Uçaklarda Sürekli Gördüğünüz Ne Olduğunu Merak Ettiğiniz 8 Şey - Son Dakika

Uçaklarda Sürekli Gördüğünüz Ne Olduğunu Merak Ettiğiniz 8 Şey

13.06.2017 10:03

Sık uçak yolculuğu yapan tecrübeli insanlar hariç çoğu kişinin bilmediği uçaklarla ilgili küçük ayrıntılar var. Bu ayrıntılar kimi zaman hiç dikkatinizi çekmemiş olabilir. İşle belki de görüp merak ettiğiniz 8 ilginç bilgi...

1
Kanatlardaki kancalar
Kanatlardaki kancalar
Çoğu uçakta bulunan bu kancalar acil çıkış slaytını kullanmaya yarar. Güvenlik ipi kancaya geçirildikten sonra yolcular kolaylıkla tahliye edilir.

2
Kokpitte bulunan çekiç
Kokpitte bulunan çekiç
Birçok ülkenin kanunlarında olduğu gibi çekiç bir acil durum ekipmanı parçasıdır. Kokpitte bulunması gerekir.

3
Penceredeki delik
Penceredeki delik
Uçak penceresinde bulunan bu delik sayesinde kabin içindeki basınç dengeleniyor. Ayrıca bu delik, 3 katmanlı uçak camında nem tutulmasını sağlıyor. Böylelikle camın buğulanması veya buz tutması önleniyor.

4
Yardımcı güç ünitesi
Yardımcı güç ünitesi
Uçağa binildiğinde motorlar henüz çalışmıyorken duyulan sesin kaynağıdır. Motorları çalıştırmaya yarar. Ayrıca, güç ünitesi, bakımın uygun olmadığı kötü donanımlı terminallerde de büyük işlevsellik sağlar.

5
Mürettabat dinlenme odaları
Mürettabat dinlenme odaları
Uzun saatler süren uçuşlarda bazı uçaklarda bulunan kabin ekibinin kullandığı dinlenme bölmeleri. Çok rahat olmamakla beraber kısa süreli dinlenmeler için tasarlanmıştır.

6
Acil kapılarındaki kollar
Acil kapılarındaki kollar
Bu kollar uçuş görevlilerinin tutması için konulmuştur. Olası bir panik halinde yolcuların çıkış kapılarına yüklendikleri zaman kabin ekibinin tutunarak uçaktan düşmemelerini sağlar.

7
Havalandırma sistemi
Havalandırma sistemi
Uçaklarda nefes aldığımız hava her motor türbininin kompresör aşamasından gelir. Uçaklarda havanın kirli olduğunun batıl inancı olsa da hava önce filtrelenir daha sonra soğutulur. Filtreler bakterilerin yüzde 95'ini tutar.

8
Siyah üçgen
Siyah üçgen
Bazı uçaklarda bulunan bu üçgenleri fark etmiş olabilirsiniz. Bu üçgenler kanatların en iyi görülebileceği yeri gösterir. Çok nadir bir durum olsa da, pilotun kanatların posizyonu hakkında şüphesi varsa ve göstergeler çalışmıyorsa bu üçgenler kanatların en doğru açıdan kontrol edilebilmesine yarıyor.

9

Son Dakika Uçaklarda Sürekli Gördüğünüz Ne Olduğunu Merak Ettiğiniz 8 Şey - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yıllara meydan okuyan kadın! 74'lük Ajda'nın paylaşımı beğeni rekoru kırdı Cinsel ilişkiye girdikleri anları sevgilisinden habersiz kayda alan TV yıldızı, videoyu arkadaşlarına gönderdi Sansürü es geçti! Yasmin dekolteli pozuyla nefes kesti Usta oyuncu Ekrem Gökkaya hayatını kaybetti İstanbul gelinliğini giydi! İşte Megakent'ten kartpostallık görüntüler