Son Dakika Haberleri: Tüyler Ürperten Arkeolojik Buluntular

Tüyler Ürperten Arkeolojik Buluntular

12 ay önce

Arkeolojik kazıların gizemi, buluntularla daha büyülü hale geliyor. İşte tüyler ürperten arkeolojik buluntular...

1
Venedik Vampirleri
Venedik Vampirleri
Venedik'te toprak altından çıkarılan bir mezarın kendi dönemindeki kayıtlara göre “vampire” ait olduğu ortaya çıkarıldı. Burada bulunan çoğu cesetin ağzında taş vardı. "Bunun sebebi ne?" diye soracak olursanız; cesetlerin öldükten sonra canlanıp birilerini ısırmasını engellemekmiş...
2
O tarihlerde Vampirlerin kan içmekten çok, ölen insanların kefenlerini çiğneyerek veba salgına sebep olduklarına dair inanışlar vardı. İtalyan Floransa Üniversitesi öğretim üyelerinden Matteo Borrini, mezarı kazanların vampir olmasından şüphelendikleri cesetlerin ağızlarına tuğla koyarak buna engel olduklarına inandıklarını söylemektedir.
3
Vampirler hakkındaki bu inanışın sebebi cesedin taşınması sırasında ağzından kan geliyor olmasından kaynaklanabileceği düşünülmekte.
4
İlk duş İzmir'de
İlk duş İzmirde
Bergama antik kentinde tarihin ilk duş sistemi bulundu. Dünya üzerinde duş sistemini ilk kez Yunan İmparatorluğu'nun kullandığı ortaya çıktı.
5
Ahşap tahtadaki yazılar
Ahşap tahtadaki yazılar
Paskalya Adası'nda bulunan bu tablet, üzerinde pek çok bilgiyi barındırıyor. Fakat ne yazık ki bu dili okuyabilen son kişi 1900'lerde öldü.
6
Leonardo da Vinci'nin robotu
Leonardo da Vincinin robotu
1950'de bulunan bu robot, tam olarak insan gibi hareket edebiliyor.
7
Knossos'ta bulunan modern saray
Knossosta bulunan modern saray
Bu sarayda üstten ve yerden ısıtma bulunuyor. Bilim insanları yaptıkalrı çalışmalar sırasında binanın özel silindirler ile ısıtıldığını fark ettiler.
8
Kimyasal silah
Kimyasal silah
Roma ve Pers zamanından kalma bir tünelde bulunan yüzlerce insan iskeleti o kişilerin tünelde hapsedildiğini düşündürüyordu. Fakat gerçek sonradan ortaya çıktı. Karşı taraf tünele kükürt gazı doldurarak insanların ölümüne neden olmuştu.
9
Turin Kılıfı
Turin Kılıfı
Torino örtüsü olarak bilinen bu örtü, bilinene göre İsa çarmıha gerildiğinde onun vücuduna sarılmıştı. Bilim dünyası ise bu örtü üzerindeki desenin bir yüz olduğunu ifade ediyor.
10
Kuzey Amerika'daki Vikingler
Kuzey Amerikadaki Vikingler
L'Anse aux Meadows adındaki bu yer, Amerika'nın keşfinden çok daha önceye dayanıyor. Kalıntılar ise Vikingler'i gösteriyor.
11
Ürperten keşif
Ürperten keşif
Meksika'nın başkentinde arkeologlar büyük bir keşfe imza attı.
12
Aztek İmparatorluğu'ndan kalma 676'dan fazla kafatasını buldu.
13
Kadın ve çocukların çoğunlukta olduğu yüzlerce kişinin, o dönemdeki 'kurban' ritüeli için öldürüldüğü düşünülüyor.
14
Arkeologlar, bugünkü Meksiko City'nin merkezinde yer alan Aztek İmparatorluğu'nun başkenti Tenochtitlan'daki bir tapınakta 676'dan fazla kafatası keşfetti.
15
Yüzlerce yıllık insan kafalarının kadın ve çocuklara ait olduğunu açıkladı.
16
Uzmanlar bulunanların, onbinlercesinden sadece ufak bir parça olduğu görüşünde. Aztekler'in, adeta bir kule gibi görünen kafatası mezarındaki insanları ‘güneşe hediye etmek için' ‘adak olarak' feda ettikleri, bunun için ayin yaptıkları biliniyor.
17
Devasa yapının düşmanların içine korku salmak ya da mahkumlara göz dağı vermek amacıyla yapıldığı düşünülüyor.
18
Antropolog Bolanos, “Burada daha önceki bilgilerimizle açıklayamadığımız, kaydı olmayan bir şey olmuş. Bu kule bulunduğunda, ülkeyi işgal etmeye gelen İspanyol askerlerin kafataslarını bekliyorduk. Oysaki kafatasları kadın ve çocuklara ait. Bu, bölgemizde bir ilk” dedi.
19
Kafataslarının Tzompantli'de halka açık bir şekilde sergilendikten sonra bölgeye getirildiği düşünülüyor.
20
Kulenin tabanı henüz ortaya çıkarılamadı.
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32

YORUMLAR


Diğer Galeriler

70 Yaşındaki Adamın İçinden Köpek Çıktı! Yemekteyiz'in Piercingli Yarışmacısı, Hayat Hikayesiyle Şoke Etti! Ünlü Yıldız, Instagram'ın Playboy'u Bilzerian'ın Ev Partisine Damga Vurdu İşte Fenomen Yarışma Programı MasterChef'in Yarışmacıları! Ünlü Sunucudan Çok Konuşulacak İtiraf: Uyandığımda Sevgilim Tecavüz Etmişti