Son Dakika Haberleri: Üç Ayların Faziletleri!

Üç Ayların Faziletleri!

6 yıl önce

"Receb Allah'ın ayı, Şaban benim, Ramazan da ümmetimin ayıdır."

1
Dini duyguların yoğunluk kazandığı, hayır ve iyiliklerin arttığı bir zaman dilimi olan; İslâm alemince de "üç aylar" diye isimlendirilen "Receb, Şaban ve Ramazan" ayları, yarın başlıyor. İşte bu mübarek ayların faziletleri ve Hz. Muhammed'in üç aylarda ettiği dua...
2
Sevgili Peygamberimiz, üç aylara ulaştığında 'Allah'ım! Recep ve Şaban ayını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır.' şeklinde özel duada bulunurdu.
3
Üç ayların önemini şu sözleriyle belirten Hz. Muhammed, 'Receb Allahü Teâlâ'nın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.' buyurmuştur.
4
Receb ayının ilk gecesini ibadetle geçiren sabaha bağışlanmış olarak çıkar.
5
Her kim haram aydan Perşembe, Cuma, Cumartesi olmak üzere üç gün oruçlu olursa, kendisine tuttuğu her gün için iki sene, bir başka rivayete göre yedi yüz yada dokuz yüz sene ibadet sevabı yazılır.
6
Berat gecesini, yani Şaban ayının 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü Teâlâ buyurur ki: “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim” Bu hâl, sabaha kadar devam eder.
7
Üç ayların, son ayına Ramazan denmesinin sebebi, günahları yakıp erittiği içindir.
8
Ramazanın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise, cehennemden kurtuluştur.
9
Oruçlunun susması tesbih, uykusu ibadet, duası makbul, ameli de çok sevaptır.

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ortalıktan Kaybolan Afrodit, Reklam Filmiyle Bomba Gibi Döndü Edip Akbayram'ın Kızı da Şarkıcı Çıktı! Bakın Nasıl Benziyor MasterChef Türkiye'den Diskalifiye Olan Şef Murat'ın Olayları TC Kimlik Numarasının Sırrı Ortaya Çıktı Yeşilçam'ın Emine'si Meral Zeren Son Haliyle Şaşırttı