Tüyler ürperten olay! 110 yıl önce ödünç alınan kitap, bir anda kütüphanede beliriverdi - Son Dakika

Tüyler ürperten olay! 110 yıl önce ödünç alınan kitap, bir anda kütüphanede beliriverdi

27.11.2021 15:52

ABD'nin Idaho eyaletindeki Boise bölgesinde bulunan Boise Halk Kütüphanesi'nde 110 yıl önce alınan kitap gizemli bir şekilde geri geld. Fakat çalışanlar kitabı kimin getirdiğini ya da yıllardır nerede olduğunu bilmiyor.

1
Boise Halk Kütüphanesi'den son çıkışı 1911'de yapılan kitap, 110 yıl sonra 16 Kasım'da kütüphaneye geri gönderildi.

2
ABD'li yazar Kate Douglas Wiggin'in New Chronicles of Rebecca (Rebecca'nın Yeni Günlükleri) adlı kitabı, Boise Halk Kütüphanesi'ne bağlı Carnegie Halk Kütüphanesi'nden alınmıştı.

3
Boise Halk Kütüphanesi'nin 17 Kasım'da Facebook hesabından paylaşılan gönderide, kitabın ve ödünç tarihin yazılı olduğu kartın fotoğrafı yer aldı.
4
Kütüphane asistanı Anne Marie Martin, "Hepimiz çok şaşırdık. Bu kitabın hikayesi nedir ve nasıl buraya geldi? Birinin kolilerinde miydi, biri vefat mı etti, taşındılar mı, ne oldu? Asla bilemeyeceğiz ama bir sürü eğlenceli hikaye hayal edebiliriz" dedi.
5
Kitap öncelikle Garden City bölgesindeki kütüphanede ortaya çıktı. Burada üzerindeki Boise Halk Kütüphanesi etiketini gören çalışanlar, kitabı bu kütüphaneye yönlendirdi. Öte yandan hiç kimse kitabı kimin aldığını ya da iade ettiğini bilmiyor.
6
Kütüphane görevlisi, kitabın kütüphaneden alınma süresinin uzatıldığı ve çıkışının yapıldığı son tarihin 8 Kasım 1911 olduğunu söyledi. Martin, kitabın çok iyi durumda olduğunu belirterek kütüphane kayıtlarında bu kitabın kaybolduğuna dair girdiler bulunduğunu ama hiçbir kimlik bilgisinin yer almadığını ifade etti.

7
Kütüphanenin paylaşımında iade tarihi geçen kitaplar için ceza uygulamasının 2019'da sonlandırıldığı belirtildi. Fakat orijinal fiyatı 1,5 dolar (yaklaşık 18 TL) olan bu kitaba, normal sisteme göre ceza uygulansa şu an ödenmesi gereken miktarın 803 dolara (yaklaşık 9 bin 700 TL) denk düşeceği bildirildi. Independent Türkçe

YORUMLAR
500

Son Dakika Tüyler ürperten olay! 110 yıl önce ödünç alınan kitap, bir anda kütüphanede beliriverdi - Son Dakika


Advertisement