Türkmenistan'ın 'Cehennem Kapısı' 50 Yıldır Hiç Sönmeden Yanıyor - Son Dakika

Türkmenistan'ın 'Cehennem Kapısı' 50 Yıldır Hiç Sönmeden Yanıyor

12.04.2017 12:22

Türkmenistan'ın yüzde 70'ini kaplayan Karakum Çölü'nde 50 yıldır sönmeden yanmaya devam eden "Cehennem Kapısı" yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

1

350 bin km karelik alanıyla dev bir çöl olan Karakum'da görenleri korkutan, devasa bir delik yer alıyor.

2
Türkmenlerin "Cehennem Kapısı" olarak adlandırdıkları krater, 1967 yılında doğalgaz sondajının çökmesi sonucu meydana geldi. Bu kaza sırasında sondajda çalışan bazı işçiler hayatını kaybetti.

3
Türkmen jeologlar, kraterin sondaj esnasında yer altındaki kireç taşı benzeri madenlerin suyla teması sonucu erimesiyle meydana geldiğine inanıyor.

4
Bazı kaynaklar ise sondajın yeraltı mağarası üzerinde yapıldığını savunuyor.

5
Özellikle yabancı turistlerin ilgisini çeken bu devasa yanar çukuru konu alan bir belgeselin bir Amerikan televizyon kanalında "Cehennem Kapısı" adıyla yayımlamasıyla kraterin ünü sınırları aştı.

6
Alevleri geceleri yüzlerce metre uzaktan gözüken kraterin gürültüsü de yine yüzlerce metre mesafeden duyulabiliyor.

7
Kraterin yanına rüzgarlı havalarda pek yaklaşılamıyor.

8
Uzmanlar, doğalgaz sızdıran bu tür yerlerin kapatılamadığını, kapatılsa dahi zamanla biriken doğalgazın patlayabileceğini ifade ediyor.

9
Aynı bölgede yine sondaj kazası olan başka bir kraterde ise yeraltı suları birikmiş.

10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

Son Dakika Türkmenistan'ın 'Cehennem Kapısı' 50 Yıldır Hiç Sönmeden Yanıyor - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

18 yaşındaki modele sahte ajans şoku! Kamera karşısında soyunmasını istediler Katıldığı programı terk etmesiyle gündem olan Şevval Şahin'in estetiksiz hali yeniden dillere düştü Milyonların içinde yüzen Ronaldo'nun kız arkadaşı geçmişiyle yürek burktu: İnsanlara yemek almaları için yalvardım Babası Instagram'ını kapattırmıştı! Coşkun Sabah'ın kızı bomba gibi geri döndü Mide bulandıran olay! 37 yaşındaki sapık, tavuk ve civcivlere tecavüz etti