''Türkler ´Aptal Sarışın´ Dedi, Kıymetimi Almanlar Bildi'' - Son Dakika

''Türkler ´Aptal Sarışın´ Dedi, Kıymetimi Almanlar Bildi''

1
Mesut Özil, Ümit Karan ve Thomas Doll gibi ünlülerin yanı sıra Türkiye"de magazinle gündeme gelen manken Şebnem Schaefer de "Biz Birlikteyiz" adlı kampanyanın yüzlerinden biri oldu.
2
Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff da son Türkiye ziyaretine Schaefer"i çağırıp güzel mankenin reddedemeyeceği bir teklifte bulundu: "Cumhurbaşkanlığı'nda bizimle çalışır mısınız?"
3
* Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff size niçin çalışma teklifinde bulundu? Ben daha önce Mesut Özil ve Nuri Şahin'le birlikte Türk ve Almanların birlikte yaşayabileceği mesajını veren "Biz Birlikteyiz” projesinin yüzü oldum.
4
Alman Büyükelçiliği de bu projede beni beğenmiş ve Cumhurbaşkanı Wulff"un ziyaretinde beni de Türkiye"ye davet ettiler. Doç. Dr. Mustafa Ünal"a liyakat nişanının verildiği resepsiyonda Alman Cumhurbaşkanı Christian Wulff"la 15 dakika sohbet ettik.
5
* Ne konuda konuştunuz? Şu anda Almanya'da gündemde olan uyum konusunu görüştük. Sonra "Size cumhurbaşkanlığında çalışma teklifi yapmak istiyorum, alışana kadar ‘stajyer' olarak başlayın" dedi.
6
* Böyle bir teklif bekliyor muydunuz?
7
Çok şaşırdım hatta başta tam algılayamadım. Bana özel bir iş teklifi gibi gelmedi. Sonra “Cumhurbaşkanlığı'nda sizin gibi yarı Türk, yarı Alman kişilere ihtiyacımız var” dedi. Görüşmeden sonra Gençlerbirliği'nin teknik direktörü Thomas Doll bana dedi ki, “Bu teklifi sakın kaçırma.” O zaman “Zevkle çalışmak isterim” dedim.
8

* Siyasete ilginiz ne zaman başladı?

Bir dönem Türkiye'de Demokrat Parti'ye meclis üyesi adayı olmuştum. Sonra da siyasete Almanya'da devam etmek istedim.

9
* Yarı Alman, yarı Türk olarak "uyum sorunu" yaşadınız mı?
10
Evet. Bir dönem kendi kendime “Sen Türk müsün, yoksa Alman mı” diye sorduğum oldu. Annem Türk olduğu için daha çok “Türk gibi” yetiştim. Ama babam Alman olduğu için uyum sağladım.
11
* Sizce Almanya"daki Türklerin en büyük sorunu ne?
12
Arada kalmışlık... Mesela daha Türkiye'de İstanbul'u bile görmeden köylerinden Almanya'ya geliyorlar. Aynı örf ve adetleri Almanya'da devam ettiriyorlar. Ben de örf ve adetlerime düşkünüm. Ama bunlar artık eski adetleri devam ettiriyor. O yüzden Almanya'daki bazı Türkler ayrı bir millet olmaya başladı.
13

* Bu uyum sorunu nasıl çözülür?

14
İlk önce ana dil olarak Almanca öğrenmeleri şart. Bir de madem Almanya'da yaşıyorlar, Almanların tarihini ve coğrafyasını da okumaları lazım. Bazen Almanca'yı tam konuşamıyorlar, Türkçe'yi de yarım konuşuyorlar. Almanlar diyor ki, “Almanca'yı düzgün konuşmaları şart. Sonra kendi dillerini öğrensinler.”
15
* Sizce podyumda yürümek mi yoksa Alman Cumhurbaşkanıyla siyaset konuşmak mı daha zor?
16
Tabii ki siyaset. Çünkü kafanızı daha çok çalıştırmanız ve hazırlık yapmanız gerekiyor. Mankenlik de aslında dışarıdan göründüğü kadar kolay bir meslek değil. Ama siyaset yapacaksanız eğitimli, zeki ve akıllı olmanız lazım.
17

* Neden Almanya'da siyaset yapmayı düşündünüz?

