Tuz Gölünde Çıplak Ayakla Dans Keyfi - Son Dakika

Tuz Gölünde Çıplak Ayakla Dans Keyfi

11.06.2012 08:12

1
3 ilin sınırında bulunan Türkiye'nin ikinci büyük tuz gölü, çıplak ayak gezme keyfini tatmak isteyen turistler ile doğadan muhteşem kareler yakalayabilmek için akın eden fotoğrafçıların akınına uğruyor.
2
Anadolu'nun ortasında bozkırın içinde gündüz buz mavisi, akşamüzeri de eşsiz gün batımı manzarasıyla büyüleyen Tuz Gölü'ne gelenler çıplak ayakla tuzlu suda yürümeden ayrılmıyorlar.
3
Konya, Ankara ve Aksaray illerinin sınırında bulunan Tuz Gölü, ilkbahar aylarında kapladığı alan itibariyle Türkiye'nin ikinci büyük gölü olma özelliğine sahip.
4
Havaların ısınmasıyla birlikte suların bir miktar çekilmeye başlamasıyla gölün kıyı bölümlerinde bembeyaz bir tuz tabakası kalıyor.
5
Dünyanın tuz oranı en yüksek göllerinden birisi olan Tuz Gölü, Türkiye tuz ihtiyacının da yüzde 60'ını karşılıyor.
6
Göldeki üç işletmeden yılda yaklaşık 1,5 milyon ton tuz hasadı yapılıyor.
7
Gündüzleri uçsuz bucaksız gibi görünen gölün buz mavisi rengi, gün batımına doğru yerini ufukta kızıl tonlara bırakıyor.
8
Bu eşsiz manzarayı izlemek için mola verenler ve özellikle bu saatte gelenlerin göl üzerinde çıplak ayakla yürürken oluşturdukları siluetler de fotoğraf sanatçıları için bulunmaz görüntüler oluşturuyor.
9
Derinliği 10-15 santimi geçmeyen gölde yürümek için çevre illerden gelenlerin de az olmadığı bölgede bir Tuz Gölü turizmi de çoktan oluşmuş durumda.
10
Tuz Gölü'ne özgü sağlık ürünleri ve hediyelik eşyaların çeşidi her geçen gün artarken, bazı yarışmalarda Tuz Gölü fotoğraflarının ödül alması birçok fotoğraf sanatçısının yöreyi keşfetmesini sağlamış.
11
Sık sık büyük kentlerden fotoğraf gezilerinin düzenlendiği Tuz Gölü'ne gösterilen ilgi son yıllarda artış gösteriyor.

12
13
14
15
16
17
18

YORUMLAR
500

Son Dakika Tuz Gölünde Çıplak Ayakla Dans Keyfi - Son Dakika


Advertisement