı Holding bugün İMKB'de en yüksek halka açıklık oranına sahip holding.

18
DOĞUŞ

19
1950'de daha sonra Doğuş Holding'in temeli olacak olan şirketini 9 bin lira sermaye ile kuran Ayhan Şahenk, İrili ufaklı 16 baraj ve toplam 66 inşaat projesini gerçekleştirdi.

20
Türkiye'nin baraj yapan ilk inşaat şirketi olan Doğuş İnşaat, grubun büyümesinin motoru oldu. Finans, otomotiv, inşaat, medya, turizm ve hizmetler, gayrimenkul, enerji ve yeme-içme olmak üzere sekiz sektörde faaliyet göstermekte olan Holding,

21

Türkiye'nin önde gelen grupları arasında yer almaktadır.

22
ENKA

23

İnşaat mühendisi Şarık Tara ve eniştesi Sadi gülçelik tarafından 1957 yılında kurulan ENKA Kollektif Şirketi daha sonra Anonim Şirket'e, 1972'de de ENKA Holding A.Ş.'ye dönüşmüştür.

24

1960'larda, ENKA ilk yatırımlarını, Pimaş Plastik ve Altaş Çelik El Aletleri fabrikalarının kuruluşu ile iki imalat sanayine yapmıştır.

25

1967'de, on yıllık hızlı bir büyüme döneminin ardından, ortaklık anonim şirkete dönüştürülmüş ve adı “ENKA İnşaat ve Sanayi Anonim Şirketi” olarak değiştirilmiştir.

26

ENKA'nın uluslararası inşaat projeleriyle Türkiye'nin önemli şirketleri arasındadır.

27

FİBA

28

1987 yılında Hüsnü Özyeğin tarafından kurulan Fiba Holding, ilk bankacılık faaliyetlerine Finansbank ile başladı. Yatırım alanlarını çeşitlendiren Fiba, birçok yeni sektöre adım attı.

29

Fiba Holding; finans, perakende, medya, enerji, pazarlama, telekomünikasyon, kimya, enerji, inşaat ve yapı malzemeleri, sigortacılık, taşımacılık, turizm, sosyal hizmetler ve diğer alanlarında faaliyet gösteren,

30

Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarından biridir.

31

YILDIZ HOLDİNG

32

Yıldız Holding'in tarihi, 1944 yılında, Ülker markasını taşıyan ilk pötibör bisküvinin imalatıyla başladı.

33

Sabri Ülker'in Eminönü Nohutçu Han'da ağabeyi Asım Ülker ve üç çalışma arkadaşıyla birlikte ürettikleri bu bisküvi, kurumsal tarihe ilk ürün olarak geçti.

34

Yıldız Holding Sabri Ülker'in önce bisküvi, ardından çikolata ürünlerine verdiği ve büyüttüğü ‘Ülker' markası ile bilinen işinin sağlam kökleri üzerinde yükseldi.

35

Yıldız Holding 2012 yılında 12.4 milyar lira brüt cirosuyla yalnız Türkiye'de değil, dünyada da saygı gören kuruluşlardan biri olmayı başardı.

36

ÇUKUROVA HOLDİNG

37

Çukurova Holding, Mehmet Emin Karamehmet tarafından Mersin - Tarsus'ta kurulmuştur.

38

Her biri alanında öncü toplam 152'ün üzerinde bağlı şirketi ve iştirakiyle Holding;

39

Sanayi, inşaat, bilgi ve iletişim teknolojileri, medya, taşımacılık, finans, enerji ve hizmet sektörlerini kapsayan geniş bir yelpazede faaliyet göstermektedir.

40

AKKÖK HOLDİNG

41

1943 yılında İstanbul'a gelerek, Sultanhamam'da iplik ve kumaş ticaretine başlıyan Raif Dinçkök, 1952 yılında Akkök holdingi kurdu.

42

Bugün, biri yurt dışında olmak üzere 17 ticaret ve sanayi şirketinin yanı sıra farklı sektörlerde toplam 18 üretim tesisiyle kimya, enerji ve gayrimenkul alanlarında faaliyet göstermektedir.2012 yılında 3142 milyon ABD doları tutarında kombine ciro gerçekleştiren Akkök Holding, Türkiye'nin en önemli holdingleri arasındadır.

Son Dakika Türkiye'nin Önde Gelen İş Adamları Nasıl Zengin Oldu - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kleopatra'nın arılarla fantezisinden, Nil Nehri'ne karşı toplu cinsel tatmine! İşte Antik Mısır'ın sapkınlıkları Tek kelimeyle iğrenç! Hastane görevlisi tarafından tecavüze uğrayan yaşlı kadın kan kaybından öldü Bir zamanların ünlü modeli Loni Willison, çöpten aldığı pizzayı yedi Savaş uçağı, denizde yüzen insanların arasına düştü Aylık 10 bin TL gıda masrafı olan 11 çocuklu anne ısrarından vazgeçmiyor: Yine doğuracağım
Advertisement