18
Türkiye'de kadınlara siyasette az yer veriliyor. Milletvekili sayısı da çok az. Almanya'da ise çok daha fazla... İspanya'da ise bakanların yarısının kadın, yarısının da erkek olması şart... Keşke Türkiye'de de böyle olsa.
19
* Kendinizi daha çok Türk mü yoksa Alman olarak mı hissediyorsunuz?
20
Küçükken kendimi daha çok “Türk” hissediyordum ama Türkiye'de yaşadıkça öteki yarımın Alman olduğunu fark ettim. Bende Almanlık varmış. Alman gibi dakik ve programlıyım. Gerçi Almanya'daki yabancılar da zamanla Almanların disiplinini benimsiyor.
21
* Bir dönem hep özel hayatınızla ve bakirelik davalarıyla gündeme geldiniz, artık özel hayatınıza dikkat ediyor musunuz?

22
Aslında özel hayatıma aşırı dikkat ettiğim için bunlar başıma geldi. Keşke dikkat etmeseydim. Bazen fazla özen gösterirseniz, daha zararlı çıkıyorsunuz. Sakınan göze çöp batarmış, bana da öyle oldu. Keşke öyle fazla düzgün yaşamasaydım. Keşke o kadar kendimi yıpratmasaydım. Maalesef Türkiye'de kadın olduğunuz için hayat daha zor
23
* Türkiye'de sizin için “aptal sarışın” benzetmesi yapılıyor. Üniversite mezunu ve Alman Cumhurbaşkanı'nın gözüne de girmeyi başaran biri olarak bu durumdan rahatsız mısınız?
24
Sadece beni değil bütün mankenleri öyle görmüyorlar mı zaten? Türkiye ön yargılarla dolu bir ülke... Einstein'ın dediği gibi, atomu parçalamak, insanların zihnindeki önyargıları kırmaktan daha zor. Bence görmek istedikleri gibi görüyorlar. Ben ne yapabilirim ki? Ayrıca ben birçok insanla bir araya geldim. Hiçbirinin benim için “aptal sarışın” ifadesini kullandığını görmedim. Bu algıyı medya yaptı.
25
Alman Cumhurbaşkanı bile beni çağırdığına göre, demek ki Türkiye kıymetimi bilememiş... Hep mütevazı davranmaya çalıştım. Ama hep medyanın önyargılarına kurban gittim. Türkiye'de mankenliğin imajının bu kadar kötü olduğunu bilmiyordum. Beni de diğer mankenler gibi hep magazin malzemesi yaptılar. Bir de herkes birbirine manken demeye başladı. Bazıları podyumda bile yürüyemiyor, mankenim diye geçiniyor. Hatta fuarda hosteslik yapan da manken diye geçiniyor. Podyumda herkes yürüyemez...

Haber Yayın Tarihi: 31.10.2010 11:48

Son Dakika ''Türkler ´Aptal Sarışın´ Dedi, Kıymetimi Almanlar Bildi'' - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

200 kilo kaldırabiliyor! Canavar lakaplı kadın sporcuyu görenler gözlerine inanamıyor Kendisine tecavüz etmeye kalkan eski sevgilisinin cinsel organını ısırıp kopardı Sen Çal Kapımı'nın yosun gözlü güzeli pek cesur! Büstiyerli pozu olay oldu Stüdyoda zarfı yakıp yangın tüpüyle söndürdüler! İşte 2020 Emmy Ödülleri töreninden ilginç kareler Yetişkin film yıldızı, cinsel içerikli sitede yaptığı bir saatlik canlı yayından 100 bin dolar kazandı