Üç Ayların Faziletleri! - Son Dakika

Üç Ayların Faziletleri!

7 yıl önce

"Receb Allah'ın ayı, Şaban benim, Ramazan da ümmetimin ayıdır."

1
Dini duyguların yoğunluk kazandığı, hayır ve iyiliklerin arttığı bir zaman dilimi olan; İslâm alemince de "üç aylar" diye isimlendirilen "Receb, Şaban ve Ramazan" ayları, yarın başlıyor. İşte bu mübarek ayların faziletleri ve Hz. Muhammed'in üç aylarda ettiği dua...
2
Sevgili Peygamberimiz, üç aylara ulaştığında 'Allah'ım! Recep ve Şaban ayını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır.' şeklinde özel duada bulunurdu.
3
Üç ayların önemini şu sözleriyle belirten Hz. Muhammed, 'Receb Allahü Teâlâ'nın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.' buyurmuştur.

4
Receb ayının ilk gecesini ibadetle geçiren sabaha bağışlanmış olarak çıkar.
5
Her kim haram aydan Perşembe, Cuma, Cumartesi olmak üzere üç gün oruçlu olursa, kendisine tuttuğu her gün için iki sene, bir başka rivayete göre yedi yüz yada dokuz yüz sene ibadet sevabı yazılır.
6
Berat gecesini, yani Şaban ayının 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü Teâlâ buyurur ki: “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim” Bu hâl, sabaha kadar devam eder.
7
Üç ayların, son ayına Ramazan denmesinin sebebi, günahları yakıp erittiği içindir.
8
Ramazanın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise, cehennemden kurtuluştur.
9
Oruçlunun susması tesbih, uykusu ibadet, duası makbul, ameli de çok sevaptır.

Haber Yayın Tarihi: 10.05.2013 12:31 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Türkiye'nin en yaşanabilir şehri hangisi? Ortaya çıkan sonuç şaşırttı Tadilat yaparken okulun duvarında tesadüfen bulunan 63 yıllık cüzdanın içinden çıkanlar şoke etti Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, açılışını yapacağı Millet Kütüphanesi'ndeki 16 sütun bakın ne anlama geliyor! 32 yaşındaki adam 'Estetik durmuyor' diyerek erkeklik organını aldırdı Sahil Güvenlik'in mavi gözlü güzeli Yasmine Bleeth son haliyle erkek hayranlarını şoke etti!